A A A

Coś nie pasuje?

PC Format 9/2007
Zanim się zdecydujesz na nowy system Windows Vista, sprawdź, czego nie uda ci się w nim zainstalować. Nie chcemy nikogo straszyć ani zniechęcać do przesiadki, jednak z pewnością masz swoje ulubione programy, które w Viście mogą nie działać.

Przesiadka na Windows Vista to nie tylko kwestia zmiany aktualnie używanego systemu, najprawdopodobniej Windows XP, na nowszy. Podczas pracy na komputerze używasz nie tylko systemu, ale także mnóstwa odrębnie instalowanych aplikacji. Zatem zamiana musi obejmować nie tylko system, ale także cały software.

Nie tylko sterowniki

Tuż po premierze Windows Vista głośno było o problemach ze sterownikami sprzętowymi do tego systemu, kłopotach z instalacją sprzętu czy wadliwym działaniu wielu urządzeń. Jednak sytuacja ulega systematycznej poprawie. Producenci sprzętu, wprowadzając na rynek nowe modele urządzeń, dołączają do nich sterowniki do nowego systemu. Podobnie jest z oprogramowaniem. Coraz nowsze wersje programów są sukcesywnie dostosowywane do wymogów Windows Visty. Na czym więc polega problem?

Nie wszystko nowe

Kłopot z aktualizacją systemu polega na tym, że o ile nowe produkty – zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie – są systematycznie dostosowywane do wymogów nowego systemu, o tyle starsze programy (z których korzystasz pod kontrolą Windows XP) mogą nie funkcjonować dobrze w systemie Windows Vista.

Co na pewno zadziała?

Nie chcemy nikogo straszyć i zniechęcać do przesiadki. Windows Vista to system nowocześniejszy z pewnością od Windows XP i chociaż – jak każdy produkt – cierpi na bolączki nowości, z pewnością można oczekiwać, że z czasem stabilność jego działania i współpraca z programami i sprzętem będą coraz lepsze. Jest wiele sposobów sprawdzenia, czy programy, których używasz dotychczas, będą poprawnie działały w nowym systemie. Posłużenie się aplikacją Doradca Uaktualnienia systemu Windows Vista jest tylko jednym z tych sposobów. Poniżej prezentujemy inną metodę – użycie programu Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.0.

Doradca Uaktualnienia Windows Vista

Wszystkim zainteresowanym przejściem na Windows Vista firma Microsoft oferuje narzędzie, które ma skutecznie oszacować, czy sprzęt oraz zainstalowane (i działające pod kontrolą Windows XP) oprogramowanie zadziała poprawnie w nowszym systemie. Więcej na temat Doradcy Uaktualnienia Windows Vista (bo o tym narzędziu mowa) już pisaliśmy. Archiwalny tekst i warsztat dotyczący wykorzystania tego programu zamieszczamy na krążku dołączonym do numeru.

Gdzie szukać informacji o aktualizacji systemu

Jeżeli zdecydowałeś się na instalację Windows Vista, pierwsze, o czym powinieneś pamiętać, to zaktualizowanie systemu. Microsoft dotychczas opublikował dwie duże poprawki (są one opisane w artykułach w Bazy Wiedzy Microsoft http://support.microsoft.com o numerach 929 427 oraz 932 246). Oto, jak do nich dotrzeć.


Uruchom przeglądarkę internetową i w pasku adresowym wpisz adres http://support.microsoft.com. W oknie przeglądarki wyświetli się główna strona witryny pomocy technicznej Microsoftu.


Po prawej stronie znajdziesz pole tekstowe Wyszukiwanie w pomocy technicznej. Wpisz w nie podany wcześniej numer artykułu znajdującego się w bazie wiedzy i kliknij ikonę strzałki.


Wyświetli się lista wyników. Ponieważ wpisałeś numer konkretnego artykułu (a nie np. szukane słowo czy frazę), lista powinna być krótka. W naszym przykładzie zawiera jeden odnośnik. Kliknij ten odnośnik.W oknie przeglądarki wyświetli się pełna treść poszukiwanego artykułu, opisującego aktualizację Windows Vista, która poprawia zgodność tego systemu z wieloma programami.

Certyfikowane i nieoficjalne listy zgodności programów

Microsoft opublikował dwie przydatne listy z aplikacjami, które poprawnie wypadły w dwóch programach certyfikacyjnych: Certified for Windows Vista (certyfikowane dla Windows Vista) oraz Works with Windows Vista (działające z Windows Vista). Oprócz tego publikujemy odnośniki do stron z listami aplikacji dobrze bądź źle działających w Vista:

https://winqual.microsoft.com/member/softwarelogo/certifiedlist.aspx
Zawiera programy, które otrzymały logo Certified for Windows Vista i są w pełni dostosowane do wymogów tego systemu.

https://winqual.microsoft.com/member/softwarelogo/workswithlist.aspx
Mieści listę programów opatrzonych logo Works with Windows Vista, tzn. działających bez problemów, chociaż niektóre zostały opracowane przed premierą systemu Vista.

http://kb.wisc.edu/helpdesk/page.php?id=5175
Część bazy wiedzy amerykańskiego uniwersytetu stanowego Wisconsin; lista aplikacji zawiera szczegółowe informacje o programach (czy działają w całości, czy np. poszczególne składniki działają niepoprawnie).

http://www.iexbeta.com/wiki/index.php/Windows_Vista_Software_Compatibility_List
Zawiera długą listę programów podzieloną na trzy kategorie: działające z systemem Vista, sprawiające problemy, chociaż ich używanie w tym systemie jest możliwe, oraz programy całkowicie nienadające się do wykorzystania w nowym systemie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto