A A A

Dane na krążku

PC Format 12/2008
Do nagrania płyty CD czy DVD potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania. Jeśli chcesz zapisać na przykład film z komórki na płycie DVD, czy wideo HD na krążku Blu-ray, nie wystarczą proste funkcje Windows XP i Windows Vista umożliwiające zapis danych czy ścieżek audio. Powinieneś skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi. Przetestowaliśmy najnowsze programy i pakiety do nagrywania płyt.

Moim zdaniem

 • Dariusz Hałas
  szef działów SOFTWARE i INTERNET
Jako wieloletni użytkownik komputerów jestem trochę tradycjonalistą, który przez lata przyzwyczajony do ciągłych niedoborów pamięci czy mocy obliczeniowej, starał się dobierać tylko ściśle wyspecjalizowane aplikacje, wykonujące konkretne zadanie, a nie wielofunkcyjne kombajny. Z drugiej strony muszę przyznać, że bogactwo funkcji zwycięzcy testu trafia do przekonania. Osoby, które przechowują na swoich dyskach zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym, klipy nagrane choćby komórką czy inne materiały multimedialne, z pewnością docenią łatwość, z jaką owe treści można przenieść na krążek i zaprezentować znajomym, odtwarzając płytkę w stacjonarnym odtwarzaczu. Jeżeli jednak potrzebujesz mniej wyposażonego, ale za to darmowego programu, mogę polecić freeware’owy CDBurnerXP.

Podstawowe informacje

W artykule znajdziesz:
 • Opis funkcji dobrego programu do nagrywania płyt
 • Informacje o płytach i typach zapisywanych na nich danych
 • Test porównawczy 8 narzędzi do nagrywania płyt
Większe moce współczesnych komputerów, nowe formaty danych multimedialnych, wielokanałowe audio, filmy w wysokiej rozdzielczości itp. powodują, że proste narzędzia do nagrywania plików na płytach CD/DVD wbudowane w Windows XP/Vista są niewystarczające.

Ważne funkcje

Mechanizm wbudowany w Eksploratora Windows pozwala przenieść na optyczny krążek pliki i katalogi użytkownika czy nagrać płytę audio (chociaż lepiej to jednak wykonać za pomocą wbudowanego w Windows innego narzędzia – odtwarzacza Windows Media Player wyposażonego w funkcje nagrywania płyt audio). Jednak zapis płyty zawierającej film DVD, który można by było od razu odtworzyć w stacjonarnym odtwarzaczu DVD, nagranie płyty Blu-ray z materiałem wideo w wysokiej rozdzielczości, dodatkowe narzędzia do konwersji plików audio i wideo w taki sposób, by można je było odtworzyć na różnych urządzeniach, to tylko część funkcji pakietów do nagrywania danych, których pozbawione są mechanizmy wbudowane w system operacyjny. Ponadto instalacja dodatkowego programu do nagrywania płyt ma również ten sens, że dobre aplikacje tego typu oferują jeszcze inne, pozamultimedialne funkcje, jak choćby możliwość wykonania kopii zapasowej najważniejszych plików czy systemu operacyjnego. Oczywiście kopia taka nagrywana jest na płytach.

Rodzaje nośników

Najpopularniejszym sprzętem do nagrywania płyt, jaki jest zamontowany w większości współczesnych komputerów, jest nagrywarka DVD. Urządzenie to potrafi nagrać płyty CD o pojemności ok. 700 MB, a także płyty DVD (o pojemności ok. 4 GB lub – w przypadku nośników dwuwarstwowych – 8 GB). Nowe, ale też jeszcze dość kosztowne nagrywarki Blu-ray potrafią zapisać dane na płytach Blu-ray o pojemności 25 GB lub 50 GB. Te ostatnie nośniki przeznaczone są przede wszystkim do zapisu filmów w wysokiej rozdzielczości, a ich cena (od ok. 30 zł za płytę 25 GB do nawet ponad 100 zł za 50 GB) powoduje, że nie opłaca się ich wykorzystywać do zapisu zwykłych danych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku płyt CD i DVD dostępnych w cenie nawet niższej ni 1 zł za sztukę.

Cechy dobrego programu do nagrywania płyt

 • ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
  Polskojęzyczny, intuicyjny interfejs oraz czytelnie pogrupowane funkcje programu ułatwiają zadanie – nagranie odpowiedniej płyty.
 • PREDEFINIOWANE SZABLONY PROJEKTÓW
  Dzięki wstępnie skonfigurowanym szablonom projektów łatwo nagrać dany rodzaj płyty, np. Audio CD lub film DVD z własnym menu.
 • PODGLĄD PLIKÓW
  Dzięki możliwości obejrzenia plików, które mają być umieszczone na płycie, tuż przed jej nagraniem można się upewnić, że znajduje się na niej właściwy materiał.
 • KONWERTER DANYCH
  Nie każdy materiał filmowy czy dźwiękowy nadaje się na płytę DVD-Video czy krążek Audio CD. Konwerter wbudowany w program do nagrywania uwalnia użytkownika od samodzielnego przeprowadzania konwersji.
 • KOPIA ZAPASOWA
  Zapis kopii ważnych plików to istotna cecha. W ten sposób najtaniej (koszt płyty) zabezpieczysz dane.

Łatwe nagrywanie

Możesz samodzielnie rozpocząć bój z mnogością formatów audio i wideo, konwertować te dane na docelowy standard, np. DVD-Video. Użyć w tym celu mnóstwa słabo udokumentowanych aplikacji i po wielu godzinach uzyskać rezultat, który być może nie będzie spełniał twoich oczekiwań. Masz też drugie wyjście – skorzystanie z możliwości programu do nagrywania płyt, w którym tylko przeciągasz myszką źródłowy plik w dowolnym formacie na okno projektu krążka. Konwersja dokona się automatycznie, a tobie pozostanie jedynie kliknięcie przycisku czy opcji uruchamiającej nagrywanie gotowej płyty z wybraną przez ciebie zawartością.

Podsumowanie testu

W naszym porównaniu znalazło się osiem programów. Cztery są produktami komercyjnymi. Natomiast pozostała czwórka to przedstawiciele darmowego oprogramowania. To, co od razu się rzuca w oczy (wystarczy spojrzeć na wyniki testu zestawione w tabeli na stronie 66), to bardzo duża dysproporcja między funkcjami, w jakie wyposażono dwa pierwsze programy a pozostałymi produktami w teście.

Ubóstwo funkcji

W większości przetestowanych programów razi ubóstwo funkcji. Wybraliśmy do testu programy nowe, zarówno komercyjne, jak i darmowe. Nero 9 – zwycięzca testu – jest produktem wyposażonym we wszelkie możliwe narzędzia, dzięki którym użytkownik może się zmierzyć z każdą multimedialną zawartością i nagrać ją na płycie dowolnego typu. Niestety, niektóre programy – mimo że wcale nie są stare – wyglądają jak narzędzia z poprzedniej epoki, zupełnie jakby ich twórcy zapomnieli, że Microsoft nie zasypia gruszek w popiele i dodał już proste funkcje umożliwiające nagranie płyty audio czy płyty z danymi do swojego systemu operacyjnego. Uwaga ta dotyczy szczególnie darmowych aplikacji, z wyjątkiem programu CDBurner XP, w którym widać starania autora o to, by aplikacja oferowała więcej niż systemowe funkcje zapisu płyt, a przy tym była łatwa w użyciu – stąd zasłużone, czwarte miejsce w teście.

Komfort obsługi

Dużą wagę przykładaliśmy do wbudowanych w dany program ułatwień dla użytkownika, dzięki którym nagranie np. płyty DVD z filmem nie polega tylko na przerzuceniu plików wideo, ale także na samodzielnym zaprojektowaniu menu DVD. Nie bez znaczenia były też funkcje dodatkowe, takie jak np. wbudowany edytor okładek do płyt. Skoro o wygodzie nagrywania mowa, nie sposób pominąć też funkcji związanych z backupem danych. Jedynie Nero 9 był pod tym względem dopracowany. W pozostałych aplikacjach funkcji wykonywania kopii zapasowej nie było wcale albo też pozostawiały sporo do życzenia, nie oferując np. możliwości przywrócenia systemu z płyty zawierającej kopię zapasową. A już kompletnym oszustwem okazała się reklamowana przez producenta funkcja wykonywania backupu w programie BurnAware Professional. Aplikacja ta była pozbawiona predefiniowanego kreatora backupu czy jakiegokolwiek innego mechanizmu automatyzującego proces backupu. Producent określeniem „backup” nazwał możliwość samodzielnego nagrania przez użytkownika ważnych plików.

Cena i możliwości

Zwycięzca naszego testu, pakiet Nero 9, jest produktem najdroższym w teście, ale z uwagi na jego bogate możliwości wydaje się wart swojej ceny. Z drugiej strony, użytkownikom, którzy jednak nie chcą przeznaczać sporej kwoty na oprogramowanie do nagrywania płyt, choćby najbardziej funkcjonalne, polecamy najlepsze z darmowych narzędzi: program CDBurnerXP. Nazwa niech nie będzie myląca, produkt ten działa bezproblemowo także w Windows Vista.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Karaoke ze Spotify?
2 lipca 2020
Serwis uruchomił funkcję wyświetlania tekstów piosenek w czasie rzeczywistym.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto