A A A

Dostęp ściśle chroniony

PC Format 11/2008
Hasła, hasła, hasła do konta Windows, do komunikatora, do skrzynki poczty elektronicznej. Jak nad tym wszystkim zapanować? Skorzystaj ze sprawdzonego i bezpiecznego menedżera haseł programu KeePass Password Safe.

Puste hasło dobrym rozwiązaniem?

Choć zabrzmi to paradoksalnie, puste hasło jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku dostępu do konta użytkownika systemu Windows XP lub Windows Vista (ale już nie Windows 2000 i starszych). Otóż w wymienionych systemach Windows Microsoft całkowicie zablokował możliwość zdalnego dostępu do systemu, w którym użytkownik loguje się, nie podając żadnego hasła. Oczywiście takie rozwiązanie możesz stosować, gdy komputer znajduje się w miejscu, do którego nie mają dostępu osoby postronne. Możesz tak postąpić w komputerze domowym. Żaden haker z internetu, czy nawet z sieci osiedlowej, nie uzyska zdalnego dostępu do twojego konta Windows, jeżeli nie będzie w nim hasła. Oczywiście dostęp taki będzie miał każdy, kto będzie mógł usiąść bezpośrednio przy komputerze, ale w domu dotyczy to osób najbliższych, a więc zaufanych.

Komunikator, skrzynka pocztowa, konto w Windows, konto w internetowym banku, a jeszcze fora dyskusyjne, serwisy z częścią tylko dla zarejestrowanych i wiele innych usług, których używanie wymaga uprzedniego uwierzytelnienia użytkownika. Najczęściej stosowany rodzaj uwierzytelnienia własnej tożsamości w danym serwisie, programie czy usłudze to podanie nazwy swojego konta oraz przyporządkowanego mu hasła, które powinno być znane tylko i wyłącznie uprawnionej osobie. To olbrzymia liczba danych (haseł), które nie dość, że muszą być odpowiednio długie i złożone (by utrudnić dostęp potencjalnym włamywaczom), to jeszcze powinny być niepowtarzalne. Nasze porady ułatwią tworzenie i zapamiętywanie nawet bardzo złożonych haseł.

Instalacja i konfiguracja KeePass Password Safe

Prezentowany program umożliwiający zarządzanie wszystkimi twoimi hasłami dostępowymi. Program jest dostępny za darmo bez najmniejszych ograniczeń odnośnie korzystania z jego funkcji (licencja GNU GPL) i występuje także w wersji z polskojęzycznym interfejsem (wymaga to dodatkowej konfiguracji, którą opisujemy).

Instalacja programu


Instalację programu uruchamiasz, klikając dwukrotnie ikonę KeePass setup lub wybierając opcję instalacji z naszego krążka. Jeżeli zobaczysz okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim Uruchom. Pojawi się okienko Wybierz język instalacji. Domyślnym wyborem na widocznej w oknie liście powinna być pozycja Polski. Kliknij OK.



Zobaczysz okno kreatora instalacji programu KeePass Password Safe. Kliknij przycisk Dalej, a następnie potwierdzaj kolejne etapy instalacji. Po przekopiowaniu plików na dysk wyświetli się ostatnie okno instalatora. Zaznacz w nim pole wyboru Uruchom program KeePass, a odznacz Visit plugins web page). Kliknij Zakończ. Program uruchomi się automatycznie.

Ustawianie polskojęzycznego interfejsu


Na naszym krążku, oprócz pliku instalacyjnego programu KeePass oraz jego wersji przenośnej (portable), znajdziesz plik Polish-1.13.



Plik jest spakowanym archiwum w formacie ZIP zawierającym plik językowy z polską wersją interfejsu do programu. Kliknij plik archiwum prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Wyodrębnij wszystkie.


W oknie Kreator wyodrębniania kliknij dwukrotnie przycisk Dalej, a następnie – pozostawiając zaznaczoną opcję: Pokaż wyodrębnione pliki. Kliknij Zakończ.



Otworzy się okno foldera z zawartością rozpakowanego archiwum. Jest to jeden plik o nazwie Polish.lng. Plik ten przekopiuj lub przenieś do foldera, w którym zainstalowałeś program KeePass. Domyślnie jest to folder: C:\Program Files\KeePass Password Safe\


Przełącz się teraz na okno główne programu i z menu View wybierz pozycję Change Language.


Zobaczysz okno Load Language File w którym powinieneś zauważyć na liście dostępnych języków dwie pozycje. Kliknij Polish. Pojawi się okno dialogowe informujące o konieczności ponownego uruchomienia programu w celu przeprowadzenia zmian. Kliknij Tak. Program uruchomi się ponownie z polskim interfejsem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto