A A A

Dobre nagłośnienie

PC Format 2/2017
Nowoczesne telewizory to nie tylko dobry obraz, ale również czysty dźwięk. Mimo to nawet najlepsze głośniki wbudowane w telewizor są jedynie namiastką dźwięku kinowego warto postarać się o coś lepszego. Grzegorz Łukasik

Telewizor robi wrażenie, jeśli jest bardzo cienki, a ekran ma kilka milimetrów grubości. Niestety nie ma w nim wtedy miejsca na porządne głośniki. Przekonasz się o tym, oglądając ten sam film lub koncert na lepszym nagłośnieniu – i wcale nie mamy tu na myśli tzw. zestawów kina domowego. Założeniem producentów takiego sprzętu była raczej niska cena niż dobra jakość.

Soundbary

Rozbudowane systemy audio bywają zbyt trudne w instalacji – przede wszystkim ze względu na konieczność prowadzenia kabli przez mieszkanie, szczególnie do głośników tylnych. Bardziej eleganckim, prostym i skutecznym rozwiązaniem jest listwa głośnikowa – tzw. soundbar. Aby dobrze pełniła swoją rolę, musi być dopasowana do telewizora, i to pod różnymi względami. Dlatego prawdopodobnie najlepszym wyborem jest zakup telewizora i głośnika tego samego producenta. Nie będzie z tym problemu, bo LG, Samsung czy Sony mają w swojej ofercie przynajmniej po kilkanaście modeli soundbarów.

Każdy ma swoje wymagania odnośnie jakości dźwięku, więc nie narzucamy konkretnego rozwiązania. Na pewno można znaleźć dobre listwy w standardzie 2.0 (bez subwoofera), z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym, jednak polecamy rozwiązania 2.1. Warto zwrócić uwagę, czy listwa ma odpowiednie wejścia dźwięku (HDMI, optyczne, bezprzewodowe), czy ma dekodery Dolby Digital i DTS, a także czy umożliwia odtwarzanie muzyki przez Bluetooth z urządzeń mobilnych.

Subwoofer może mieć łącze bezprzewodowe, ale to też zależy od preferencji użytkownika. Satysfakcjonujące będzie rozwiązanie w cenie ok. 1000 zł.

Amplitunery

Zacznie większą elastyczność, a także możliwość nagłośnienia większego pomieszczenia (np. 5x5 metrów) zapewnia amplituner, czyli wzmacniacz audio z tunerem radiowym. Główną jego częścią jest wielokanałowy wzmacniacz audio, najczęściej pozwalający na podłączenie głośników w konfiguracji 5.0, a także aktywnego subwoofera.

Zwolennicy dobrego brzmienia zgodzą się pewnie z tym, że zestaw 5.0 jest w zupełności wystarczający – dwie kolumny przednie służą do odtwarzania muzyki, do tego działa głośnik centralny i dwa tylne, odtwarzające efekty przestrzenne w filmach. Sprzętu tej klasy warto szukać przede wszystkim w ofercie firm Denon i Onkyo.

W każdym wzmacniaczu audio istotne są podstawowe parametry, jak moc wyjściowa, impedancja, pasmo przenoszenia, zniekształcenia harmoniczne itd. W dobrym sprzęcie parametry te zostały idealnie dostosowane do wymagań przeciętnego odbiorcy i dopracowane niemal do perfekcji. Również moc na poziomie 100–150 W na kanał jest wystarczająca.

Za to urządzenia różnią się dziesiątkami innych funkcji. Mają zaawansowane procesory dźwięku, predefiniowane ustawienia dźwięku dla różnego rodzaju treści, wspierają mnóstwo standardów dźwięku Dolby i DTS. Co więcej, odbierają też obraz z różnych źródeł, następnie przesyłając go do telewizora. W tym celu mają po kilka wejść HDMI – najlepiej będzie, jeśli zapewniają one zgodność z HDMI 2.0, co oznacza m.in. możliwość przesyłania obrazu 4K z szybkością 60 kl./s, a także obrazu HDR.

Obok HDMI dostępne jest odtwarzanie z USB, z urządzeń mobilnych (przez Bluetooth), a także z sieci (przez Wi-Fi). Interfejs Wi-Fi w połączeniu z aplikacjami mobilnymi daje możliwość sterowania sprzętem za pomocą smartfona.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto