A A A

Drukowanie obrazów

PC Format 4/2017
Firma CEWE oferuje nie tylko druk zdjęć, fotoksiażek i kalendarzy. Jednym z produktów znajdujących się w jej ofercie są fotoobrazy. To świetny pomysł na udekorowanie mieszkania niepowtarzalnym gadżetem wykonanym według własnego pomysłu. Mieczysław KOT

Wykonywane masowo smartfonami zdjęcia trafiają na dysk komputera lub zostają w telefonie, by najczęściej nigdy nie zobaczyć już światła dziennego. Tymczasem niektóre ujęcia są na tyle udane, że zwyczajnie szkoda, aby nie towarzyszyły autorowi codziennie. W numerze 12/2016 PC Formatu testowaliśmy aplikację CEWE FOTOŚWIAT. Umożliwia ona zamawianie ciekawych form prezentowania zdjęć, takich jak np. fotokalendarz czy fotoksiążka. Jednak to nie wszystko – za pomocą tego programu można zamówić także fotoobrazy, którym poświęcony jest ten tekst.

Rozmiar robi różnicę

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy klasyczną formą zdjęcia a obrazem jest rozmiar. Klasyczne zdjęcia drukuje się w rozmiarze nieprzekraczającym A4, sporadycznie A3. Oferowany przez CEWE – wcale nie największy – format 40x60 cm to rozmiar A2, który nie zginie na ścianie jak małe zdjęcie.

CEWE FOTOOBRAZY to zdjęcia nadrukowane na różnych materiałach w dużych formatach – maksymalny rozmiar to 100x150 cm, choć są od tego wyjątki. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na olbrzymim formacie, wybierz formę plakat. Otrzymasz wielkoformatowy wydruk na papierze fotograficznym premium. W zależności od typu papieru dostępne są różne wielkości druku, przeważnie do rozmiaru 50x75 cm, jednak gdy wybierzesz opcję Plakat XXL, dostępny jest rozmiar 100x300 cm.

W wypadku innych materiałów maksymalne rozmiary zależą od proporcji i typu materiału. Oprócz standardowej wielkości 100x150 cm możesz wybrać takie formaty jak 130x130 cm czy 120x160 cm. Minimalny rozmiar jest wspólny i wynosi 20x20 cm. Dostępne są też formaty nie tylko o proporcjach 3:2, ale też kwadratowe, panoramiczne czy najbardziej intrygująco wyglądające poliptyki (1), czyli jedno zdjęcie rozłożone na kilka fizycznych obrazów, które można potem zawiesić na ścianie w różnych konfiguracjach. Dodatkowo jeżeli potrzebujesz obrazu o niestandardowych rozmiarach, możesz je ustawić z dokładnością do 5 mm (2).

Deska i płótno

Drugą i najważniejszą różnicą między zdjęciami a obrazami jest materiał, na jakim fotografie są drukowane (3). To właśnie ten element umożliwia przekształcenie zdjęcia z prostej fotki wiszącej na ścianie w ozdobę mieszkania. Oprócz wspomnianego papieru fotograficznego premium dostępnego w wypadku plakatów (występuje on także w wersji samoprzylepnej) podłożem może być płótno, utwardzona pianka, szkło akrylowe, alu-dibond (aluminium) oraz drewno.

Zdjęcie naniesione na płótno zyskuje fakturę upodabniająca je do prawdziwego obrazu i wygląda niezwykle efektownie. Pokryte zadrukowanym płótnem boki obrazu sprawiają, że gotowy produkt można oprawić w ramy, ale równie dobrze będzie się prezentował na ścianie bez dodatków. Szkło akrylowe to przezroczysta pleksi z nadrukowanym od spodu zdjęciem – ta wersja wygląda na szczególnie trwałą. Pianka z kolei to niezwykle lekki, nawet przy dużych formatach, materiał. Będzie idealny, jeśli nie chcesz wiercić otworów na kołki w ścianach, lecz przykleić obraz dwustronną taśmą. Alu-dibond to z kolei dwie sztywne aluminiowe płyty połączone pianką.

Najciekawszym z materiałów jest drewno, a konkretnie kilka zbitych ze sobą sosnowych desek o grubości niemal 2 cm. Spod naniesionego na taką powierzchnię obrazu (nadruk wykonywany jest przy wykorzystaniu 5 kolorów) przebija nieco faktura drewna. Taki obraz nie będzie pasował do każdego wnętrza, ale w pomieszczeniu o wystroju rustykalnym czy ekstremalnie surowym, z nieotynkowanymi ścianami, może robić niesamowite wrażenie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto