A A A

Ciche chłodzenie

PC Format 09/2012
Wentylatory wewnątrz peceta czasami działają tak głośno, że utrudniają pracę na komputerze. Pokazujemy kilka sposobów ich wyciszenia  zarówno bez dodatkowych nakładów finansowych, jak również związanych z drobnymi wydatkami. GRZEGORZ ŁUKASIK

Praktycznie każdy BIOS ma funkcje umożliwiające regulację prędkości obrotowej wentylatorów w zależności od temperatury procesora. W niektórych płytach głównych pracą wentylatorów można sterować dodatkowo za pomocą specjalnego programu bezpośrednio z Windows. Zatem wyciszenie wentylatora na procesorze nie powinno stwarzać kłopotów.

Również wentylatory obudowy można wyciszyć zupełnie za darmo, umiejętnie przepinając styki wtyczek zasilających. W ten sposób skutecznie można zredukować napięcie zasilające z 12 V do 7 V lub 5 V. Redukcji napięcia do dowolnej wartości można też dokonać za pomocą diod prostowniczych lub odpowiednich rezystorów.

Najwygodniejszym sposobem wyciszenia wentylatora jest zakupienie specjalnego urządzenia – regulatora, który pozwoli na płynną zmianę jego prędkości, a więc umożliwi znalezienie takiego ustawienia, które gwarantuje zarówno skuteczne chłodzenie, jak i cichą pracę.

Regulacja pracy wentylatorów bez nakładów finansowych

Zaczniemy od najprostszej metody wyciszenia chłodzenia, czyli zmiany ustawień BIOS-u lub UEFI. Za jego pomocą można określić prędkość wentylatora procesora w zależności od aktualnej temperatury. Oczywiście wentylator i radiator muszą być czyste, co automatycznie przełoży się na niższą temperaturę i cichą pracę.

Kontrola obrotów w BIOS-ie lub UEFI

Zmianę ustawień chłodzenia pokażemy na przykładzie płyty głównej ASRock Z68 Extreme4 Gen3, wyposażonej w oprogramowanie UEFI. Podobnie będzie to wyglądało na innych płytach.


Podczas uruchamiania komputera wciśnij klawisz [Del] albo [F2], aby wejść do programu UEFI. Klawiszem [strzałka w prawo] przejdź do sekcji H/W Monitor.


Klawiszem [strzałka w dół] przejdź do ustawień CPU Fan 1 & 2 Setting, które są domyślnie ustawione na Full On. Naciśnij [Enter].Z listy wybierz Automatic mode i naciśnij klawisz [Enter].


Przejdź do  Target CPU Temperature, naciśnij [Enter] i z listy wybierz temperaturę, przy której wentylator będzie pracował z maksymalną szybkością.


Podobnie przejdź do Target Fan Speed i wybierz jeden z poziomów szybkości wentylatora, na przykład Level 3. Pamiętaj, że jest to poziom spoczynkowy, przy minimalnej temperaturze procesora. Dlatego można go ustawić na niską wartość.


Liczba czujników temperatury na płycie głównej jest ograniczona, więc nie da się automatycznie sterować prędkością obrotową niektórych wentylatorów. Na przykład w omawianej płycie dotyczy to  Chassis Fan 2 Setting. Do wyboru są 4 poziomy prędkości. Należy wybrać taki, który zapewni cichą pracę, a jednocześnie skuteczne chłodzenie, np. Level 2.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

LinkedIn czyta dane ze schowka
7 lipca 2020
Nowa funkcja w systemie iOS 14 wykryła, że LinkedIn kopiuje dane ze schowka. Microsoft, do którego należy serwis, twierdzi, że to błąd.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto