A A A

Drużyna Windows

PC Format 3/2008
Niezbędnik do Windows to zestaw sprawdzonych, darmowych programów, które powinieneś mieć zainstalowane na swoim komputerze. Korzystając z proponowanych tutaj aplikacji sprawisz, że Windows będzie działał sprawnie i wydajnie oraz zapewnisz bezpieczeństwo swoim danym. Oprócz programów narzędziowych w zestawie znajdziesz też niezbędne przeglądarki, odtwarzacze i dodatki usprawniające codzienną obsługę komputera.
W artykule znajdziesz:
 • Programy, które znalazły się w niezbędniku
 • Podpowiedzi, jak dokładnie posprzątać Windows
 • Porady, jak skutecznie bronić się przed atakiem z sieci
 • Wskazówki, jak dobrać programy do multimediów
 • Propozycje przydatnych przeglądarek i dodatków

Dokładnie rok po ukazaniu się Niezbędnika do Windows proponujemy nową, uaktualnioną wersję zestawu darmowych aplikacji. Tym razem zebraliśmy aż 74 najlepsze programy w najnowszych wersjach i podzieliliśmy je na cztery grupy: programy systemowe, aplikacje ochronne, odtwarzacze multimedialne i narzędzia dodatkowe. Z każdej wybraliśmy i opisaliśmy wyróżniających się przedstawicieli, którzy powinni zająć miejsce na dyskach twardych. Większość jest dostępna w polskiej wersji językowej, dzięki czemu łatwiejsze będzie korzystanie z nich.

W przypadku programów do oczyszczania systemu warto zainstalować: jedno narzędzie zajmujące się rejestrem, jedno oczyszczające dyski i program do deinstalacji zbędnych aplikacji. Używaj ich regularnie, a twój Windows nie będzie się zawieszał, zwalniał i generował błędów. W przypadku aplikacji ochronnych niezbędny będzie zestaw: dobry program antywirusowy kontrolujący na bieżąco system i pocztę, wspierany przez zaporę firewall. Dodatkowo do kontroli systemu przydadzą się programy zwalczające moduły spyware i adware, a rodzice z pewnością zainteresują się aplikacją chroniącą młodych internautów przed niedozwolonymi treściami.

Aby sprawnie zarządzać zasobami zebranymi na dyskach, niezbędne okażą się: dobry menedżer plików, przeglądarka grafiki z możliwością retuszowania zdjęć, edytor tekstu z polskim słownikiem oraz program wyświetlający dokumenty PDF. Użytkownicy internetu powinni skorzystać z dobrej i bezpiecznej przeglądarki stron WWW i programu pocztowego.

Uwzględniliśmy też to, że komputer nie służy wyłącznie do pracy i zamieściliśmy w niezbędniku zestaw programów multimedialnych: odtwarzaczy muzyki CD i MP3, filmów DVD i DivX oraz internetowej telewizji i wideo z YouTube. Dzięki nim będziesz mógł zafundować sobie odrobinę rozrywki.

Na nasz niezbędnik przeznaczyliśmy większą część płyty CD, bo aż 400 MB. Oddajemy go w Państwa ręce z nadzieją, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Instalowanie spolszczeń

Staraliśmy się, aby jak najwięcej wybranych programów miało polski interfejs użytkownika. Programy po polsku oznaczyliśmy w naszych artykułach flagą. Część z nich już podczas instalacji daje możliwość wybrania naszego ojczystego języka i po uruchomieniu od razu ma polski interfejs. Część jednak wymaga dodatkowych czynności, których opis znajdziesz w artykułach. Gdy korzystasz z naszej przeglądarki zawartości płyty, pomocny będzie przycisk folder, który daje dostęp do zawartości katalogu instalacyjnego programu. Tam znajdziesz dodatkowe pliki EXE lub ZIP, których uruchomienie lub rozpakowanie do odpowiedniego katalogu spowoduje spolszczenie interfejsu.

Zanim zainstalujesz program w firmie

Wszystkie proponowane przez nas programy są darmowe i można je bez problemu zainstalować na komputerze domowym. Niektóre jednak (np. darmowy program antywirusowy avast! 4.7) mają ograniczenia związane z ich wykorzystywaniem w firmach. Przed zainstalowaniem programu na komputerze służbowym zapoznaj się więc z warunkami licencji i upewnij się, że wybranego programu można legalnie używać w firmie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kamil035
opera
21 lutego 2008, 19:33
Znakomity
ten numer jest super
zgłoś do moderacji »
avatar
pc_info_20
opera
9 lutego 2008, 12:59
Super!
Naprawdę świetny ten niezbędnik.
zgłoś do moderacji »
avatar
Jacek0213
opera
4 lutego 2008, 12:23
.
To jest kapitalne!!!
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto