A A A

Drukowanie obrazów

PC Format 4/2017
Firma CEWE oferuje nie tylko druk zdjęć, fotoksiażek i kalendarzy. Jednym z produktów znajdujących się w jej ofercie są fotoobrazy. To świetny pomysł na udekorowanie mieszkania niepowtarzalnym gadżetem wykonanym według własnego pomysłu. Mieczysław KOT

Wykonywane masowo smartfonami zdjęcia trafiają na dysk komputera lub zostają w telefonie, by najczęściej nigdy nie zobaczyć już światła dziennego. Tymczasem niektóre ujęcia są na tyle udane, że zwyczajnie szkoda, aby nie towarzyszyły autorowi codziennie. W numerze 12/2016 PC Formatu testowaliśmy aplikację CEWE FOTOŚWIAT. Umożliwia ona zamawianie ciekawych form prezentowania zdjęć, takich jak np. fotokalendarz czy fotoksiążka. Jednak to nie wszystko – za pomocą tego programu można zamówić także fotoobrazy, którym poświęcony jest ten tekst.

Rozmiar robi różnicę

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy klasyczną formą zdjęcia a obrazem jest rozmiar. Klasyczne zdjęcia drukuje się w rozmiarze nieprzekraczającym A4, sporadycznie A3. Oferowany przez CEWE – wcale nie największy – format 40x60 cm to rozmiar A2, który nie zginie na ścianie jak małe zdjęcie.

CEWE FOTOOBRAZY to zdjęcia nadrukowane na różnych materiałach w dużych formatach – maksymalny rozmiar to 100x150 cm, choć są od tego wyjątki. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na olbrzymim formacie, wybierz formę plakat. Otrzymasz wielkoformatowy wydruk na papierze fotograficznym premium. W zależności od typu papieru dostępne są różne wielkości druku, przeważnie do rozmiaru 50x75 cm, jednak gdy wybierzesz opcję Plakat XXL, dostępny jest rozmiar 100x300 cm.

W wypadku innych materiałów maksymalne rozmiary zależą od proporcji i typu materiału. Oprócz standardowej wielkości 100x150 cm możesz wybrać takie formaty jak 130x130 cm czy 120x160 cm. Minimalny rozmiar jest wspólny i wynosi 20x20 cm. Dostępne są też formaty nie tylko o proporcjach 3:2, ale też kwadratowe, panoramiczne czy najbardziej intrygująco wyglądające poliptyki (1), czyli jedno zdjęcie rozłożone na kilka fizycznych obrazów, które można potem zawiesić na ścianie w różnych konfiguracjach. Dodatkowo jeżeli potrzebujesz obrazu o niestandardowych rozmiarach, możesz je ustawić z dokładnością do 5 mm (2).

Deska i płótno

Drugą i najważniejszą różnicą między zdjęciami a obrazami jest materiał, na jakim fotografie są drukowane (3). To właśnie ten element umożliwia przekształcenie zdjęcia z prostej fotki wiszącej na ścianie w ozdobę mieszkania. Oprócz wspomnianego papieru fotograficznego premium dostępnego w wypadku plakatów (występuje on także w wersji samoprzylepnej) podłożem może być płótno, utwardzona pianka, szkło akrylowe, alu-dibond (aluminium) oraz drewno.

Zdjęcie naniesione na płótno zyskuje fakturę upodabniająca je do prawdziwego obrazu i wygląda niezwykle efektownie. Pokryte zadrukowanym płótnem boki obrazu sprawiają, że gotowy produkt można oprawić w ramy, ale równie dobrze będzie się prezentował na ścianie bez dodatków. Szkło akrylowe to przezroczysta pleksi z nadrukowanym od spodu zdjęciem – ta wersja wygląda na szczególnie trwałą. Pianka z kolei to niezwykle lekki, nawet przy dużych formatach, materiał. Będzie idealny, jeśli nie chcesz wiercić otworów na kołki w ścianach, lecz przykleić obraz dwustronną taśmą. Alu-dibond to z kolei dwie sztywne aluminiowe płyty połączone pianką.

Najciekawszym z materiałów jest drewno, a konkretnie kilka zbitych ze sobą sosnowych desek o grubości niemal 2 cm. Spod naniesionego na taką powierzchnię obrazu (nadruk wykonywany jest przy wykorzystaniu 5 kolorów) przebija nieco faktura drewna. Taki obraz nie będzie pasował do każdego wnętrza, ale w pomieszczeniu o wystroju rustykalnym czy ekstremalnie surowym, z nieotynkowanymi ścianami, może robić niesamowite wrażenie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto