A A A

Domowe studio

PC Format 9/2008
Montaż wideo, któremu jeszcze kilka lat temu mogły podołać tylko superwydajne maszyny w studiach telewizyjnych, możesz obecnie wykonać w domu. Sprzęt już masz to twój komputer. Pozostaje kwestia oprogramowania. Przetestowaliśmy programy do obróbki wideo, żeby ułatwić ci wybór właściwego narzędzia.

Podstawowe etapy montażu filmu

Poniżej krótko opisujemy najważniejsze i niezbędne etapy montażu filmu, które powinny być uwzględnione w dobrym programie do edycji wideo.
  • PRZECHWYTYWANIE WIDEO
    Pierwszym etapem jest przegranie do pamięci roboczej programu nieuporządkowanych klipów wideo zarejestrowanych kamerą (cyfrową bądź analogową). Dodatkowo na tym etapie możemy zaimportować do programu odpowiednie klipy, muzykę bądź obrazki, które zamierzamy wykorzystać w montażu, a które wcześniej już były zapisane na dysku.
  • KOLEJNOŚĆ UJĘĆ
    Elementy składowe filmu umieszcza się zazwyczaj w polu zwanym osią czasu. Wstawione ujęcia są później odtwarzane kolejno od lewej strony do prawej. Niekiedy oś czasu jest wyposażona w kilka osobnych ścieżek, w których możesz umieszczać ujęcia wideo, napisy czy pliki dźwiękowe. W trakcie wyświetlania filmu elementy ze wszystkich ścieżek są równocześnie odtwarzane. Dzięki temu możesz je nakładać na siebie, ustawiając całość we właściwym porządku.
  • ŁĄCZENIE UJĘĆ
    Każde sfilmowane ujęcie możesz skrócić lub podzielić na kilka części. Zbędne fragmenty można usunąć, nie zmieniając przy tym zawartości oryginalnych plików zapisanych na dysku. Kolejne elementy filmu bezpośrednio się ze sobą łączą. Miejsce styku ujęć warto połączyć specjalnym przejściem, uzyskując efekt przenikania kolejnych partii filmu.
  • PRZEBITKI
    To krótkie ujęcia, na których widać dodatkowe sceny, niekoniecznie związane z akcją filmu; mogą to być np. sceny z krajobrazem. Przebitki wykorzystuj jako przerywnik między dwoma podobnymi ujęciami.
  • NAPISY
    Żaden film nie może się obejść bez napisów początkowych i końcowych. Warto także dodawać teksty opisujące prezentowane miejsca.
  • ZDJĘCIA
    Statyczne obrazy warto wykorzystać dla urozmaicenia przygotowywanego materiału; można ich też użyć np. jako tła pod napisy tytułowe.
  • DŹWIĘK
    Jakość mikrofonów wbudowanych w amatorskie kamery pozostawia często wiele do życzenia. W programie do montażu możesz dołączyć nagrany niezależnie dźwięk – mogą to być zarówno tła muzyczne, jak i komentarz słowny. Funkcje edycyjne umożliwiają regulację głośności i np. wyciszenie tła podczas odtwarzania komentarza.

1. miejsce - Pinnacle Studio 12 Ultimate

Mimo wielu funkcji i dużej liczby efektów korzystanie z tego programu jest wyjątkowo proste. Na pewno pomaga w tym polskojęzyczny interfejs (także w dokumentacji i w dodanych do aplikacji samouczkach). Interesującą funkcją programu jest automatyczne przeliczanie (w tle) projektu natychmiast po zaaplikowaniu danego filtru wideo czy jakiegoś efektu. Dzięki temu w momencie wywołania podglądu montowanego filmu odtwarzanie jest płynne, bez żadnych przeskoków. Rozwiązanie to ma też wpływ na czas generowania wyjściowego pliku wideo. Podczas testów wydajnościowych produkt Pinnacle’a okazał się najszybszy, zwłaszcza w trakcie tworzenia pliku wideo zgodnego ze standardem Full HD. Ciekawa jest też funkcja całkowicie zautomatyzowanego montowania filmów. Użytkownik wybiera jedynie „styl” (np. dynamiczny teledysk) i klipy źródłowe, z których ma być zmontowany materiał. Cała montażowa robota jest wykonywana automatycznie. Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że możliwości edycyjne tego programu w żaden sposób nie ograniczają ekspresji twórczej – niemal dowolny etap można samodzielnie modyfikować.

PLUSY:
  • Intuicyjność obsługi i wydajność
  • Profile dla urządzeń zewn. (iPoda, komórki itp.)
MINUSY:
  • Brak eksportu audio

2. miejsce - Adobe Premiere Pro CS3

Docelowymi użytkownikami tego programu będą najprawdopodobniej osoby zajmujące się montażem wideo zawodowo. Wynika to nie tylko z najwyższej w teście ceny, ale głównie ze sposobu pracy z programem oraz jego możliwości. Premiere Pro jest pozbawiony wielu udogodnień charakterystycznych dla programów przeznaczonych do domowych zastosowań. Brakuje tu wielu „gotowców”, za to do perfekcji doprowadzono funkcje związane z edycją wielu ścieżek wideo i towarzyszących im ścieżek audio. Przykładowo, modyfikując wybrany efekt przejścia pomiędzy klipami, masz możliwość nie tylko ustalenia czasu trwania przejścia, ale także dowolnego dopasowania jego dynamiki. Użytkownik ma wpływ na każdą klatkę obrazu. Nie znaczy to jednak, że Premiere Pro jest narzędziem wyjałowionym z gotowych do użycia obiektów. Przykładem mogą być np. plansze tytułowe, bardzo efektowne, animowane, a przy tym dowolnie modyfikowalne. Można zmieniać nie tylko treść, ale każdy aspekt – sposób animacji, barwy i kształty obiektów składowych itp. Dodatkową zaletą są rozbudowane narzędzia do edycji dźwięku oraz możliwość eksportu audio.

PLUSY:
  • Bardzo rozbudowana edycja obiektów
  • Duża liczba formatów wyjściowych
MINUSY:
  • Brak ułatwień dla początkujących
  • Wysoka cena

3. miejsce - Adobe Premiere Elements 4

„Lżejsze” wydanie Adobe Premiere to program zdecydowanie do zastosowań domowych. Słowo „Elements” w nazwie dobrze oddaje zawartość. Po instalacji program wraz z olbrzymim zestawem dodatków zajmuje nieco ponad 4,5 GB przestrzeni dysku twardego. Oczywiście większość z tej objętości zajmują dodatki: animowane plansze tytułowe, gotowe efekty dźwiękowe, przykładowe klipy, motywy wideo, grafiki i inne obiekty, które można wykorzystać w samodzielnie opracowywanych projektach wideo. Podobnie jak w zwycięskim programie Pinnacle, także i produkt Adobe wyposażono w łatwe w użyciu narzędzia do eksportu gotowego, zmontowanego filmu na różnego rodzaju urządzenia i odtwarzacze przenośne. Nie zapomniano także o miłośnikach serwisu YouTube, dodając moduł automatycznego eksportu gotowego filmu do tego serwisu. Przechwytywanie źródłowego materiału wideo i funkcje edycyjne rozwiązano intuicyjnie, szkoda jednak, że Adobe nie zdecydowało się na opracowanie polskojęzycznej wersji tego programu. Ułatwiłoby to korzystanie z bardziej ukrytych funkcji, jak np. automatyczna synchronizacja obrazu z dźwiękiem.

PLUSY:
  • Olbrzymia liczba dodatków do wykorzystania we własnych projektach
  • Organizer obiektów
MINUSY:
  • Konieczność doinstalowania Quicktime’a

4. miejsce - Corel Ulead VideoStudio 11 Plus PL

Program ma w zasadzie wszystko, co jest niezbędne, by w domowym zaciszu samodzielnie zmontować interesujący film. Znajdziemy tu obsługę najnowszych standardów HD, sporo gotowych do wykorzystania obiektów (plansz tytułowych, efektów przejść czy motywów dźwiękowych). Nad ich poprawnym zastosowaniem czuwa mnóstwo wbudowanych w program kreatorów, a dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że wszystko to jest po polsku. Nie zapomniano też o tych osobach, które lubią oglądać wideo w podróży, na komórkach, iPodach i innych przenośnych urządzeniach. Również do takich zastosowań znajdziemy odpowiednie kreatory w programie tandemu Corel Ulead. Mimo jednak całego bogactwa dodatkowych elementów, kreatorów i obecności przydatnych funkcji faktem jest, że program ten cechuje także najwolniejszy silnik przetwarzający zmontowane filmy do wybranego formatu wideo. W naszych testach wydajnościowych generowanie pełnoklatkowego (w standardzie PAL) filmu MPEG‑1, zgodnego ze standardem DVD oraz z HD DVD trwało najdłużej. Jedynie eksport na format 3GP odbył się szybko.

PLUSY:
  • Łatwa obsługa
  • Duża liczba kreatorów
  • Eksport na urządzenia przenośne
MINUSY:
  • Powolny silnik kodujący wynikowe wideo

5. miejsce - Magix Video 14 deLuxe Plus (Movie Edit Pro)

Testowaliśmy anglojęzyczną wersję dostępną pod nazwą: Magix Movie Edit Pro 14. W chwili gdy numer trafi do rąk czytelników, powinna już być dostępna wersja polskojęzyczna. Teoretycznie w produkcie Magiksa niczego nie brakuje. Znajdziemy tu obsługę najnowszych standardów, w tym Blu-ray, Full HD itp. Ponadto wiele dodatków (najwięcej w teście dodatkowych efektów – ponad 350). Warto dodać, że był to jedyny w teście program, który umożliwiał wykorzystanie we własnych projektach wideo ścieżek dźwiękowych w formacie OGG – dość popularnym darmowym formacie skompresowanego audio, konkurencyjnym dla MP3. Tym, co przeszkadzało, był trochę nietypowy interfejs. Odnalezienie typowych funkcji edycyjnych wymagało nieco czasu i choć pomogła w tym dokumentacja, pozostaje faktem, że program opiera się na innych założeniach związanych z interfejsem niż aplikacje dla niego konkurencyjne. Nie udało nam się też odnaleźć funkcji, które by ułatwiały eksport gotowego, zmontowanego filmu na urządzenia przenośne (chociaż istnieje możliwość ręcznego ustawienia odpowiednich parametrów).

PLUSY:
  • Duży zestaw dodatkowych efektów, zwłaszcza audio
  • Obsługa najnowszych standardów
MINUSY:
  • Do interfejsu trzeba się przyzwyczaić
  • Kłopoty z eksportem w formacie 3GP

6. miejsce - CyberLink DVD Suite v6 Pro

Pod nazwą DVD Suite v6 Pro kryje się nie jedna, ale faktycznie aż dziesięć różnych aplikacji. Co prawda producent dodał do całości niewielki programik wyświetlający okno, z którego można uruchamiać poszczególne składniki, ale to trochę naciągane rozwiązanie, tym bardziej że każda z aplikacji jest niezależnie dostępna w menu Start. Do faktycznego montażu wideo jest przeznaczony program PowerProducer, ale pod względem możliwości odstaje on od konkurencji. Ma znacznie mniejszą liczbę dodatków i efektów, które można wykorzystać we własnym projekcie, nie ma funkcji eksportu audio, jest wyposażony w bardzo prosty mikser audio, umożliwia jednościeżkową praktycznie edycję (mowa oczywiście o ścieżkach wideo, a nie audio) oraz brakuje mu funkcji eksportu na urządzenia przenośne, nie obsługuje formatów 3DG i wideo HD. To wszystko wpłynęło na niższą ocenę. Trzeba jednak pamiętać, że w zestawie znalazły się także narzędzia o funkcjach niedostępnych w pozostałych programach (np. program do tworzenia okładek, do nagrywania płyt czy backupu), jednak nie testowaliśmy funkcji niezwiązanych z obróbką wideo.

PLUSY:
  • Prosta obsługa i przejrzysty interfejs
MINUSY:
  • Stosunkowo niewiele dodatków i efektów

7. miejsce - Pinnacle VideoSpin 1.1

Polskojęzyczny interfejs programu to zaleta. Szkoda jednak, że twórcy aplikacji ograniczyli się tylko do spolszczenia interfejsu programu. Dokumentacja pozostała już anglojęzyczna, a co gorsza – dołączane do programu plansze tytułowe, które można by wykorzystać do okazyjnych nagrań wideo, są w praktyce nieprzydatne, no chyba że zamierzamy montować dla anglojęzycznych odbiorców. Dołączone plansze tytułowe są niestety statyczne i nieedytowalne – nie można zmieniać ani ich kolorystyki, ani czasu trwania czy treści. To dość duże ograniczenie. Nie jedyne. Kolejnym jest całkowity brak funkcji służących do przechwytywania wideo z zewnętrznego źródła, np. z kamery cyfrowej. Chcąc zatem montować wideo za pomocą tego programu, trzeba mieć wcześniej przegrane na dysk źródłowe klipy wideo. Kolejny mankament to brak funkcji umożliwiającej nagranie zmontowanego wideo na płycie DVD. Co prawda można gotowy materiał zapisać do pliku w formacie MPEG‑2, zgodnym z DVD (a potem ewentualnie nagrać plik innym programem), ale napotykamy na kolejne ograniczenie, próbną, 15-dniową wersję kodeka MPEG‑2 dostarczaną z programem.

PLUSY:
  • Eksport filmu w formacie 3GP (telefony komórkowe)
MINUSY:
  • Wyłącznie edycja, bez przechwytywania i eksportu na płyty DVD

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto