A A A

Do grania i multimediów

PC Format 4/2008
Współczesne gry to bardzo obciążające komputer aplikacje. Duże znaczenie dla płynności wyświetlania grafiki mają najważniejsze komponenty peceta: chipset umożliwiający wymianę danych między nimi, procesor, pamięć, karta graficzna. Dlatego komputer dla nastolatka, który większość czasu przy komputerze spędza właśnie na graniu, będzie o wiele droższy niż komputer do pracy dla osoby dorosłej.

Monitor to podstawa

Współczesne gry mogą wyświetlać obraz w bardzo wysokich rozdzielczościach i z tysiącami szczegółów. Dlatego dobry komputer powinien współpracować z dobrym monitorem, na przykład o rozdzielczości 1600x1200, który kupisz za 1000–1200 zł. Nieco droższe są monitory o rozdzielczości Full HD 1920x1200 (od 1200 zł), za to znacznie tańsze modele panoramiczne o rozdzielczości 1680x1050 (od 600 zł).

Innym, coraz popularniejszym, zastosowaniem komputera jest odtwarzanie muzyki i filmów, wyświetlanie zdjęć, nagrywanie programów z telewizji czy radia. Ponieważ określenie „komputer multimedialny” jest już nieco „zużyte”, pecety o takich możliwościach określa się mianem Media Center PC. Taki komputer nie musi mieć dużej wydajności, ale za to przydadzą się w nim niektóre nietypowe akcesoria.

Oczywiście korzyść z takiego peceta jest największa, gdy podłączymy go do dużego telewizora albo jeszcze lepiej projektora i korzystamy z niego jak z radia czy odtwarzacza DivX. Do odtwarzania dźwięku przyda się zestaw dobrych głośników w standardzie 5.1 .

Na dużym ekranie

Komputer typu Media Center PC można podłączyć do telewizora lub dużego monitora, jednak prawdziwe kino domowe uzyskasz jedynie wykorzystując projektor. W sprzedaży dostępne są modele wykonane w technologii LCD oraz DLP. Te pierwsze są z reguły droższe, ale zapewniają lepszy komfort oglądania filmów, bo nie występuje w nich tzw. efekt tęczy. Do oglądania filmów DVD wystarczą projektory o rozdzielczości 1024x768 (od 2000 zł), natomiast modele o rozdzielczości HD czy HD Ready są bez porównania droższe.

Komputer do gier

Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na gry, albo w domu masz niewielki monitor o przekątnej 15–19 cali, do gier powinien ci wystarczyć komputer o konfiguracji takiej, jaką przedstawiliśmy na poprzednich stronach. Jeśli gry traktujesz poważniej, potrzebujesz lepszego zestawu.

Karta graficzna

Dla gracza to najważniejszy element komputera. Pole manewru jest w tej dziedzinie ogromne. Obecnie można budować konfiguracje SLI/CrossFire , które łączą moc 2, 3, a nawet 4 najwydajniejszych układów graficznych. Jednak nie popadajmy w paranoję – niemal wszystkie współczesne gry działają płynnie na pojedynczej, wydajnej karcie.

Na rynku kart graficznych sytuacja zmienia się bardzo szybko, więc to, co piszemy teraz, za 2–3 miesiące będzie już nieaktualne. Niemniej jednak przez jakiś czas pozostanie na rynku kilka modeli kart godnych uwagi. W przypadku AMD jest to seria Radeon HD 3000, w której znajdziemy produkty od 150 zł (model 3450) do 1000 zł (model 3870). Poprzednia seria, Radeon HD 2000 (modele 2400, 2600, 2900), niestety nie była udana – premierę przekładano wiele razy, a „wymęczony” produkt finalny okazał się niezbyt wydajny, za to prądożerny i hałaśliwy. Lepiej więc unikać kart z tymi układami.

Inaczej jest w przypadku Nvidii – pierwsze układy zgodne z DirectX 10 , czyli z serii GeForce 8000, od początku były dobrymi produktami. Najszybszy GeForce 8800 Ultra pod względem wydajności do dziś nie ma sobie równych. Ponadto układy graficzne Nvidii stale ewoluują. Najnowsze noszą kodową nazwę G92 i są stosowane w kartach GeForce 8800 GT oraz wydajniejszych 8800 GTS. Właśnie ten ostatni układ jest bardzo dobrym wyborem do komputera przeznaczonego do gier. Jest wydajny, przy zachowaniu umiarkowanej ceny (karty kosztują ok. 1000 zł).

Przy zakupie karty trzeba jednak uważać na nazewnictwo. Na przykład w sprzedaży są starsze i zdecydowanie słabsze modele 8800 GTS z innymi układami G80, wyposażone w 640 MB pamięci (nowe mają 512 MB).

RAID 0 – poprawa wydajności dysków twardych

Świetnym uzupełnieniem zestawu do gier, a więc dobrej płyty głównej, procesora i pamięci RAM, jest też wydajny system dyskowy. Podczas wczytywania każdej dużej gry pobierana jest z dysku ogromna ilość danych potrzebnych do wygenerowania sceny trójwymiarowej. Niestety, przy szybkim rozwoju technologii półprzewodnikowej dyski twarde zostały nieco w tyle i stanowią najwolniejszy element komputera. Jeśli więc chcesz, by gry uruchamiały się szybciej, a także nie „przycinały” w trakcie pracy, wykorzystaj dwa napędy połączone w macierz o dużej wydajności. Dyski są obecnie na tyle tanie, że za 2 sztuki o łącznej pojemności 320 GB zapłacisz nieco ponad 300 zł. To niewiele więcej niż za pojedynczy dysk 320 GB, a różnica w wydajności powinna być znaczna. W artykule na płycie CD piszemy, jak skonfigurować taką macierz.

Procesor i pamięć

Jeśli chodzi o te komponenty, punktem wyjścia może być konfiguracja jak w uniwersalnym i niezbyt kosztownym komputerze domowym, kosztującym ok. 2000 zł, bo zestaw taki oferuje niezłą wydajność. Znajdzie się w nim np. płyta z chipsetem Intel P35, procesor Intel Core 2 Duo, a także szybkie pamięci typu DDR2 1066.

Ponieważ jednak w konfiguracji do gier bardzo wiele zależy od procesora i pamięci, do takiej maszyny powinien trafić np. układ Core 2 Duo z serii E6000 – najlepszą wydajność zapewni model E6850, który kosztuje około 800 zł. Jeszcze lepiej, gdy będzie to jeden z układów z najnowszej serii E8000, np. E8500. Kosztuje on obecnie ok. 1000 zł, ale z pewnością okaże się szybszy, a także bardziej energooszczędny.

Druga sprawa to pamięć RAM. W tym przypadku pojemność 2 GB może nie wystarczyć. Mimo silnego procesora i karty graficznej gry mogą się „przycinać”. Wypróbuj jednak konfigurację z 2 GB pamięci typu DDR2 1066 i ewentualnie po jakimś czasie dołóż dwa moduły. Jeśli koszty okazują się za duże, możesz się zdecydować na pamięć DDR2 800, która będzie niemal dwukrotnie tańsza.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto