A A A

Centrino Duo po nowemu

PC Format 9/2007
Niewiele ponad rok temu zadebiutowała mobilna platforma Intel Centrino Duo. W maju tego roku została gruntownie odświeżona. W nowej wersji, roboczo nazywanej Santa Rosa, przede wszystkim unowocześniono komponenty współpracujące z procesorem. Notebook skonstruowany na platformie Santa Rosa ma być bardziej wydajny i zużywać mniej energii.

Dodatkowa pamięć flash

Technologia Turbo Memory, wprowadzona w platformie Santa Rosa, to niewielki moduł pamięci flash o pojemności 512 MB lub 1 GB, wyposażony w interfejs PCI Express. Buforuje on wszystkie operacje zapisu i odczytu danych z dysku twardego. W buforze Turbo Memory przechowywane są nie tylko dane gotowe do zapisania, ale również te, które za chwilę mogą być potrzebne procesorowi. Przyspiesza to wykonanie operacji dyskowych (pamięć flash jest ponadstukrotnie szybsza od dysku twardego), a ponadto, dzięki zmniejszeniu liczby fizycznych operacji zapisu i odczytu na dysku, wydłużony zostaje, nawet o 10 proc., czas pracy notebooka na zasilaniu bateryjnym.

Turbo Memory nie jest niezbędnym wyposażeniem notebooków, które mają uzyskać zgodność z Centrino Duo. Jednak jego obecność potrafią dobrze wykorzystać – do przyspieszania pracy – zaimplementowane w systemie Windows Vista funkcje ReadyBoost i ReadyDrive. Pierwsza została opracowana z myślą o pamięciach USB, na których system przechowywałby najczęściej używane pliki, skracając czas dostępu do nich. Druga potrafi wykorzystać pamięć flash wbudowaną w hybrydowy dysk twardy (jak np. Samsung FlashON, w którym oprócz standardowego bufora przyspieszającego dostęp do danych jest zainstalowana pamięć flash) do przechowywania plików systemowych. Umieszczenie ich w pamięci flash znacząco skraca czas potrzebny na uruchomienie systemu operacyjnego. Pamięć Turbo Memory o pojemności 1 GB spełnia wymagania narzucane przez funkcje ReadyBoost, i ReadyDrive, a moduł 512 MB pozwala w danej chwili wykorzystywać jedną z tych funkcji.

Łączność bezprzewodowa

W platformie Santa Rosa komunikację bezprzewodową zapewnia nowy moduł Wi-Fi – Intel Wireless WiFi Link 4965AGN. Konstruktorzy zrezygnowali z interfejsu mini-PCI na rzecz nowocześniejszego PCI Express. Jednak najważniejszą zmianą jest dodanie do obsługi bezprzewodowych standardów komunikacji 802.11a/b/g standardu 802.11n.

Największe korzyści związane z używaniem sieci w standardzie 802.11n to około pięciokrotnie większa przepustowość w porównaniu z siecią standardu 802.11 g oraz dwukrotnie większy zasięg. Uzyskano je dzięki zastosowaniu trzech sprzężonych ze sobą anten, pracujących w trybie MIMO (Multiple Input Multiple Output). Dane są tu transmitowane jednocześnie przy wykorzystaniu kilku strumieni. Zwiększenie szybkości transmisji konieczne zaś było do przesyłania w sieci bezprzewodowej materiałów multimedialnych.

Wprawdzie standard 802.11n jest na razie dostępny tylko we wstępnej wersji (tzw. draft), ale wielu producentów bezprzewodowego sprzętu sieciowego już wprowadza zgodne z nim urządzenia na rynek. Intel zapowiedział, że w chwili zatwierdzenia ostatecznej wersji specyfikacji 802.11n poprawki niezbędne do uzyskania pełnej zgodności sprzętu ze standardem będzie można wprowadzić, aktualizując sterowniki i oprogramowanie wewnętrzne modułu Wi-Fi.

Rozdwojenie platformy

Najważniejszy element platformy Santa Rosa – chipset Mobile Intel i965 Express – różni się od swojego stacjonarnego odpowiednika tym, że ma wbudowane mechanizmy związane z oszczędzaniem energii w notebooku. Ponadto niektóre modele chipsetów i965 są wyposażone w technologię ATM (Active Management Technology) w wersji 2.5. Pozwala ona na zdalne zarządzanie notebookiem, np. przez firmowych informatyków.

Ze względu na wykorzystanie technologii ATM Intel podzielił notebooki z nową platformą na dwie klasy. Pierwsza – Centrino Duo – jest przeznaczona dla użytkowników indywidualnych, druga – Centrino Pro – dla klientów biznesowych. System ATM znajdzie się właśnie w notebookach przeznaczonych dla firm. Jednocześnie zmniejszono nieco wymagania dotyczące klasy Centrino Duo. Logo Centrino Duo będzie mogło widnieć na notebooku z procesorem Core2 Duo, chipsetem Mobile Intel 965GM/PM oraz dowolną kartą bezprzewodową i dowolnym modułem sieciowym. Karta Wi-Fi wcale nie musi być zgodna ze standardem 802.11n, a sieciowa nie musi być kartą gigabitową. Mniejsze wymagania sprawią, że notebooki Centrino Duo będą znacznie tańsze od laptopów spod znaku Centrino Pro. Poza tym ich producenci będą mogli bardziej elastycznie dopasowywać wyposażenie notebooków do potrzeb indywidualnego użytkownika.

Co nowego w Centrino Duo (Santa Rosa)

  • MAGISTRALA FSB 800 MHz
    Została przyspieszona z 667 MHz, co zwiększa wydajność notebooka zbudowanego na platformie Santa Rosa.
  • WIRTUALNA ZMIANA TAKTOWANIA FSB
    Przy mniejszym obciążeniu układu pozwala zmniejszyć pobór mocy przez rdzeń procesora i kontroler magistali FSB i wprowadzić procesor w nowy tryb oszczędzania energii w czasie jego pracy, bez obniżania jego wydajności.
  • FUNKCJA DYNAMIC ACCELERATION
    Zwiększa wydajność aplikacji jednowątkowych (wykonywanych na jednym rdzeniu procesora) przez wyłączenie nieużywanego rdzenia i podniesienie częstotliwości aktywnego rdzenia.
  • MODUŁ GRAFICZNY X3100
    Zoptymalizowany do wyświetlania interfejsu Vista Aero, korzysta z technologii Clear Video poprawiającej jakość grafiki, obsługuje interfejs HDMI, umożliwiając odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, zabezpieczonych kodowaniem HDCP.
  • MODUŁ TURBO MEMORY
    Buforuje operacje zapisu danych na dysk twardy i odczytu danych z tego dysku.
  • STANDARD WI-FI 802.11n
    Jest obsługiwany przez moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi – standard 802.11n zapewnia 5 razy większą przepustowość połączeń i 2 razy większy zasięg niż dotychczas stosowany standard 802.11g.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto