A A A

Czas wielu rdzeni

PC Format 3/2009
W obecnych czasach procesory jednordzeniowe to przeszłość. Zostały niemal całkowicie wyparte przez układy dwurdzeniowe i czterordzeniowe. Jeśli planujesz zakup procesora, wybieraj właśnie spośród takich modeli.

Co się zmieniło

Od ostatniego testu procesorów (PC Format 3/2008) z rynku niemalże zniknęły procesory jednordzeniowe. Można jeszcze spotkać kilka takich modeli w sklepach, ale są to już ostatnie egzemplarze. Ceny procesorów dwurdzeniowych znacznie spadły – wielu nawet o połowę. Niektóre serie zastąpiono nowszymi. Zmienia się także oprogramowanie – większość aplikacji (także gry) potrafi skorzystać z możliwości procesora dwurdzeniowego. Dlatego takie układy wciąż dominują na rynku.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 16 procesorów, które podzieliliśmy na dwie grupy cenowe. W testach nie znalazł się ani jeden procesor jednordzeniowy. Zakup takich układów jest nieopłacalny, bo różnica między procesorem jednordzeniowym a tanim dwurdzeniowym wynosi około 50 złotych.

Wydajność w przedziale ekonomicznym

Przed dokonaniem wyboru należy określić zakres zastosowań, do jakich ma służyć procesor. W przypadku zastosowań domowych, gier, programów biurowych znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupno procesora dwurdzeniowego o możliwie wysokiej częstotliwości pracy.

W przedziale cenowym do 500 zł sytuacja jest klarowna – dominuje układ Intel Core 2 Duo E7300. Ciekawostką jest niewątpliwie procesor Intel Pentium Dual-Core E5200, który zajął pozycję tuż za liderem. Tak wysoka pozycja jest wynikiem dużej częstotliwości pracy oraz pojemnej pamięci podręcznej. Niezaprzeczalnym atutem tego modelu jest atrakcyjna cena.

Dopiero za dwoma procesorami Intela znalazł się pierwszy układ AMD – Phenom X3 8750. Na przykładzie tego modelu widać, jak słabą propozycję stanowią jednostki trzyrdzeniowe. Model ten tylko nieznacznie wyprzedził szybciej taktowanego Athlona X2 7750. Jego przewaga uwidoczniła się w programach graficznych, które potrafią skorzystać z więcej niż dwóch rdzeni, jednak poniósł klęskę w grach.

Naprawdę tanio

Jeśli podstawowym czynnikiem doboru podzespołów do nowego komputera jest cena, należy się skupić na układach AMD. Za 250 złotych można kupić Athlona X2 5050e lub Athlona X2 4850e. Osiągi tych procesorów w zupełności zaspokoją potrzeby średnio wymagających użytkowników, a ich dodatkową zaletą jest obniżony pobór energii.

Pod względem wydajności od układów AMD znacznie odstaje na niekorzyść dwurdzeniowy Celeron E1400. Nie ma także bardzo niskiego poboru energii mimo niskiej częstotliwości pracy. Jednak jeden jego atut może przyciągać klientów – jest podatny na podkręcanie.

Poważne zastosowania

W takich zastosowaniach jak opracowywanie grafiki, generowanie scen czy projektowanie sprawdzają się świetnie procesory czterordzeniowe, bo oprogramowanie potrafi efektywnie je wykorzystać. W tej kategorii z dużą przewagą wygrał leciwy już układ Intel Core 2 Quad Q6600. Dobre osiągi są wynikiem częstotliwości pracy procesora i zastosowania pamięci cache 8 MB. Co ciekawe, model ten nie tylko zaprezentował świetną prędkość renderowania grafiki, ale także osiągnął najwyższy wynik w grze Unreal Tournament 3, która potrafi wykorzystać zalety procesorów wielordzeniowych.

Wydajny czterordzeniowy AMD Phenom X4 9850 Black Edition znajduje się pod względem wydajności na trzecim miejscu. Jednak w związku z dużym poborem mocy oraz wysoką temperaturą w czasie spoczynku układ ten uzyskał dopiero piątą lokatę w klasyfikacji ogólnej.

Podkręcanie

W tej dziedzinie lepiej wypadają układy Intela. W nowszych procesorach wpływa na to m.in. 45-nanometrowy proces technologiczny. Z kolei w modelach starszych, jak Q6600, pozwala na to wolniejsza szyna FSB, która pozostawia większą elastyczność w manipulowaniu częstotliwością. Najlepiej jednak zaprezentował się procesor Celeron E1400, którego częstotliwość udało się zwiększyć aż o 72 procent. Znacznie słabiej podkręcają się procesory pracujące nominalnie z wysokimi częstotliwościami. Przykładem potwierdzającym tę zależność jest procesor Intel Core 2 Duo E8500, na którym uzyskaliśmy przyrost częstotliwości tylko 11 procent. Jest to mniej, niż otrzymywaliśmy na procesorach firmy AMD, które są uważane za układy słabo podatne na overclocking. I to nie zawsze słusznie – częstotliwość magistrali Phenoma X4 9850 Black Edition udało się podkręcić o 24 procent, Phenoma X3 8450 podkręciliśmy o dodatkowe 29 procent. Jest to też jedna z zalet dobrych płyt głównych z najnowszymi chipsetami AMD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto