A A A

Domowy fotolab

PC Format 4/2008
Jeśli chcesz przenieść cyfrowe zdjęcia na papier, możesz skorzystać z punktu usługowego zajmującego się wywoływaniem fotografii. Proponujemy jednak wydrukowanie ich samodzielnie. Jest grupa drukarek, które idealnie się nadają do tego zadania. Przetestowaliśmy takie modele, żeby ułatwić ci wybór odpowiedniego.

Moim zdaniem

  • Sebastian Kręzel
    redaktor działu Hardware
Drukarki fotograficzne są urządzeniami specyficznymi, bo ich rola została ograniczona do jednej funkcji – drukowania fotografii i pocztówek. Umożliwiają błyskawiczne uzyskanie zdjęć w formie papierowej – można je drukować bezpośrednio z aparatu, nawet w plenerze. Niewątpliwą zaletą jest także ogromna prostota obsługi. Ponadto tylko w tym segmencie istnieją drukarki wykorzystujące druk termosublimacyjny. Zdjęcia uzyskane z takich urządzeń są często nie do odróżnienia od otrzymywanych w fotolabach. Niestety, drukarki tego typu są dość kosztowne zarówno podczas zakupu, jak i eksploatacji. Nie są więc dla wszystkich. Mogą sobie na nie pozwolić osoby, dla których ważny jest krótki czas i duża wygoda uzyskiwania zdjęć.
W artykule znajdziesz:
  • Wskazówki, na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki fotograficznej
  • Porównanie druku atramentowego i termosublimacyjnego
  • Porównanie kosztów druku z drukiem na klasycznych drukarkach
  • Wyniki testu 7 drukarek fotograficznych

Wiele osób przechowuje zdjęcia na dużym, 300–500-gigabajtowym dysku twardym, więc bardzo trudno odnaleźć właściwy pośród innych plików. W razie awarii dysku fotografie są bezpowrotnie tracone. Można je archiwizować na nośnikach zewnętrznych (np. płytach DVD), ale również wtedy średni czas ich życia to kilka–kilkanaście lat. Tylko niektóre, kosztowne i niestety niezbyt łatwo dostępne, nośniki mają trwałość ok. 100 lat. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie przynajmniej najbardziej wartościowych fotografii na papier. Są wtedy bezpieczne, można je zabrać w dowolne miejsce i pokazać osobom, które nie mają dostępu do komputera. Zresztą w ogóle fotografie lepiej przegląda się w albumie niż na monitorze peceta.

Druk na żądanie

Do przeniesienia zdjęcia cyfrowego na papier z reguły wystarcza dowolna drukarka atramentowa. Należy jednak do niej zakupić odpowiedni papier i często także tusze fotograficzne. Jeśli wydrukujesz zdjęcia na papierze formatu A4, musisz się liczyć z koniecznością dodatkowego przycinania ich do właściwej dla zdjęcia wielkości, co można zrobić za pomocą gilotyny. Nie jest to więc tak proste, jak być powinno.

Cechy dobrej drukarki fotograficznej

  • JAKOŚĆ DRUKU
    Samodzielnie wydrukowane zdjęcie powinno wyglądać jak najlepiej. Choć na wydrukach z atramentówek widoczne są kropelki atramentu, to właśnie te drukarki zapewniają najlepszą jakość.
  • PRĘDKOŚĆ DRUKU
    Każda drukarka ma określoną przez producenta prędkość druku. W przypadku urządzeń tego typu chodzi głównie o czas druku pojedynczego zdjęcia 10x15. Ważne jest, by czas ten nie był zbyt długi.
  • KOSZTY DRUKU
    Oczywiście powinny być jak najniższe. Dobrze, jeśli wynoszą 1 zł za zdjęcie 10x15, ale tak naprawdę nie powinny przekraczać 50 groszy za zdjęcie.
  • KOLOROWY EKRAN
    Można obejrzeć na nim zdjęcia przed wydrukowaniem albo użyć go do konfiguracji drukarki. Im większy, tym więcej szczegółów widać. Są także drukarki z ekranami dotykowymi, dzięki temu liczba przycisków sterowania zostaje ograniczona do minimum.
  • CZYTNIK KART PAMIĘCI
    Czytnik powinien być dostosowany do różnych złączy kart pamięci, dzięki czemu drukarka staje się bardziej uniwersalna i może drukować fotografie z różnych aparatów.
  • PORT PICTBRIDGE
    Port ten powinien nie tylko zapewnić komunikację z aparatem, ale także z pamięciami USB flash.
  • PAKIETY EKSPLOATACYJNE
    Pakiety materiałów eksploatacyjnych o zwiększonej wydajności znacznie zmniejszają koszty druku. Jest to wprawdzie większy wydatek jednorazowy, ale opłacalny na dłuższą metę.

Jeżeli potrzebujesz drukarki tylko do drukowania zdjęć (zwykle o wymiarach 10x15 cm), możesz rozważyć zakup jednej z drukarek małego formatu. W grupie tej masz do wyboru modele atramentowe oraz termosublimacyjne. W ramkach na stronie obok możesz przeczytać, czym się różnią obie technologie. Zaletą tych urządzeń są małe wymiary, co umożliwia przetransportowanie drukarki z miejsca na miejsce. Dla zapewnienia większej wygody przenoszenia urządzenia te są często zaopatrzone w specjalną rączkę.

Do niektórych drukarek możesz dokupić akumulatorek, dzięki któremu będziesz mógł drukować zdjęcia niemalże w dowolnym miejscu. Nie potrzebujesz komputera, bo wszystkie tego rodzaju drukarki mają czytnik kart pamięci oraz kolorowy ekran LCD. Ułatwia on poruszanie się wśród zgromadzonych na karcie fotografii, a często także umożliwia ich prosty retusz.

Możliwości nie kończą się na drukowaniu zdjęć, bo można także drukować np. własnoręcznie wykonane pocztówki. Wystarczy specjalny papier, który po drugiej stronie ma charakterystyczne dla pocztówek nadruki. Na komputerze można przygotować kolaż z miejsc, w których byłeś podczas wakacji, a następnie go wydrukować. Warto zaznaczyć, że taki papier wchodzi w skład wielu pakietów z materiałami eksploatacyjnymi.

Co wybrać

Choć na pierwszy rzut oka drukarki fotograficzne wyglądają podobnie, różnią się między sobą w znacznym stopniu. Mogą wykorzystywać nośniki o różnych formatach – podstawą jest oczywiście format 10x15 cm. Niektóre drukują na papierze 13x18 cm. W drukarkach termosublimacyjnych arkusze są trochę nietypowe, bo przy krótszych krawędziach znajdują się dodatkowe zakładki, które po wydrukowaniu fotografii należy oderwać na perforacji. Są one niezbędne dla mechanizmu pobierającego i transportującego papier.

Poszczególne urządzenia mogą się różnić miedzy sobą także wielkością wyświetlacza oraz liczbą gniazd na karty pamięci. Ważne jest, by drukarka miała złącze odpowiadające karcie używanej w twoim aparacie. Dodatkowo wszystkie modele są wyposażane w port PictBridge, który umożliwia bezpośredni druk zdjęć z cyfrowego aparatu fotograficznego lub pamięci USB flash. Opcjonalnym wyposażeniem większości modeli jest port Bluetooth, dzięki któremu można szybko wydrukować zdjęcie z telefonu. Jeżeli chcesz używać drukarki w plenerze, sprawdź, czy można do niej dokupić akumulator.

Jednym z najważniejszych parametrów drukarki fotograficznej jest koszt druku. Można go stosunkowo łatwo obliczyć, bo producenci często sprzedają tusz lub folię barwiącą razem z papierem fotograficznym. Pakiet taki z założenia wystarcza na kilkadziesiąt zdjęć. Wystarczy podzielić cenę tego pakietu przez liczbę wydruków. Niestety, koszty zawsze wychodzą przynajmniej dwukrotnie wyższe niż w przypadku odbitek z fotolabu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
bartek_21
opera
10 sierpnia 2011, 20:09
wydrukuj zdjecia
jest to jak najbardziej mozliwe, jednak nie na byle jakim papierze i nie na zamienniku !
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto