A A A

Dostęp ściśle chroniony

PC Format 11/2008
Hasła, hasła, hasła do konta Windows, do komunikatora, do skrzynki poczty elektronicznej. Jak nad tym wszystkim zapanować? Skorzystaj ze sprawdzonego i bezpiecznego menedżera haseł programu KeePass Password Safe.

Puste hasło dobrym rozwiązaniem?

Choć zabrzmi to paradoksalnie, puste hasło jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku dostępu do konta użytkownika systemu Windows XP lub Windows Vista (ale już nie Windows 2000 i starszych). Otóż w wymienionych systemach Windows Microsoft całkowicie zablokował możliwość zdalnego dostępu do systemu, w którym użytkownik loguje się, nie podając żadnego hasła. Oczywiście takie rozwiązanie możesz stosować, gdy komputer znajduje się w miejscu, do którego nie mają dostępu osoby postronne. Możesz tak postąpić w komputerze domowym. Żaden haker z internetu, czy nawet z sieci osiedlowej, nie uzyska zdalnego dostępu do twojego konta Windows, jeżeli nie będzie w nim hasła. Oczywiście dostęp taki będzie miał każdy, kto będzie mógł usiąść bezpośrednio przy komputerze, ale w domu dotyczy to osób najbliższych, a więc zaufanych.

Komunikator, skrzynka pocztowa, konto w Windows, konto w internetowym banku, a jeszcze fora dyskusyjne, serwisy z częścią tylko dla zarejestrowanych i wiele innych usług, których używanie wymaga uprzedniego uwierzytelnienia użytkownika. Najczęściej stosowany rodzaj uwierzytelnienia własnej tożsamości w danym serwisie, programie czy usłudze to podanie nazwy swojego konta oraz przyporządkowanego mu hasła, które powinno być znane tylko i wyłącznie uprawnionej osobie. To olbrzymia liczba danych (haseł), które nie dość, że muszą być odpowiednio długie i złożone (by utrudnić dostęp potencjalnym włamywaczom), to jeszcze powinny być niepowtarzalne. Nasze porady ułatwią tworzenie i zapamiętywanie nawet bardzo złożonych haseł.

Instalacja i konfiguracja KeePass Password Safe

Prezentowany program umożliwiający zarządzanie wszystkimi twoimi hasłami dostępowymi. Program jest dostępny za darmo bez najmniejszych ograniczeń odnośnie korzystania z jego funkcji (licencja GNU GPL) i występuje także w wersji z polskojęzycznym interfejsem (wymaga to dodatkowej konfiguracji, którą opisujemy).

Instalacja programu


Instalację programu uruchamiasz, klikając dwukrotnie ikonę KeePass setup lub wybierając opcję instalacji z naszego krążka. Jeżeli zobaczysz okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim Uruchom. Pojawi się okienko Wybierz język instalacji. Domyślnym wyborem na widocznej w oknie liście powinna być pozycja Polski. Kliknij OK.Zobaczysz okno kreatora instalacji programu KeePass Password Safe. Kliknij przycisk Dalej, a następnie potwierdzaj kolejne etapy instalacji. Po przekopiowaniu plików na dysk wyświetli się ostatnie okno instalatora. Zaznacz w nim pole wyboru Uruchom program KeePass, a odznacz Visit plugins web page). Kliknij Zakończ. Program uruchomi się automatycznie.

Ustawianie polskojęzycznego interfejsu


Na naszym krążku, oprócz pliku instalacyjnego programu KeePass oraz jego wersji przenośnej (portable), znajdziesz plik Polish-1.13.Plik jest spakowanym archiwum w formacie ZIP zawierającym plik językowy z polską wersją interfejsu do programu. Kliknij plik archiwum prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Wyodrębnij wszystkie.


W oknie Kreator wyodrębniania kliknij dwukrotnie przycisk Dalej, a następnie – pozostawiając zaznaczoną opcję: Pokaż wyodrębnione pliki. Kliknij Zakończ.Otworzy się okno foldera z zawartością rozpakowanego archiwum. Jest to jeden plik o nazwie Polish.lng. Plik ten przekopiuj lub przenieś do foldera, w którym zainstalowałeś program KeePass. Domyślnie jest to folder: C:\Program Files\KeePass Password Safe\


Przełącz się teraz na okno główne programu i z menu View wybierz pozycję Change Language.


Zobaczysz okno Load Language File w którym powinieneś zauważyć na liście dostępnych języków dwie pozycje. Kliknij Polish. Pojawi się okno dialogowe informujące o konieczności ponownego uruchomienia programu w celu przeprowadzenia zmian. Kliknij Tak. Program uruchomi się ponownie z polskim interfejsem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto