A A A

Darmowe klipy audio

PC Format 12/2017
Jeśli przygotowujesz film na YouTubea i użyjesz w nim znanego przeboju, np. Despacito, algorytmy rozpoznawania treści wykryją go i zablokują całą ścieżkę dźwiękową. Dlatego lepiej sięgnąć po darmowe utwory z prawem do użycia we własnych projektach. W artykule pokazujemy siedem źródeł legalnej muzyki we wszelkich możliwych stylach oraz efektów audio każdego rodzaju. Bartłomiej Mrożewski

Free Music Archive


Serwis z bezpłatnymi utworami muzycznymi MP3 w bardzo dobrej jakości (320 kbps). Wszystkie klipy, obecnie jest ich ponad 100 tys., mają licencję Creative Commons, w związku z czym możesz je pobierać i używać do własnych potrzeb. Niektóre materiały mogą mieć ograniczenia w zastosowaniach komercyjnych. W serwisie, który jest prowadzony przez rozgłośnię radiową WFMU z Nowego Jorku, nie ma przypadkowych treści – przed udostępnieniem na stronie muzyka jest przesłuchiwana przez kuratorów współpracujących z radiem. Utwory można wyszukiwać na podstawie tagów z gatunkami muzycznymi. W poszczególnych kategoriach dostępne jest sortowanie według popularności, co pozwala łatwo dotrzeć do dobrej jakości klipów.
Adres: http://freemusicarchive.org

YouTube Biblioteka Audio


Oprócz tysięcy utworów muzycznych biblioteka bezpłatnych multimediów udostępniona przez Google zawiera dużą kolekcję efektów dźwiękowych. Po wybraniu zakładki Efekty dźwiękowe możesz wyszukiwać sample albo filtrować je według słów kluczowych, które znajdują się na rozwijanej liście Kategorie.
W przypadku klipów z utworami możliwości filtrowania jest znacznie więcej. Można określić nie tylko gatunek muzyczny, ale także np. nastrój utworu. Przy każdym klipie widoczny jest wskaźnik popularności – im większa, tym dłuższy jest czarny pasek obok nazwy utworu. Wszystkie klipy możesz ściągnąć na dysk komputera w formie plików MP3 w najwyższej jakości 320 kbps, by następnie użyć ich w dowolnym projekcie, nie tylko na YouTubie.
Adres: http://pcformat.pl/u/3097

Jamendo


Serwis zgromadził blisko pół miliona ścieżek, wśród których są zarówno piosenki, jak też muzyczne tła bez wokali każdego możliwego gatunku. Utwory znajdziesz dzięki tagom lub przeglądając zestawienia popularnych utworów. Wszystkie ścieżki w Jamendo są dostępne na licencji Creative Commons, ale tylko w MP3 o nie najwyższym bitrate. Jeśli klipy mają być stosowane w komercyjnych projektach, należy wykupić licencję. Cena za utwór waha się od 9 EUR, jeśli muzyka ma być użyta na YouTubie, do 300 EUR za licencję nieograniczoną.
Adres: www.jamendo.com

Free Soundtrack Music


Na stronie umieszczone są utwory skomponowane specjalnie z myślą o udźwiękowieniu klipów wideo. Bazę można przeszukiwać, podając nazwę artysty, a także nastrój muzyki. Część klipów dostępna jest bezpłatnie, można je pobrać nawet bez zakładania konta. Pozostałe utwory są licencjonowane na zasadzie royalty free, bezpłatnie można je tylko odsłuchać we fragmentach. Aby w pełni korzystać z zasobów serwisu, należy wykupić pakiet kredytów, który w zależności od opłaty pozwala na pobranie od jednego do dwudziestu czterech utworów w ciągu dwóch miesięcy. Ceny nie są wygórowane. Pojedyncza ścieżka kosztuje od 3,5 dol. przy zakupie jednej do 1 dol. w pakiecie 24 utworów. Następnie można ich używać bez płacenia tantiem.
Adres: www.freesoundtrackmusic.com

CC Mixter


W oparciu o ponad 10 tys. sampli można w CC Mixterze tworzyć własne kompozycje. Zarówno gotowe utwory, jak i niezmodyfikowane próbki można pobierać i wykorzystywać w udźwiękowieniu własnych produkcji wideo. Sample dźwiękowe znajdziesz w zakładce Stems. W bazie dostępne są utwory zarówno na licencjach Creative Commons, jak też na płatnych, ale tanich royalty free. Przydatnym narzędziem jest suwak, który pozwala określić tempo utworu w uderzeniach na minutę (BPM, Beats Per Minute) tak, by pasowało do filmu.
Adres: http://ccmixter.org

Partners In Rhyme


Partners In Rhyme oferuje dużą bazę bezpłatnych efektów dźwiękowych oraz pętli muzycznych, które świetnie nadają się nie tylko do udźwiękowienia klipów, ale także do najróżniejszych projektów interaktywnych, takich jak prezentacje, gry czy animacje w HTML5. Dodatkowo na stronie sprzedawane są profesjonalne zestawy ścieżek dźwiękowych skomponowanych z myślą o zawodowych filmowcach. Wśród dostępnych kategorii znajdziesz ścieżki do scen bitewnych, akcji, „sentymentalnych momentów” czy „inspirujących przeżyć”. Wiele ścieżek ma kilka wersji o różnej długości i wariant do zapętlania. Ceny za zestaw kilkunastu ścieżek zaczynają się od 80 dolarów.
Adres: www.partnersinrhyme.com


Doskonałym źródłem darmowych klipów audio jest serwis Wikimedia Commons, który przechowuje pliki multimedialne używane w hasłach Wikipedii. W bazie możesz znaleźć dziesiątki tysięcy nagrań, przeważnie pochodzących z otoczenia, np. odgłosy zwierząt oraz zjawisk naturalnych, chociażby grzmoty i szum wodospadu. Poza tym dostępna jest kolekcja dźwięków związanych z kulturą, wśród nich tysiące nagrań muzyki ludowej, odgłosów towarzyszących sportowi itp. Wszystkie pliki są dostępne do pobrania bez żadnych ograniczeń, można też je dowolnie wykorzystywać, ponieważ są w domenie publicznej. Niestety na stronie brakuje tagów, które ułatwiłyby szybkie znalezienie klipu zgodnego z tematem projektu, trzeba posługiwać się wyszukiwarką.
Adres: https://commons.wikimedia.org


Tagi: muzyka porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto