A A A

Dom pod kontrolą

PC Format 12/2010
Yawcam to bezpłatna aplikacja do udostępniania obrazu z kamery internetowej w sieci. Nie tylko strumieniuje wideo, ale też przesyła zdjęcia na serwer oraz monitoruje pomieszczenia dzięki funkcji wykrywania ruchu. [Bartłomiej Mrożewski]

Obraz możesz przesyłać do sieci na wiele sposobów. W przypadku szybkiego łącza (ok. 1 MB/s) najlepiej się sprawdza funkcja streamingu, czyli nadawania wideo w czasie rzeczywistym. Obraz jest udostępniany na stronie WWW, która jest publikowana na twoim pececie za pomocą wbudowanego w program Yawcam serwera HTTP. W przypadku wolniejszego łącza możesz spróbować innych sposobów. Zamiast obrazu na żywo Yawcam może publikować zdjęcia do oglądania na stronie WWW. Program da się także skonfigurować tak, by wysyłał pliki na wskazany serwer FTP albo jako załączniki do e-maili. Jeśli wysyłanie danych do internetu jest niepotrzebne, przechwycone wideo lub obrazki można po prostu zapisać na lokalnym dysku. 

Kolejna funkcja czyni Yawcama doskonałym rozwiązaniem do zastosowań związanych z monitorowaniem domu. Wykrywanie ruchu, bo o nim mowa, pozwala na uruchamianie rejestracji zdjęć z kamery tylko wtedy, kiedy coś się dzieje. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na dysku i nie obciążać łącza internetowego przesyłaniem danych w chwili, kiedy nie dzieje się nic. 

Yawcam (www.yawcam.com) jest napisany w Javie, więc, zanim go zainstalujesz upewnij się, że masz w systemie Javę. Jeśli nie, zainstaluj środowisko uruchomieniowe, które możesz ściągnąć ze strony www.java.com/pl/download/.

Instalacja jest standardowa i sprowadza się do potwierdzania kolejnych komunikatów. Konfigurację programu i uruchamianie narzędzi do zdalnego monitorowania mieszkania prześledzimy krok po kroku.

Konfiguracja programu Yawcam

Przy pierwszym uruchomieniu trzeba skonfigurować program. Domyślnym językiem interfejsu jest angielski, ale z programem jest dostarczone polskie tłumaczenie.


Aby zmienić język na polski, w menu Settings kliknij Edit Settings. Następnie w oknie Yawcam - Settings, w zakładce Language, kliknij przycisk Change. W oknie Choose language file znajdź i zaznacz plik yawcam_lang_polish i potwierdź, klikając Open.Teraz, korzystając z polskiego interfejsu, skonfiguruj kamerę. Kliknij kolejno: Opcje, Device oraz wybierz Format control. Wyświetli się okno Właściwości, w którym możesz dobrać parametry obrazu. Parametr Przestrzeń kolorów/kompresja pozostaw bez zmian. Za pomocą parametru Rozmiar wyjściowy możesz określić rozdzielczość obrazu wideo lub zdjęć, jakie ma zapisywać program. Parametr Szybkość klatek oznacza z kolei tempo, w jakim ma być przechwytywane i strumieniowane wideo. Im większa jest rozdzielczość i liczba klatek, tym większe obciążenie łącza internetowego.


Jeśli chcesz użyć kamery internetowej do monitorowania pomieszczenia, nie potrzebujesz wielkiej rozdzielczości ani płynności obrazu. Możesz obniżyć wartość Szybkość klatek do wartości 5 FPS, a rozmiar wyjściowy ustawić na 800x600 px lub więcej, jeśli pozwala na to kamera. Dzięki temu na obrazie będzie widać wiele szczegółów. Następnie potwierdź swój wybór, klikając przycisk OK. Zaraz po kliknięciu tego przycisku powinieneś zobaczyć podgląd mieszkania z kamery zgodny z wybranymi wcześniej parametrami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto