A A A

Cichy komputer

PC Format 04/2015
Jednym z bardziej irytujących skutków posiadania komputera jest głośna praca, ograniczająca komfort korzystania ze sprzętu. Prezentujemy kilka pomysłów, które pomogą wyciszyć sprzęt. Grzegorz Łukasik

Są dwie grupy źródeł hałasu, który dobiega z peceta. Po pierwsze, są to wentylatory chłodzące procesor, kartę graficzną i zasilacz. Po drugie, mogą to być dyski twarde i napędy optyczne, w których wirowanie nośnika i praca głowicy również wytwarzają hałas. W obu przypadkach wyciszanie można zrealizować poprzez odizolowanie głośnych komponentów od obudowy albo przez zastosowanie elementów, które mniej hałasują.

Wyciszanie wentylatorów

W komputerze stacjonarnym znajduje się kilka wentylatorów – łatwo zadbać o ich cichą pracę.

Czystość

Oblepiony kurzem radiator procesora to w większości pecetów standard. Kurz utrudnia przepływ powietrza, wentylator musi pracować szybko i głośno, by schłodzić układ. Aby temu zapobiec, wystarczy raz do roku wyczyścić układ chłodzący (pędzlem, odkurzaczem, sprężonym powietrzem), by znacznie wyciszyć sprzęt. W mniejszym stopniu problem dotyczy wentylatorów kart graficznych oraz zasilaczy, ale też warto o nie zadbać.

Tryb pracy wentylatora

Większość BIOS-ów i UEFI dysponuje funkcją Smart Fan, Q-Fan itp., choć jest ona domyślnie wyłączona. Za jej pomocą można ustawić maksymalną prędkość wentylatora (w procentach, np. 75 proc.), a także temperaturę, przy której ta prędkość zostanie osiągnięta (np. 60 stopni). Przy niższych temperaturach wentylator pracuje jeszcze wolniej, a więc ciszej. Zatem odszukaj taką funkcję w BIOS-ie lub UEFI swojej płyty głównej i włącz ją.

Zestaw chłodzący CPU

Jeśli masz wydajny procesor, który bardzo się grzeje (np. AMD FX), zastosuj duży zestaw chłodzący zbudowany na bazie miedzianych ciepłowodów, który wykorzystuje duży wolnoobrotowy wentylator (np. SilentiumPC Fera 2 za około 100 zł). Będzie on pracował bez porównania ciszej niż zestaw „fabryczny”. W przypadku energooszczędnego procesora, który wytwarza bardzo mało ciepła, można w ogóle zrezygnować ze stosowania wentylatora – wystarczy jedynie duży radiator.

Sterowniki grafiki

Sterowniki Catalyst do kart graficznych AMD mają funkcję podkręcania (Overdrive), a wśród nich opcje pozwalające na ręczną regulację prędkości obrotowej wentylatora karty. Aby je włączyć, przejdź do sekcji AMD OverDrive i włącz funkcję Graphics OverDrive. Następnie w sekcji Graphics OverDrive zaznacz opcję Włącz ręczne sterowanie wentylatorem i suwakiem ustaw taką prędkość, która nie będzie uciążliwa. Kliknij Zastosuj.

Zestaw chłodzący grafiki

Układy chłodzenia kart graficznych są zbudowane zupełnie inaczej niż procesorów. Przede wszystkim niektóre są pasywne i nie hałasują, więc nie da się ich bardziej wyciszyć. Po drugie, każda karta ma specyficzną budowę i nie zawsze da się dobrać zestaw, który będzie pasował. Do tańszych zestawów należy Arctic Accelero L2 Plus (głośność tylko 14 dB, cena około 60 zł), do bezgłośnych – Arctic Accelero S3 (około 130 zł).

Wentylatory obudowy

W wielu obudowach zamontowane są dodatkowe wentylatory, by poprawić chłodzenie wewnątrz komputera. Mają obniżyć temperaturę, co przyczynia się do cichszej pracy innych układów chłodzenia. Ale co z tego, skoro sam wentylator obudowy potrafi wytwarzać sporo hałasu? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, wentylator powinien być jak największy (ale dopasowany do wielkości kratek wentylacyjnych obudowy), bo wtedy ma niższą prędkość obrotową i nie hałasuje. Po drugie, warto go zamontować na silikonowych kołkach lub podkładkach, które będą tłumiły wibracje. Warto też zastosować regulator obrotów, za pomocą którego ewentualnie obniżysz prędkość wentylatora.

Zasilacz

Kolejne decybele dokłada zasilacz i jego układ chłodzący. Hałas można całkowicie wyeliminować, stosując zasilacz pasywny, ale jest to kosztowna inwestycja. Lepiej kupić cichy zasilacz, np. Be Quiet! SFX Power 2 (moc 400 W, poziom hałasu od 20,7 dB) za około 250 zł, czy choćby taniego Corsair VS kosztującego od 150 zł (moc od 350 W, poziom hałasu od 21,5 dB). Wymienione zasilacze, jak wiele innych, cechują się tym, że przy niewielkim obciążeniu, np. poniżej 50 procent, wentylatory pracują na minimalnych obrotach, przez co są bardzo ciche.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
voxcordi
voxcordi
13 sierpnia 2015, 23:03
W zasadzie wszystkie elementy stwarzają wibracje i rezonanse. Począwszy od obudowy, poprzez zasilacz i stałe elementy, kończąc na dbałości o antywibracyjne zabezpieczenia wszelkich połączeń z obudową. Ideałem jest projekt "PCQU". Szkoda, że projekt tymczasowo został zarzucony :-/
rekyza
rekyza
13 czerwca 2015, 11:55
Jak zwykle amatorski poradnik. Brakuje poruszenia tematu obudow jako jednego z kluczowych komponentów pozwalających wyciszyć pracę naszego komputera.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto