A A A

Dobre nagłośnienie

PC Format 2/2017
Nowoczesne telewizory to nie tylko dobry obraz, ale również czysty dźwięk. Mimo to nawet najlepsze głośniki wbudowane w telewizor są jedynie namiastką dźwięku kinowego warto postarać się o coś lepszego. Grzegorz Łukasik

Telewizor robi wrażenie, jeśli jest bardzo cienki, a ekran ma kilka milimetrów grubości. Niestety nie ma w nim wtedy miejsca na porządne głośniki. Przekonasz się o tym, oglądając ten sam film lub koncert na lepszym nagłośnieniu – i wcale nie mamy tu na myśli tzw. zestawów kina domowego. Założeniem producentów takiego sprzętu była raczej niska cena niż dobra jakość.

Soundbary

Rozbudowane systemy audio bywają zbyt trudne w instalacji – przede wszystkim ze względu na konieczność prowadzenia kabli przez mieszkanie, szczególnie do głośników tylnych. Bardziej eleganckim, prostym i skutecznym rozwiązaniem jest listwa głośnikowa – tzw. soundbar. Aby dobrze pełniła swoją rolę, musi być dopasowana do telewizora, i to pod różnymi względami. Dlatego prawdopodobnie najlepszym wyborem jest zakup telewizora i głośnika tego samego producenta. Nie będzie z tym problemu, bo LG, Samsung czy Sony mają w swojej ofercie przynajmniej po kilkanaście modeli soundbarów.

Każdy ma swoje wymagania odnośnie jakości dźwięku, więc nie narzucamy konkretnego rozwiązania. Na pewno można znaleźć dobre listwy w standardzie 2.0 (bez subwoofera), z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym, jednak polecamy rozwiązania 2.1. Warto zwrócić uwagę, czy listwa ma odpowiednie wejścia dźwięku (HDMI, optyczne, bezprzewodowe), czy ma dekodery Dolby Digital i DTS, a także czy umożliwia odtwarzanie muzyki przez Bluetooth z urządzeń mobilnych.

Subwoofer może mieć łącze bezprzewodowe, ale to też zależy od preferencji użytkownika. Satysfakcjonujące będzie rozwiązanie w cenie ok. 1000 zł.

Amplitunery

Zacznie większą elastyczność, a także możliwość nagłośnienia większego pomieszczenia (np. 5x5 metrów) zapewnia amplituner, czyli wzmacniacz audio z tunerem radiowym. Główną jego częścią jest wielokanałowy wzmacniacz audio, najczęściej pozwalający na podłączenie głośników w konfiguracji 5.0, a także aktywnego subwoofera.

Zwolennicy dobrego brzmienia zgodzą się pewnie z tym, że zestaw 5.0 jest w zupełności wystarczający – dwie kolumny przednie służą do odtwarzania muzyki, do tego działa głośnik centralny i dwa tylne, odtwarzające efekty przestrzenne w filmach. Sprzętu tej klasy warto szukać przede wszystkim w ofercie firm Denon i Onkyo.

W każdym wzmacniaczu audio istotne są podstawowe parametry, jak moc wyjściowa, impedancja, pasmo przenoszenia, zniekształcenia harmoniczne itd. W dobrym sprzęcie parametry te zostały idealnie dostosowane do wymagań przeciętnego odbiorcy i dopracowane niemal do perfekcji. Również moc na poziomie 100–150 W na kanał jest wystarczająca.

Za to urządzenia różnią się dziesiątkami innych funkcji. Mają zaawansowane procesory dźwięku, predefiniowane ustawienia dźwięku dla różnego rodzaju treści, wspierają mnóstwo standardów dźwięku Dolby i DTS. Co więcej, odbierają też obraz z różnych źródeł, następnie przesyłając go do telewizora. W tym celu mają po kilka wejść HDMI – najlepiej będzie, jeśli zapewniają one zgodność z HDMI 2.0, co oznacza m.in. możliwość przesyłania obrazu 4K z szybkością 60 kl./s, a także obrazu HDR.

Obok HDMI dostępne jest odtwarzanie z USB, z urządzeń mobilnych (przez Bluetooth), a także z sieci (przez Wi-Fi). Interfejs Wi-Fi w połączeniu z aplikacjami mobilnymi daje możliwość sterowania sprzętem za pomocą smartfona.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...


Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto