A A A

Ciszej i chłodniej

PC Format 4/2008
Jeśli twój komputer pracuje zbyt głośno, nie musisz od razu wymieniać wentylatorów ani zestawu chłodzenia procesora. Włącz odpowiednie funkcje w BIOS-ie.

Zwykle, gdy mówi się o wyciszaniu komputera, na myśl od razu przychodzą rozwiązania sprzętowe: od wymiany zestawu chłodzenia procesora, wymiany wentylatorków po zastosowanie w obudowie mat wytłumiających pracę elementów chłodzących. Jest też inna metoda, znacznie prostsza – uaktywnienie w BIOS-ie funkcji oszczędzania energii przez procesor. Dzięki nim jednostka centralna dynamicznie dostosowuje pobór prądu względem obciążenia i obniża mnożnik, co automatycznie przekłada się na zmniejszoną emisję ciepła. Spadek temperatury w trybie bezczynności może dojść do kilkudziesięciu stopni, a to z kolei sprawi, że zmniejszy się prędkość obrotowa wentylatora procesora. W efekcie nastąpi wyciszenie szumu wytwarzanego przez komputer.

Do uruchomienia funkcji oszczędzania energii w procesorach AMD, czyli Cool’n’Quiet, potrzebna jest modyfikacja ustawień funkcji w BIOS-ie płyty głównej. Posiadacze systemu operacyjnego Windows XP lub starszego muszą dodatkowo zainstalować pakiet sterowników, którego najnowszą wersję znajdziesz na stronie internetowej producenta. Oczywiście włączenie tej funkcji nie zawsze będzie możliwe, zależy to od wersji procesora.

Pragniemy zaznaczyć, że uaktywnienie funkcji oszczędzania energii nie zawsze jest pożądane. Dotyczy to w szczególności overclockerów – uruchomiona funkcja Cool’n’Quiet zwykle wyklucza możliwości podkręcania procesora.

Wprowadzanie zmian w BIOS-ie komputera

Podana instrukcja dotyczy BIOS-ów Awarda, Phoeniksa i podobnych, w których główne menu znajduje się w górnej części ekranu. W BIOS-ach podobnych do AMI rozmieszczenie opcji jest nieco inne.


Włącz komputer i wejdź do BIOS-u płyty głównej, naciskając podczas uruchamiania klawisz [Del] lub [F2]. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakiego klawisza użyć, poczekaj chwilę, aż się pojawią pierwsze napisy na ekranie. Tam zazwyczaj ujrzysz instrukcję, z jakiego klawisza skorzystać, by wejść do BIOS-u.Klawiszem strzałki w prawo przejdź do zakładki Advanced i wybierz opcję CPU Configuration. Naciśnij klawisz [Enter].


W podmenu CPU Configuration przejdź do opcji AMD K8 Cool'n'Quiet control i naciśnij klawisz [Enter]. W otwartym okienku zaznacz funkcję Enabled i znów naciśnij [Enter].Pozostaje jeszcze uruchomić funkcję kontroli prędkości obrotowej. Naciśnij klawisz [Esc], przejdź do menu Power, strzałką w dół przejdź do Hardware Monitor i naciśnij klawisz [Enter].


Domyślnie powinna być zaznaczona funkcja Q-Fan Controller. Jeśli tak nie jest, przejdź do niej i naciśnij klawisz [Enter]. W otwartym okienku przejdź do opcji Enabled, i zatwierdź klawiszem [Enter].Jeśli chcesz mieć dodatkowy wpływ na głośność pracy wiatraka procesora, możesz dodatkowo ustawić pułap temperatury, przy której będzie on przechodził do pełnej prędkości obrotowej. W tym celu naprowadź kursor na opcję CPU Target Temperature i naciśnij [Enter].


Klawiszami kursorów przejdź do temperatury, przy zbliżaniu do której prędkość obrotowa wiatraczka osiągnie 100 procent. Na nasze potrzeby ustawiliśmy temperaturę 66 stopni C. Naciśnij [Enter].


Naciśnij klawisz [Esc] i strzałkami kursorów przejdź do menu Exit. Domyślnie powinna być zaznaczona funkcja Exit & Save Changes. Jeśli tak nie jest, zaznacz ją i naciśnij [Enter].


Otworzy się okienko, w którym powinna być zaznaczona opcja Yes. Jeśli tak nie jest, zaznacz ją strzałką kursora i naciśnij klawisz [Enter]. Zmiany zostaną zapisane, a system zrestartowany.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto