A A A

Domowe studio wideo

PC Format 10/2013
Jeśli interesują cię multimedia, lubisz zajmować się domowym montażem wideo, mamy dla ciebie bardzo ciekawą propozycję w postaci pakietu Movavi Video Suite 11. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje miłośnik filmowania. SYLWESTER ŻOCHOWSKI

Filmowanie imprez polega zwykle na bieganiu z kamerą i kręceniu wszystkich i wszystkiego. Powstaje z tego mnóstwo materiału, setki ujęć i kadrów, ale część to dłużyzny, nienadające się do publikacji. Należy przerobić ten surowy materiał w pełen wartkiej akcji i efektów specjalnych ciekawy reportaż z przyjęcia. Film w postaci plików zgranych z kamery cyfrowej lub smartfonu masz już na dysku komputera. Teraz potrzebne będzie dobre narzędzie, którym podzielisz film na ujęcia, usuniesz te, które nie wnoszą do akcji nic ciekawego, dodasz efekty, napisy, następnie udźwiękowisz całość i wyeksportujesz. Gotowy plik powielisz, nagrywając go na płytach DVD, które rozdasz wszystkim uczestnikom imprezy. Będzie to pamiątka, prezent niespodzianka, który można obejrzeć na telewizorze. Dalszym znajomym będziesz mógł pokazać efekt swojej pracy, tworząc wersję online i wrzucając gotowy film do internetu. Pakiet, którym będziemy się posługiwać w naszej pracy, to Movavi Video Suite 11 SE.

WSTĘPNA OBRÓBKA MATERIAŁU

Przed rozpoczęciem montażu filmu należy przygotować materiał wejściowy. Zaczniemy od podzielenia filmu na fragmenty i od konwersji. Tak przygotowane wideo importujemy do edytora.

Dzielenie skopiowanego z kamery filmu na fragmenty

Zbyt długie ujęcia należy podzielić na mniejsze części, a fragmenty, które nie wnoszą zbyt wiele do filmu, całkowicie wyciąć. Użyjemy do tego narzędzia do dzielenia wideo.


Po uruchomieniu programu wybierz w oknie menedżera narzędzi zakładkę Video, a następnie w sekcji Modyfikuj wybierz opcję Podziel.


Wywołałeś w ten sposób okno narzędzia Podziel video. Kliknij przycisk PLIK. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik, który chcesz podzielić, i kliknij Otwórz.


W głównej części okna wyświetli się podgląd załadowanego pliku. Poniżej dostępna jest oś czasu oraz panel sterowania odtwarzacza, który oprócz standardowych przycisków sterujących, tj. odtwarzaj, pauza, przewiń, ma jeszcze dwa dodatkowe przyciski, umieszczające na osi czasu znaczniki.



Kliknij najpierw pierwszy przycisk Znacznik początkowy. Na osi czasu pojawi się znacznik w postaci zielonego trójkąta. Następnie wskaż myszką na osi czasu miejsca, gdzie ma się pojawić drugi znacznik. Kliknij przycisk Znacznik końcowy. Na osi czasu pojawi się drugi znacznik.


Umieszczone na osi czasu znaczniki możesz przesuwać myszką i w ten sposób oznaczać początek i koniec fragmentu filmu. Aby wyciąć z filmu oznaczony fragment i zapisać go do nowego pliku, nie zmieniaj żadnych opcji w prawej górnej sekcji. Możesz natomiast zmienić katalog docelowy oraz format wyjściowy zapisywanego pliku. Kliknij przycisk PODZIEL.


Wyświetli się okno Kreator Zapisu. Określ w nim parametry wyjściowe zapisywanego fragmentu filmu (osobno dla strumienia wideo i strumienia audio). Kliknij Dalej i Zakończ. Otworzy się okno folderu, do którego został zapisany wycięty fragment.


Druga możliwość to wycięcie dwóch fragmentów: od pierwszej sekundy filmu do znacznika początkowego oraz od znacznika końcowego do końca filmu, a następnie scalenie tych dwóch fragmentów. Aby to zrobić, ustaw znaczniki w odpowiednich miejscach na osi czasu, w prawej górnej sekcji wybierz opcję Usuń zaznaczone i kliknij przycisk POŁĄCZ. Dalej postępuj według wskazówek z kroku 6.


Trzecia możliwość to wycięcie dwóch fragmentów: od pierwszej sekundy filmu do znacznika początkowego oraz od znacznika końcowego do końca filmu, a następnie zapisanie ich do dwóch osobnych plików wideo. Aby to zrobić, ustaw znaczniki w odpowiednich miejscach na osi czasu. W prawej górnej sekcji wybierz opcję Usuń zaznaczone i kliknij przycisk PODZIEL. Dalej postępuj według kroku 6.


Możesz też skorzystać z funkcji automatycznego podziału pliku źródłowego na fragmenty o określonym rozmiarze, długości lub podzielić go na kilka równych klipów. Gdy zakończysz dzielenie, zamknij okno narzędzia Podziel video standardową ikoną X.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto