A A A

Dobra nie znaczy tania

PC Format 01/2015
Kupując jakikolwiek produkt, wybierasz go pod kątem własnych potrzeb. Jeśli tym nabytkiem jest drukarka, ważne są nie tylko cechy urządzenia, lecz również późniejsze koszty związane z jego eksploatacją. Warto się przyjrzeć, jak to wygląda w przypadku różnych technologii i różnych producentów. Grzegorz Łukasik

Podczas zakupu drukarki trzeba postawić na odpowiednią technologię (atrament lub laser), a później wybrać konkretne urządzenie, uwzględniając: wydajność, jakość druku, dopuszczalny miesięczny cykl pracy, dostępne interfejsy, a także mniej lub bardziej użyteczne funkcje dodatkowe. Oczywiście wybór urządzeń do zastosowań domowych jest zawężony do modeli kosztujących kilkaset złotych. Jasne jest, że w tym wypadku zakup samego sprzętu będzie stanowił tylko część wydatków. Prawdziwe koszty drukarka wygeneruje podczas jej późniejszej eksploatacji. Dotyczy to modeli każdego typu.

Wybór urządzenia odpowiedniego do potrzeb

Obecnie w zasięgu użytkowników domowych jest niemal każda technologia druku: począwszy od atramentówek, przez czarno-białe laserówki, aż po kolorowe urządzenia laserowe. Mają one różne funkcje, parametry i dodatki. Które z tych rozwiązań warto wybrać?

Technologie druku

Małe atramentówki mają wiele zalet. Przede wszystkim to, że są właśnie małe, tanie, pobierają niewiele energii, drukują szybko, bez konieczności nagrzewania i na każdego rodzaju materiałach – łącznie z papierem fotograficznym. Znaczną wadą są koszty eksploatacji w przeliczeniu na stronę, szczególnie w przypadku najtańszych urządzeń.

Dlatego dobrym uzupełnieniem kolorowej drukarki atramentowej może być tania laserówka służąca do druku czarno-białych dokumentów, szczególnie gdy trzeba wydrukować kilkanaście czy kilkadziesiąt stron. Najlepiej, gdy jest to urządzenie wielofunkcyjne, pełniące rolę domowej kopiarki. Dopiero, gdy potrzeba koloru, np. do druku dokumentów, prezentacji czy zdjęć, można wykorzystywać urządzenie atramentowe.

Kolorowe drukarki laserowe łączą cechy wymienionych rozwiązań – wszystkie dokumenty mają bardzo wysoką jakość na zwykłym papierze. Nawet zdjęcia wyglądają nieźle, choć atrament w połączeniu z papierem fotograficznym okazuje się lepszy.

Wydajność

Jednym z parametrów drukarki jest wydajność. W przypadku małych urządzeń wynosi ona 10–30 str./min, choć to wartość teoretyczna, mierzona podczas druku określonych dokumentów. Realne osiągi są bardzo różne, np. drukarki o wydajności 20 str./min potrafią wydrukować 10-stronicowy dokument w pół minuty, a czasem zajmuje im to dwie minuty. Zależy to od kilku czynników.

Pierwszym jest złożoność dokumentu. W małych drukarkach jest on przetwarzany przez komputer, a nie drukarkę. Im więcej detali zawiera dokument, tym więcej czasu potrzeba na jego opracowanie.

Atramentówka zaczyna druk od razu – jeśli wydruk zajmie tylko część strony, wykona go szybciej, a jeśli całą stronę, będzie to trwało dłużej. W przypadku urządzeń laserowych jest inaczej – urządzenie musi się nagrzać kilka sekund, za to mechanizm drukujący ma stałą prędkość, niezależnie od zawartości wydruku. Jednak w przypadku użycia koloru proces może się wydłużyć czterokrotnie w wypadku tańszych urządzeń czteroprzebiegowych.

Obciążalność

Z wydajnością związany jest jeszcze jeden parametr, mianowicie miesięczna obciążalność. Małe urządzenie może wydrukować miesięcznie kilka tysięcy stron. W przypadku drukarki użytkowanej przez kilka osób można z łatwością przekroczyć ten limit. Przeciążenie będzie powodowało usterki, które nie będą objęte gwarancją.

Wyposażenie i funkcje

W praktyce często jest bardzo istotne, jakie drukarka ma dodatki i możliwości. Przydatny jest skaner – nawet jeśli nie nadaje się do wysokiej jakości skanów, to zamienia drukarkę w małe, domowe ksero. Taki dodatek prawie nic nie kosztuje – mnóstwo tanich drukarek to właśnie urządzenia wielofunkcyjne.

Istotne są też porty sieciowe (ethernet lub Wi-Fi). Drukarkę sieciową łatwo udostępnić kilku osobom. Niektóre z tych urządzeń bezpośrednio współpracują z usługą Google Cloud Print, a producent dostarcza aplikacje pozwalające drukować ze smartfonów i tabletów.

W biurach ważne są też dodatki umożliwiające drukowanie większej liczby dokumentów. Wskazane są pojemne podajniki papieru, moduł automatycznego druku dwustronnego oraz automatyczny podajnik dokumentów dla skanera (ADF).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
27 maja 2015, 17:57
Witam! sbab: Akurat moje urządzenie jest (chyba) wyjątkiem od tej reguły. Za urządzenie ("HP Deskjet Ink Advantage 4515") dałem 399 zł., a atramenty są po 40 zł. za czarny i 35 zł. za kolorowy. Łotr: Może nie zawsze, ale PRZEWAŻNIE tak jest, że droższe = lepsze.
avatar
Łotr
27 maja 2015, 16:47
Ogólnie (nie koniecznie dotyczy drukarek), drogie nie oznacza, że będzie lepsze.
avatar
sbab
3 kwietnia 2015, 22:38
Zazwyczaj tak jest, że tania drukarka jest droga w eksploatacji i na odwrót, już wolę dopłacić parę złotych do drukarki i i nie mieć problemu z zamiennikami. Aktualnie mam urządzenie brother dcp152W, jedno z częściej polecanych na forach, może nie najtańsze ale za to tusze są za parę złotych, najczęściej kupuję Actisy, czasami AJ.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto