A A A

Co jest grane

PC Format 9/2009
Bez względu na to, czy masz 10 czy tysiąc płyt, czy muzykę przechowujesz na dysku w komputerze, czy na CD na półce, warto uporządkować swoje zbiory. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na słuchanie muzyki oczywiście.

Porządkowanie muzyki ma służyć nie tylko zapewnieniu estetyki i ładu w zgromadzonej fonotece. Daje także zysk wynikający z możliwości, jakie niesie cyfrowy zapis dźwięku. Dzięki programom do katalogowania szybko odnajdziesz odpowiednią piosenkę według niemal dowolnie sprecyzowanych kryteriów. Dodatkowo zapewnisz sobie wygodę jej przesyłania na coraz bardziej popularne urządzenia przenośne, odtwarzacze MP3, iPody czy telefony komórkowe.

Na dołączonym do wydania krążku zamieściliśmy najnowszą wersję bardzo dobrego i darmowego menedżera audio – programu Songbird 1.2.0. Aplikacja została zbudowana na podstawie podobnego rozwiązania programistycznego, co popularna przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox. Nie znaczy to, że Songbird jest przerobioną na muzyczną modłę przeglądarką z dodanym odtwarzaczem. Program ten potrafi naprawdę sporo. Automatycznie pobiera dane o zgromadzonych piosenkach, pobiera okładki płyt, integruje się z internetowymi serwisami muzycznymi, automatycznie monitoruje foldery z muzyką, aktualizując na bieżąco wszelkie wprowadzane zmiany.

Konfiguracja i import plików audio do biblioteki Songbirda

Proces instalacji przebiega standardowo. Jest oparty na tradycyjnym kreatorze instalacji, który prosi cię o potwierdzanie kolejnych etapów. Plik instalacyjny znajdziesz na krążku. Jeżeli wolisz samodzielnie pobrać instalator z internetu, znajdziesz go na stronie Songbirda http://getsongbird.com.

Konfiguracja wstępna

1
Menedżer jest automatycznie uruchamiany bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Pierwszym oknem, które zobaczysz, jest okno  Songbird Setup z wyświetlonym tekstem licencji. Zaznacz pole wyboru: I have read and accepted the items of this license, upewnij się, że z rozwijanej listy Language jest wybrana pozycja polski i kliknij OK.
2
Po chwili zobaczysz okno kreatora ustawień Songbird - Ustawienia. Kliknij w nim przycisk Kontynuuj. Możesz także zobaczyć losowo pojawiające się okienko: Pomóż nam stworzyć lepszego Songbirda!, w którym jesteś proszony o wypełnienie krótkiej ankiety. Ponieważ wypełnianie ankiety dotyczącej używania programu w chwili, gdy jeszcze nie zaczęło się go używać, jest raczej bezsensowne, kliknij Nie.

3
Kolejny etap ustawień to wskazanie folderu, z którego program ma pobierać muzykę do budowanej biblioteki. Upewnij się, że opcja Przeszukaj zasoby mojego komputera jest zaznaczona. Następnie, wspomagając się ewentualnie przyciskiem Przeglądaj, wprowadź do pola tekstowego ścieżkę dostępu do folderu z plikami muzycznymi. Jeżeli dodatkowo zaznaczysz pole wyboru Monitoruj zawartość tego folderu, Songbird będzie automatycznie aktualizował fonotekę za każdym razem, gdy we wskazanym folderze pojawią się jakieś nowe piosenki. Kliknij  Kontynuuj. Możesz też pominąć importowanie muzyki na tym etapie (np. jeżeli utwory są na nośniku, do którego nie masz w danej chwili dostępu). W dalszej części artykułu pokażemy, jak wywołać funkcje importu muzyki bezpośrednio z okna głównego programu. Na tym można zakończyć etap wstępnej konfiguracji.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto