A A A

Czy to plagiat?

PC Format 10/2012
Wykorzystując w swojej pracy czyjeś przemyślenia oraz cytując cudze słowa, łatwo popełnić plagiat. Warto sprawdzić, czy nie przekroczyłeś granicy. Kamil Rogala

Korzystając z internetowego serwisu Plagiarisma.Net, możesz sprawdzić, czy pracy łudząco podobnej do tej, którą właśnie ukończyłeś, nie napisał już wcześniej ktoś inny. Narzędzia dostępne w serwisie porównają twoje opracowanie z innymi pod kątem podobieństwa sformułowań.

Z Plagiarisma (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) możesz korzystać na dwa sposoby: z wersji online na stronie WWW lub zainstalować specjalną aplikację na dysku twardym komputera. Narzędzie jest darmowe i działa także bez rejestracji w serwisie, ale niezarejestrowany użytkownik ma wiele ograniczeń, m.in. limit długości tekstu do 5000 znaków oraz skanowanie maksymalnie 5 tekstów dziennie. Po rejestracji ograniczenie długości porównywanego materiału zostaje zniesione, ale limit 5 tekstów dziennie pozostaje.

Sprawdzanie, czy tekst nie jest plagiatem

Po rejestracji konta (patrz ramka) czas wypróbować, jak działa Plagiarisma.Net w praktyce. Do wyboru masz dwa sposoby sprawdzania tekstu.

Sprawdzanie na stronie WWW


Aby sprawdzić, czy tekst nie jest plagiatem, wklej go w główne okno programu. Następnie wybierz wyszukiwarkę, w której program będzie szukał ewentualnych kopii, np. Google, i kliknij przycisk Check Duplicate Content.


Po krótkiej chwili pod oknem tekstowym pojawi się tabelka z wynikami wyszukiwania. W pierwszej kolumnie znajduje się liczba znalezionych przykładów konkretnej sentencji. W środkowej kolumnie umieszczono fragment tekstu, o którym mowa, a po prawej stronie linki do stron, na których pojawił się podobny stylistycznie i składniowo tekst.


Po kliknięciu wybranego odnośnika pojawi się okno wyszukiwarki Google ze spisem stron, na których odnaleziono tekst o podobnej składni i stylistyce.

Sprawdzanie z aplikacją


Aby zainstalować program do sprawdzania tekstu na dysku komputera, kliknij przycisk Free Download. Po pobraniu i zainstalowaniu programu (standardowy proces instalacji) kliknij dwukrotnie skrót na pulpicie w celu uruchomienia programu.Okno programu jest zaprojektowane bardzo przejrzyście. Postawiono głównie na wygodę obsługi.


Działanie programu jest identyczne z działaniem narzędzia na stronie Plagiarisma.Net. Aby sprawdzić, czy jakiś tekst nie jest plagiatem, po prostu wklej go w okno tekstowe programu, wybierz wyszukiwarkę, w której będą sprawdzane wyniki, a następnie kliknij przycisk Check Duplicate Content.


Po chwili pojawi się okienko logowania. Wpisz w nie swój adres e-mailowy oraz hasło podane przy rejestracji i kliknij OK. Po poprawnej weryfikacji powrócisz do okna głównego. Kliknij ponownie Check Duplicate Content.


Po weryfikacji tekstu pojawi się nowe okno z wynikami. Podobnie jak w przypadku weryfikacji internetowej wyświetli się tabelka z fragmentami tekstu oraz linkami do stron, na których dany tekst się znajduje. Po kliknięciu fragmentu tekstu program wyświetli listę wyników w wyszukiwarce, np. Google.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto