A A A

Clearly - szybsze czytanie stron internetowych

PC Format 08/2015
Czytanie artykułów ginących wśród ramek, obrazków i reklam potrafi przyprawić o ból głowy. Jeśli chcesz w skupieniu zapoznać się z treścią strony WWW, użyj rozszerzenia do filtrowania. Wszystkie, które opisujemy, można pobrać ze sklepów z dodatkami dla przeglądarek Chrome i Firefox. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Instapaperwww.instapaper.com
Instapaper nie tylko pozwala na radykalne oczyszczenie tekstu, ale także udostępnia nieograniczone miejsce w chmurze na archiwizowane artykuły. Layout po konwersji w Instapaperze jest minimalistyczny, a tekst – wyświetlany za pomocą pięknych, niedostępnych w innych serwisach fontów. Wśród dostępnych modyfikacji formatowania jest zmiana tła, wielkości czcionki i marginesów. Serwis ma też unikatową funkcję szybkiego czytania – po jej uruchomieniu tekst będzie pojawiał się na na środku ekranu słowo po słowie.

Font Changerwww.facebook.com/fontchanger
Google bezpłatnie udostępnia dużą bazę atrakcyjnych czcionek. Opisywane rozszerzenie pozwala użyć tej bazy fontów do modyfikacji wyglądu strony WWW wyświetlanej w oknie przeglądarki. Po kliknięciu ikony rozszerzenia na pasku narzędzi pojawi się okienko, w którym można ustawić typografię. Wszystkie zmiany są natychmiast widoczne na stronie, co ułatwia dopasowanie wielkości czcionki. Funkcja Custom settings, którą można wybrać z menu, pozwala zapisać indywidualne ustawienia czcionek dla każdej domeny.

dotEPUB/GrabMyBookshttp://dotepub.com/
Rozszerzenie do przekształcania tekstu z internetu na e-booka w formacie ePub lub Mobi. Konwersja obejmuje oczyszczenie tekstu ze wszystkich zbędnych elementów, dodanie nowego arkusza stylów i zamknięcie całości w wygodnym pliku z publikacją. Taki plik można następnie wyświetlić w czytniku e-booków. W przypadku Kindle’a wystarczy wysłać go e-mailem na adres skojarzony z czytnikiem. E-booka można też odczytać w smartfonie, np. za pomocą apki Moon+ Reader. Rozszerzenie przydaje się do konwersji długich tekstów.

SpeakIt!https://chrome.google.com/webstore/search/speakit!
Jeśli poprawienie czytelności strony nie wystarcza, możesz zlecić komputerowi przeczytanie jej na głos. Pozwala to korzystać z przeglądarki jak z radia – „czytać” i robić jednocześnie co innego, z dala od komputera. Rozszerzenie SpeakIt! to prawdziwy kombajn do konwersji tekstu na mowę. Obsługuje wiele engine’ów konwersji, m.in. tytułowy silnik SpeakIt, który korzysta z API Google Translatora i automatycznie rozpoznaje język polski. Aby ułatwić zaznaczanie, można najpierw wyczyścić tekst ze zbędnych elementów za pomocą wtyczki Clearly.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościSamsung planuje nowy tablet
23 stycznia 2019
Koreańska marka wciąż wierzy w tablety. Z tego powodu przygotowuje się do prezentacji nowego modelu z Androidem.

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 1/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto