A A A

Co w nowym roku

PC Format 2/2009
Nowe procesory, szybsze karty graficzne, większe telewizory, ale też groźniejsze wirusy. Podsumowujemy stary rok i prognozujemy, czego mogą się spodziewać użytkownicy komputerów i sprzętu elektronicznego w najbliższych 12 miesiącach.

Komórka 2009

Rok 2009 będzie należał do smartfonów z dużym ekranem i funkcją multidotyku. Funkcja ta na dobrym poziomie działa obecnie jedynie w iPhone 3G, ale można się spodziewać, że konkurencyjne modele komórek HTC, LG, Samsunga, Sony Ericsson i Motoroli będą rozwijane w kierunku dorównania smartfonowi Apple’a. Z kolei z najnowszych modeli smartfonów Nokii, E66 i E71 wyłania się tendencja do rozdzielenia w interfejsie telefonu aplikacji przeznaczonych do rozrywki i do pracy. Telefony czeka także większa integracja z usługami internetowymi. Swoje wersje znanych z iPhone’ów aplikacji iTunes i ApStore, umożliwiających kupowanie w sieci i pobieranie na telefon muzyki oraz programów, przygotowują Nokia i Motorola. Nie do końca można przewidzieć rolę, jaką odegra Google ze swym systemem operacyjnym Android. Póki co brakuje mu aplikacji, które można instalować w smartfonie, zwiększając jego funkcje. Lecz ostatnie zapowiedzi o udostępnianiu tego typu programów za darmo zwiększają szanse Androida na odniesienie sukcesu.

Zakończony rok przyniósł kilka długo oczekiwanych premier, np. iPhone’a 3G, ale także zaskoczył, m.in. szybką ekspansją miniaturowych laptopów, tzw. netbooków, oraz bardzo niskim cenami sprzętu w połowie roku.

Nie zabrakło też spektakularnych porażek. W lutym zakończyła się długa rywalizacja między standardami HD DVD i Blu-ray. Zwycięstwo tego drugiego paradoksalnie przyczyniło się do wzrostu sprzedaży odtwarzaczy i filmów HD DVD, które w cenach poniżej kosztów produkcji, mniej niż 100 złotych za odtwarzacz i około 35 zł za film, trafiły na wyprzedaże.

Ubiegłego roku nie zaliczy do udanych także Microsoft, który nie przekonał użytkowników do przesiadki na system Windows Vista. Najnowszej wersji okien używa obecnie jedynie kilkanaście procent posiadaczy komputerów osobistych, a słychać głosy, że z wymianą systemu warto się wstrzymać do premiery Windows 7 prawdopodobnie w 2010 roku.

Procesorowe plany Intela

Koniec roku przyniósł na rynku procesorów premierę układów z serii Core i7 (kodowa nazwa Nehalem) opartych na nowej architekturze i produkowanych w procesie technologicznym 45 nm. Największą innowacją jest w nich zintegrowany kontroler pamięci zgodny wyłącznie z modułami DDR3 pamięci RAM. Na podobny ruch, ale związany z modułami DDR2, zdecydował się dwa lata temu AMD, wprowadzając nową podstawkę AM2 i zgodne z nią wersje procesorów Athlon 64 X2. Platforma ta cieszyła się wtedy umiarkowaną popularnością ze względu na konieczność wymiany płyty głównej i pamięci RAM z DDR na dosyć drogie DDR2. Podobnie dziś każdy, kto chce sprawdzić moc procesorów Intel Core i7, musi wymienić pamięć, a także płytę główną, bo Core i7 wykorzystuje nową podstawkę LGA 1366. Najtańszy zestaw 2 GB pamięci DDR3 to wydatek 300 zł (dla porównania 2 GB pamięci DDR2 kosztuje ok. 70 zł). Natomiast wybór płyt ogranicza się obecnie do modeli z chipsetem Intel X58, z których najtańsze kosztują aż 1000 zł. Dodając do tego cenę samego procesora – najtańszy z trzech obecnych na rynku modeli kosztuje 1100 zł. Zakup komputera opartego na Core i7 jest nieopłacalny, mimo że nowe układy Intela to obecnie najbardziej wydajne procesory.

Sytuacja musi się zmienić, gdy Intel zaprezentuje tańsze modele zbudowane w nowej architekturze. Co ciekawe, została ona tak zaprojektowana, aby łatwo można było zmieniać liczbę rdzeni czy wielkość pamięci cache. Pierwszych, tańszych modeli, ale nadal przeznaczonych dla wymagających użytkowników, można się spodziewać w pierwszym kwartale 2009.

Parametry i funkcje aparatów cyfrowych

Rozwój aparatów cyfrowych w dużej mierze zależeć będzie od parametrów montowanych w nich matryc. Obok wykorzystywanych obecnie czujników CCD i CMOS pojawiać się będą kolejne rozwiązania. Przykładem jest Super CCD EXR firmy Fujifilm. Od klasycznej matrycy CCD różni ją układ pikseli – punkty o tych samych kolorach sąsiadują ze sobą, co zmniejsza szumy powstające podczas rejestracji obrazu. Kłopoty z obsługą bardziej skomplikowanych lustrzanek mogą rozwiązać aparaty z interfejsem dotykowym oraz obsługiwane komendami głosowymi. Pierwszy taki system o nazwie ShutterVoice ma lada moment trafić do lustrzanek EOS Canona. Ta sama firma złożyła w amerykańskim biurze patentowym projekt aparatu oraz akcesoriów do niego zasilanych ogniwami paliwowymi.

W drugim kwartale na rynek trafią dwurdzeniowe procesory Havendale przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników pecetów. W układach tych ma zostać zintegrowany moduł służący do wyświetlania grafiki w mniej obciążających zastosowaniach – odpowiednik grafiki zintegrowanej z płytą główną. W międzyczasie koncern zamierza przejść na proces technologiczny 32 nm oraz wprowadzić na rynek procesor z ośmioma rdzeniami.

…i AMD

AMD nie zamierza biernie się przyglądać poczynaniom Intela. Już na pierwsze trzy miesiące 2009 roku są zapowiadane premiery aż 15 nowych procesorów. W przeciwieństwie do Intela AMD w pierwszej kolejności skieruje do sklepów najtańsze układy – dwurdzeniowe procesory o nazwie kodowej Regor z zegarem 2,7 i 2,8 GHz oraz 2 MB pamięci cache. Następnie premierę będą miały układy Phenom 2: trzyrdzeniowe – X3 (nazwa kodowa Heka) i czterordzeniowe – X4 (Deneb). Najdroższy procesor Phenom 2 X4 945, taktowany zegarem 3 GHz, z 8 MB pamięci podręcznej  , będzie miał premierę w kwietniu.

W pierwszej połowie roku AMD zaprezentuje także ośmiordzeniowy procesor. Układ będzie nadal produkowany w technologii 45 nm – pod tym względem AMD zawsze pozostaje trochę z tyłu za Intelem. W okolicach wakacji można się spodziewać jednej z najciekawszych premier AMD tego roku. Procesor o nazwie kodowej Bulldozer ma zawierać nawet do 16 rdzeni i będzie produkowany już w technologii 32 nm. Jeśli AMD będzie trzymać się planów, to przed końcem roku zaprezentuje hybrydę procesora i układu graficznego o nazwie Falcon – pierwszego urządzenia z nowej linii Fusion opartego na tej samej architekturze co Bulldozer, o funkcjach intelowskich układów Havendale.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto