A A A

Cztery tytuły za darmo

PC Format 03/2011
Coraz częściej producenci sieciowych gier RPG udostępniają płatną dotychczas grę za darmo. W ostatnich miesiącach taką zmianę modelu biznesowego przeszły trzy tytuły Lord of The Rings Online: Shadows of Angmar (popularnie zwany LotRO), Everquest II: Extended, Pirates of the Burning Sea. A na przełomie stycznia i lutego dołączy do nich kolejny: Champions Online. [Maciek Płochocki]

Producenci, którzy zrezygnowali z dochodowego abonamentu, znaleźli inny sposób na generowanie zysku z darmowych gier. Każdy z wymienionych nakłada ograniczenia na darmowe konta. Na przykład w LotRO możesz bez płacenia przechowywać na serwerze tylko dwie postacie (płacący mogą mieć ich 5), a w Everqest II grający za darmo mają mniejszy od płacących wybór klas postaci. Listę najważniejszych różnic między kontami darmowymi a płatnymi w poszczególnych tytułach znajdziesz w tabelce. Wybrane funkcje można odblokować, płacąc niewielkie kwoty pieniędzy.

U Tolkiena

Akcja gry LotRO jest osadzona w świecie Władcy Pierścieni J.J.R. Tolkiena. Fabuła zawiera wydarzenia dziejące się równolegle do pierwszej części znanej trylogii. Gracz często spotyka postacie znane z książek, np. Gandalfa, i odwiedza wiele znajomych lokacji, np. Bree. Obszar gry obejmuje całą północno-zachodnią część Śródziemia (na wschód od Gór Mglistych). W płatnych dodatkach znalazły się Moria i Mroczna Puszcza.

Od strony mechaniki rozgrywki LotRO nie ustępuje World of Warcraft. Znajdziesz tu rozbudowany system rozwoju postaci, urozmaicony o cechy klasowe i rasowe. Zostaniesz mistrzem rzemiosła, np. wykuwając zbroje lub szyjąc odzienie. W grze znalazły się nawet wirtualne instrumenty (nieraz natkniesz się na złożone z kilku muzykujących graczy zespoły) oraz możliwość kupienia i umeblowania domu. Niestety, nie ma możliwości wcielenia się w sługę Saurona – wszystkie rasy występujące w grze (Ludzie, Hobbity, Elfy i Krasnoludy) stoją po dobrej stronie konfliktu.

Graficznie, mimo już niemal 4 lat od premiery, LotRO trzyma się przyzwoicie. Niektóre lokacje wciąż potrafią zachwycić wykonaniem. Graczom przyzwyczajonym do nowoczesnej grafiki mogą jednak przeszkadzać uproszczenia w budowie modeli oraz rozdzielczość tekstur.

Ahoj, kapitanie

Pirates of the Burning Sea spodoba się wielbicielom historii o piratach i morskich bitwach. W tej grze, której akcja dzieje się na Karaibach z XVIII wieku, wcielisz się w kapitana statku pływającego pod banderą Hiszpanii, Francji lub Anglii. Czeka cię kariera oficera marynarki, kapra lub kupca. A jeśli lubisz niezależność, wciągnij na maszt Jolly Rogera – banderę piratów. Wybór kierunku kariery ma wpływ przede wszystkim na typy statków, którymi przyjdzie ci pływać po karaibskich wodach. Określi także cechy stworzonej postaci.

Morskie bitwy nie są jedynym elementem gry. Często musisz schodzić na ląd, gdzie czekają zleceniodawcy zadań, sklepy oraz stocznie, w których możesz ulepszać swój statek. Gdy sterujesz swoją postacią, a nie statkiem, także możesz wdać się w potyczki. Do wyboru jest broń biała i palna. Jeśli nie pociąga cię wizja kariery wilka morskiego, możesz zająć się handlem – gra ma rozbudowany system ekonomii.

Elementem gry, który potrafi przyciągnąć do monitora, jest trwająca bez przerwy wojna między przedstawionymi w grze stronami konfliktu. W morskich bitwach może brać udział do 48 statków.

Gra ma bardzo atrakcyjną grafikę. Podczas morskich bitew po zbliżeniu widoku statku widać uwijającą się na pokładzie załogę.

Klasyczne RPG

Everquest II zadebiutował na rynku w 2004 roku i niestety jego zaawansowany wiek widać w jakości grafiki.

Gra przypomina pod wieloma względami World of Warcraft. Mamy tu klasyczny świat fantasy o nazwie Norrath, nawiedzony przed ponad 500 laty przez kataklizm. W jego wyniku kontynenty podzieliły się na wyspy, a oddzielające je niebezpieczne wody można pokonać tylko na grzbiecie gryfów.

Do dyspozycji graczy oddano aż 19 ras. Niestety w darmowej wersji możesz wybierać tylko z 4 (resztę można wykupić). Podobne ograniczenia czekają przy wyborze klasy postaci (8 z 13 dostępnych).

Rozwój bohatera przebiega etapami. Na początku gry określasz ogólny charakter postaci, np. że ma się zajmować magią. W miarę zdobywania kolejnych poziomów w grze możesz określić np., że specjalizacją maga będzie przyzywanie stworzeń, a ostatecznie wyspecjalizować go w nekromancji.

Zostań supermanem

Champions Online to nietypowa gra. Kierujesz poczynaniami superbohatera, którego musisz stworzyć od podstaw. Zaczynasz od określenia jego wyglądu. Potem wybierasz dla niego supermoce, masz także wpływ na efekty wizualne towarzyszące korzystaniu z mocy. Na koniec musisz stworzyć przeciwnika dla superbohatera. Czarny charakter będzie się pojawiał w kluczowych momentach gry i mieszał ci szyki. Inny element, który wyróżnia grę spośród innych tytułów MMORPG, to zręcznościowy charakter walki, opierający się nie tylko na statystykach postaci, ale też na zręczności gracza. Zastosowany w odpowiedniej chwili atak lub blok zwiększa pasek energii potrzebnej do wykonywania własnych, silnych ataków. Gdy superbohater zostaje pokonany przez przeciwników, traci zgromadzone gwiazdki – nagrody przyznawane za szlachetne czyny. Gwiazdki zwiększają siłę działania supermocy.

Champions Online wydano latem 2009 roku. Szybkie przejście na darmowy model biznesowy to skutek małego zainteresowania grą wśród graczy. Dodatkowo w styczniu pojawił się konkurencyjny tytuł o podobnej tematyce – DC Universe Online.


Tagi: gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto