A A A

Dane osobowe pod kluczem

PC Format 7/2018
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej szerzej znane pod nazwą RODO nakłada na każdego, kto w działalności zawodowej zajmuje się gromadzeniem danych osobowych, obowiązek ich zabezpieczenia. Najłatwiej zrobić to, stosując szyfrowane nośniki. Grzegorz Karaś


Oczywiście prawidłowe zabezpieczanie danych to kwestia ważna nie tylko dla działalności firmy, ale także w życiu codziennym. Każdy, kto przechowuje na pamięci USB chociażby skan dowodu, dokumenty z adresem czy numerem PESEL, powinien mieć świadomość, że zgubienie takiego pendrive’a może zaowocować np. wyłudzonym kredytem lub innymi, powstałymi wskutek oszustwa, zobowiązaniami. Z tego względu warto poświęcić chwilę na kwestię szyfrowania niezależnie od tego, czy się prowadzi działalność, czy nie.

Przegląd rynku

Każdy może bezpiecznie przechowywać informacje, stosując do tego odpowiednie oprogramowanie. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w PC Formacie 4/2018, przypominamy również w ramce obok. To jednak tylko jeden ze sposobów. Niektórzy wytwórcy pamięci krzemowych wprowadzili zabezpieczenia sprzętowe. To pendrive’y, które szyfrują zgromadzone na nich informacje w sposób automatyczny, a udział użytkownika sprowadza się do skonfigurowania i wpisywania hasła każdorazowo, gdy nośnik jest podłączany do komputera.

W produkcji odpowiednich nośników przoduje dziś Kingston, który jest praktycznie monopolistą w tej dziedzinie, oferując najszerszy wachlarz różnorako zabezpieczonych pamięci. Oprócz tego warto wspomnieć o nośnikach firm Corsair oraz Mach Xtreme – te jednak są rzadziej spotykane. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że urządzenia tej klasy wkrótce pojawią się także w sprzedaży pod polską marką Goodram. Należy też pamiętać, że czasami producenci w komplecie ze zwyczajną już pamięcią USB dostarczają oprogramowanie do szyfrowania, zaznaczając ten fakt na opakowaniu i nieco podbijając cenę. Takie urządzenia to zwykłe pendrive’y – naszym zdaniem nie ma sensu przepłacać za coś, co można zrobić samemu.

Niezależnie od marki tego rodzaju kości z zabezpieczeniem są zauważalnie droższe niż nieszyfrowani kuzyni. Cena w ich przypadku zależy przede wszystkim od pojemności, ale wpływa na nią również sama metoda szyfrowania, zgodność z certyfikatami, a także sposób, w jaki podajemy hasło, by uzyskać dostęp do zapisanych na nośniku danych.

Dla każdego co innego

Najprostsze „bezpieczne” modele pendrive’ów są opisywane przez twórców jako urządzenia szyfrujące sprzętowo. Nie są zgodne z określonymi certyfikatami, co najwyżej dostajemy informację o zastosowanej metodzie. Jeśli jest to AES 128-bit, a urządzenie pochodzi od uznanego producenta, to możemy je kupować bez najmniejszych obaw o bezpieczeństwo – należy jedynie stosować silne (niesłownikowe!) hasła. Jeżeli z różnych powodów potrzebujemy nośnika z certyfikatem bezpieczeństwa, to wówczas mogą zacząć się finansowe schody. Najsolidniejsze pamięci mogą kosztować od ok. 150 zł za 4 GB do nawet 2 tys. zł za 128 GB.

Niezależnie od wyboru pendrive, w przypadku którego hasło wpisujemy z poziomu systemu operacyjnego, wymaga dwóch wolnych liter napędów. Po włożeniu nośnika do gniazda USB zarezerwuje on najpierw jedną z nich. Z niewielkiej, specjalnie wygospodarowanej na ten cel przestrzeni uruchomi się oprogramowanie urządzenia i pojawi się prośba o wpisanie wcześniej ustalonego hasła. Dopiero wówczas załaduje się właściwy nośnik, zajmując w systemie kolejną literę napędu – to tam kopiujemy wymagające ochrony dane.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nissan również elektryczny
30 listopada 2021
Japońska firma zainwestuje w ciągu pięciu lat prawie 18 miliardów dolarów w produkcję e-pojazdów.Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto