A A A

Digitalizacja w mikroskali: zrób to sam

Kolejna część cyklu "Środowe porady z pcformatowej szuflady" jest jednocześnie uzupełnieniem artykułu "Akcja digitalizacja" z numeru PC Format 3/2020. Każdy posiada w domu jakieś pamiątki negatywy, płyty winylowe, dzienniki, itp. By przedłużyć im życie nie trzeba sięgać po drogie, profesjonalne sprzęty. Do sieci internetowej tego typu pojedyncze skarby można spróbować przenieść samodzielnie. Podpowiadamy, jak w kilku krokach przenieść negatywy z formy analogowej na cyfrową. Paula Jeziorska

Skanowanie negatywów aplikacją Helmut

Digitalizacja zdjęć z kliszy

Odnalezione na dnie szuflady stare filmy z aparatu analogowego często skrywają fascynujące tajemnice. Jeśli jesteśmy w posiadaniu takich negatywów, nie musimy od razu nieść ich do punktu foto, aby zeskanować wywołany film i odkryć, co zostało na nim uwiecznione. Samodzielne przygotowanie stanowiska do digitalizacji rolki nie jest trudne. Do przeniesienia zdjęć z filmu analogowego do wersji cyfrowej wystarczy smartfon i tablet lub laptop oraz program do obróbki foto.


Taka forma "skanowania" starych filmów jest bowiem wygodna, gdyż osoby trzecie nie mają dostępu do zawartości rolki. Jest to bardzo przydatne w przypadku prywatnych zbiorów, których nie chcemy prezentować szerszej publice lub gdy nie mamy pojęcia co jest na filmie, a obawiamy się newralgicznych ujęć czy emocjonalnych momentów. Poza tym – samodzielna digitalizacja filmów w skali mikro jest po prostu tańsza. Dopiero, gdy zdecydujemy się na opublikowanie zbiorów w formie np. wystawy, możemy rozważyć zgłoszenie się do punktu digitalizacji, by skorzystać z dobrodziejstw profesjonalnego sprzętu i wykonać skany wysokiej jakości.

 

Wywołany film z aparatu analogowego

Krok po kroku

Smartfon w dłoń

 

Nieważne, jakim smartfonem aktualnie się posługujemy. Wystarczy, aby miał aparat. Oczywiście im lepsze parametry obiektywu, tym wyższej jakości skan otrzymamy, jednak do zwykłego przejrzenia zawartości wywołanego filmu wystarczy aparat nawet najniższej klasy.

Aby zapewnić sobie dobry podgląd negatywu, najlepiej pociąć go na mniejsze partie, jednak rolka w całości również jest możliwa do ucyfrowienia. Wówczas potrzebne będą obciążniki, które przytrzymają zawijający się film i umożliwią nam zrobienie zdjęcia wybranej klatki.

Film do zdigitalizowania musimy umieścić na źródle światła. Do tego wystarczy nam tablet lub laptop.

 

1. Ekran układamy na płasko, wcześniej w ustawieniach wybierając białe tło i maksymalną jasność. Na tak przygotowane źródło światła kładziemy wybrane klatki filmu lub rozwijamy całą rolkę i jej brzegi przytrzymujemy obciążnikami (np. pudełeczkami po filmie, albo po prostu palcami dłoni, choć nie jest to rekomendowana forma obchodzenia się z filmem). Aby uniknąć charakterystycznej siateczki z pikseli od ekranu urządzenia, warto pomiędzy film a wyświetlacz włożyć np. kawałek pleksi lub kalkę techniczną.


fot. Heipe z Flickr


2.Teraz wykonujemy zdjęcie wybranej klatki filmu smartfonem, zbliżając aparat urządzenia do leżącego na ekranie negatywu i ustawiając odpowiednio ostrość. W przypadku niektórych smartfonów możemy od razu wybrać opcję odwrócenia kolorów i obejrzeć negatyw w formie pozytywowej. Takie skanowanie najlepiej wykonać w ciemnym pomieszczeniu, by uniknąć smug światła.


Robienie zdjęcia negatywom smartfonem


3. W przypadku smartfonów bez funkcji automatycznego odwrócenia kolorów, do przeprowadzenia tego zabiegu potrzebować będziemy programu do obróbki zdjęć. Darmowe programy na smartfony, które posiadają opcję odwrócenia kolorów to np. Photoshop Express i Snapseed. Te aplikacje przydadzą się również w późniejszym procesowaniu zeskanowanej klatki filmu – za ich pomocą będziemy mogli dostosować nasycenie barw, ostrość zdjęcia, krzywe, etc.

 

Ciekawostka: ze względu na fakt, że coraz mniej punktów foto zajmuje się zleceniami dotyczącymi aparatów analogowych, a sprzęt do samodzielnego skanowania filmów to dość droga inwestycja, powstało kilka aplikacji imitujących taki skaner do negatywów. Warto zainteresować się możliwościami poszczególnych programów i skorzystać z takiego ułatwienia. Takie apki na Androida lub iOS to np. KODAK Mobile Film Scanner, Photo Negative Scanner, FilmBox by Photomyne.

 

Nie tylko foto

Sięgajmy po nowe technologie i wykorzystujmy ich możliwości do tworzenia archiwum naszych wspomnień. Digitalizacji w zaciszu domowym można poddać także stare kasety czy płyty winylowe, kasety video, pamiętniki, dzienniki, a nawet opowieści naszych bliskich. Nagrywajmy, skanujmy, róbmy zdjęcia. Ogrom programów do obróbki cyfrowej foto, audio i wideo, które są umieszczone w internecie do pobrania bezpłatnie jest na tyle pokaźny, że każdy z nas powinien znaleźć aplikację, która będzie spełniać wszelkie wymagania. Digitalizacja w mikroskali to nie tylko tworzenie swojej własnej bazy wspomnień, ale też szansa dla następnych pokoleń, jeśli zdecydujemy się przekazać część naszych zbiorów lokalnym muzeum czy oddziałom związanym z kulturą. Smartfon, aparat, laptop w dłoń i do dzieła. Internet czeka.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto