A A A

Dane całkiem prywatne

PC Format 01/2012
Jak chronić dane przed osobami postronnymi? Nie zawsze konieczne jest ich szyfrowanie. Wystarczy po prostu ukryć wybrane pliki i foldery. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Masz do dyspozycji kilka sposobów ukrycia zawartości niektórych plików lub folderów przed osobami, które czasem korzystają z twojego komputera.

Możesz chronić własne dane, wykorzystując wbudowany w system Windows mechanizm przydzielania uprawnień dostępu do plików i folderów. Metoda mało wygodna, bo wymaga utworzenia kont dla wszystkich potencjalnych użytkowników danego komputera.

Kolejny sposób to szyfrowanie. Jednak samo szyfrowanie uniemożliwia co prawda dostęp do wybranych danych, ale nie ukrywa ich.

Tymczasem, ukrywając dane, nie wzbudzasz ciekawości innych (to, czego nie widać, nie wzbudza podejrzeń), a zarazem skutecznie chronisz wybrane pliki i foldery przed innymi użytkownikami komputera.

Do ukrywania danych potrzebujesz jakiegoś narzędzia. Proponujemy prosty w obsłudze i skuteczny program o nazwie WinMend Folder Hidden. Za jego pomocą z łatwością ukryjesz wybrane pliki i foldery nie tylko na dysku wewnętrznym twojego komputera, ale także na dyskach zewnętrznych czy flashdyskach podłączanych do gniazd USB. Przy czym, po ukryciu danych na nośniku wymiennym (np. flashdysku) pozostają one ukryte również po podłączeniu flashdysku do innego komputera.

Zaletą stosowania programu WinMend Folder Hidden jest również szybkość. Proces ukrywania działa na zasadzie przełącznika: ukrywasz-odkrywasz. Odbywa się to natychmiastowo bez względu na to, czy dotyczy pojedynczego pliku czy wielkiego folderu zawierającego tysiące plików o łącznej objętości mierzonej w gigabajtach.

Ukrywanie i odkrywanie wybranych danych na dysku

Program WinMend Folder Hidden jest aplikacją przeznaczoną na systemy Windows (od wersji XP po najnowszy Windows 7). Warsztat przygotowaliśmy na komputerze działającym pod kontrolą Windows XP, ale ukrywanie danych odbywa się tak samo w nowszych wersjach Windows. Instalację programu pominiemy, bo przebiega standardowo – po uruchomieniu pobranego ze wskazanej przez nas strony pliku instalacyjnego potwierdzasz kolejne etapy instalatora. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji.

Ukrywanie danych


Podczas pierwszego uruchomienia programu WinMend Folder Hidden zobaczysz na ekranie okno dialogowe WinMend Folder Hidden. Wpisz w nim, w polach Enter password oraz Confirm password, hasło chroniące dostęp do danych, które wkrótce ukryjesz. Po wpisaniu w oba pola identycznego hasła kliknij OK.


Po wprowadzeniu hasła chroniącego dostęp do ukrywanych danych program wyświetli okno informujące o procesie sprawdzania aktualizacji programu. Poczekaj, aż sprawdzanie aktualizacji się zakończy, po czym zobaczysz już główne okno programu WinMend Folder Hidden.


Okno główne składa się z dwóch głównych obszarów. Centralnie umieszczonej listy ukrywanych danych (w tej chwili jeszcze pustej) oraz umieszczonej wzdłuż prawej krawędzi okna grupy przycisków funkcyjnych. Ukrywanie plików i folderów jest możliwe na dwa sposoby. Jeżeli dane, które chcesz ukryć, masz w zasięgu myszki (np. są umieszczone na pulpicie systemu Windows obok widocznego na ekranie okna programu), wystarczy przeciągnąć myszką plik lub folder na obszar programu. Przeciągnięty element zostanie dopisany do listy ukrywanych elementów i od razu zostanie ukryty (zniknie z miejsca, z którego go przeciągnąłeś, choć fizycznie nadal się tam znajduje, a w oknie programu, w kolumnie Status pojawi się napis Hidden , co oznacza „ukryty”).


Druga metoda ukrywania danych polega na skorzystaniu z widocznych w oknie programu przycisków funkcyjnych. Jeżeli chcesz ukryć cały folder, kliknij przycisk Hide Folder i następnie wskaż w oknie dialogowym Przeglądanie w poszukiwaniu foldera folder, który chcesz ukryć. Kliknij OK. Wybrany folder zostanie dopisany do listy ukrytych elementów widocznej w oknie głównym programu i od razu ukryty (pojawi się wpis Hidden w kolumnie Status). W analogiczny sposób ukrywasz pojedyncze pliki bądź grupy plików. Po kliknięciu przycisku Hide File(s) wskazujesz pliki do ukrycia. Po zatwierdzeniu wyboru pliki zostaną dopisane do listy i ukryte. Po ukryciu wszystkich danych, których nie chcesz nikomu ujawniać, zamknij program.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy komputerowy błąd
13 sierpnia 2020
9 września 1947 odkryto pierwszego w historii komputerowego „buga”, czytamy na pożółkłych kartkach kalendarza IT.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto