A A A

Duże i superwydajne

PC Format 01/2010
Nie jest chyba możliwe, żeby notebook całkowicie wyparł peceta z domów, choćby z powodu ograniczonej przekątnej ekranu czy niższej wydajności mobilnych komponentów (wiąże się to z zasilaniem i chłodzeniem). Jest jednak niewielka grupa notebooków, które prawie dorównują komputerom stacjonarnym.

Szybkość procesorów w notebookach superwydajnych

Ceny notebooków z procesorami Intel Core i7 oraz Core 2 Extreme nie zachęcają do ich zakupu, ale właśnie te modele zapewniają ogromną wydajność. W zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej (u nas benchmark Cinebench 10) są nawet dwukrotnie szybsze niż popularne modele za 2–3 tys. zł.

Duża wydajność

Ta grupa notebooków ma znacznie lepszą wydajność niż pozostałe, głównie za sprawą nowych procesorów, mobilnych wersji Core i7. Wydajność najszybszych modeli jest niemal dwukrotnie wyższa od popularnych wersji Core 2 Duo. Dlatego notebooki z Core i7 zajmują czołowe miejsca w naszej tabeli.

Jednak wydajność zależy nie tylko od procesora, lecz również m.in. od systemu 64-bitowego (w obu modelach Acera), który znacznie lepiej wykorzystuje możliwości wszystkich współczesnych procesorów.

Pozostałe testowane notebooki wykorzystują układy Intel Core 2 Extreme, Core 2 Duo albo jeden z procesorów AMD (Athlon X2, Atlon II, Turion X2, Turion II). Nie ma tu miejsca na Pentium Dual-Core czy Core 2 Solo.

Drugim istotnym szczegółem, który zapewne zainteresuje graczy, są wydajne układy graficzne, trafiające do droższych notebooków. W przypadku testowanych przez nas modeli najlepsze są pod tym względem notebooki MSI oraz Acer z układami Nvidia GeForce GTS 250M oraz GT 240M.

Wyposażenie

Wśród testowanych modeli warto zwrócić uwagę na model Acer Aspire 8940 – wyjątkowo duży note- book z ekranem 18,4” o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Dzięki temu laptopa można używać niemal tak komfortowo jak peceta, choć może przekątna ekranu nie robi wielkiego wrażenia (współczesne monitory LCD mają przekątne 22–24”).

Warto także zwrócić uwagę na to, że do wielu notebooków trafiają już czytniki blu-ray, które nie podnoszą znacznie ceny komputera. W jednej z testowanych konfiguracji (Acer Aspire 8940) znalazła się nawet nagrywarka blu-ray, która ułatwi archiwizację dużej ilości danych na płytach. Ten sam model ma inną bardzo ciekawą cechę, mianowicie dwa dyski twarde: jeden o pojemności 320 GB, drugi – 500 GB. Aż się prosi, by jeden z nich był dyskiem SSD, który mógłby znacznie przyspieszyć uruchamianie systemu i aplikacji.

Zupełnie niestandardowymi elementami wyposażenia notebooka są tunery telewizyjne. Są wbudowane w oba notebooki Acera, z czego model 5940 miał dodatkowo pilot zdalnego sterowania. I co ważne, są to piloty z prawdziwego zdarzenia, a nie ich namiastki niemal wypadające z dłoni.

Z kolei w przypadku modelu Lenovo ThinkPad W700, przeznaczonego dla grafików, w notebook wbudowano bardzo dobrej jakości tablet, służący do wykonywania odręcznych rysunków w programach graficznych.

Nie do przenoszenia

Wydajne notebooki z dużymi ekranami są bardziej komputerami stacjonarnymi niż przenośnymi. Największe ważą wraz z zasilaczem ponad 5 kg, a ich wymiary utrudniają transport np. w typowym plecaku. Potrzebna jest zatem specjalna, dość duża torba na notebook. Znaczne łatwiejsze do przenoszenia są oczywiście modele 16-calowe, których średnia waga i wymiary nie są o wiele większe niż laptopów domowych.

Wydajne notebooki nie są projektowane z myślą o długim czasie pracy na zasilaniu z akumulatora, bo nie to się liczy. Dlatego najbardziej wydajny MSI GT740GX przy obciążaniu pracował na baterii tyko 78 minut. Jednak z drugiej strony, najdłuższym czasem pracy w trybie bez obciążenia cechował się największy model, czyli Acer Aspire 8940z bardzo wydajnym, czterordzeniowym Core i7, pracujący z częstotliwością 1,73 GHz. Faktem jest, że w celu wydłużenia czasu pracy producent zastosował też ogromny akumulator o pojemności 71 Wh, dzięki czemu notebook może obejść się bez zasilania z sieci do 5 godzin, ale waży aż ok. 4,4 kg.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto