A A A

Dwa kółka na minuty

PC Format Extra 2/2019
Wiosną ruszają systemy wynajmu rowerów miejskich i innego sprzętu jeżdżącego. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją, aby skorzystać z wygodnego środka transportu, umożliwiającego szybkie poruszanie się po zakorkowanych aglomeracjach. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze publiczne wypożyczalnie jednośladów obecne w polskich miastach. Sebastian Malinowski


BIKEU


Korzystanie z rowerów BikeU nie jest skomplikowane, trzeba zarejestrować się na stronie wybranego systemu i dokonać wpłaty na start. W terminalu na wybranej stacji należy się zalogować i dokonać identyfikacji np. za pomocą karty miejskiej. Po wpisaniu numeru zamka, przy którym znajduje się rower, i naciśnięciu przycisku zwalniającego rower jest gotowy do drogi.

GDZIE?
Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie Zdrój, Kraków, Łomża, Szczecin

ILE TO KOSZTUJE?
Ceny zróżnicowane, w zależności od miasta

Adres: bikeu.pl

ROOVEE


Polski system wypożyczalni rowerów. Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie należy się zarejestrować. Następnie trzeba doładować konto wymaganą przez operatora kwotą (można płacić BLIK-iem). Po zlokalizowaniu wolnego pojazdu na mapie odblokuj go za pomocą kodu QR. Po zakończeniu przejażdżki zamykamy rower zgodnie z instrukcją. Można również wstrzymać przejazd za pomocą polecenia pauza i np. zrobić zakupy.

GDZIE?
Bolesławiec, Chodzież, Giżycko, Krotoszyn, Olsztyn

ILE TO KOSZTUJE?
Opłata na start – 10 zł, 1 minuta jazdy – 5 gr

Adres: roovee.eu

E-VETURILO


Warszawski rower miejski Veturilo, funkcjonujący w ramach ogólnopolskiego systemu Nextbike, oprócz tradycyjnych rowerów jednoosobowych, tandemów i rowerów dla dzieci umożliwia wypożyczenie roweru elektrycznego. Jego silnik bierze na siebie do 80 proc. wysiłku związanego z jazdą, a zasięg to ok. 70 km. Wypożyczenie i zwrot jednego ze stu e-rowerów jest możliwy także za pośrednictwem mobilnej aplikacji na stacjach elektrycznych. W stolicy jest ich dziesięć i rozlokowane są między Powiślem a Traktem Królewskim. Tam rowery wspomagające siłę mięśni energią elektryczną sprawdzają się najlepiej, ułatwiając pokonywanie stromych podjazdów.

GDZIE?
Warszawa

ILE TO KOSZTUJE?
Opłata na start 10 zł, do 20 minut nie zapłacimy nic, pełna godzina – 6 zł, za drugą i każdą następną godzinę należy zapłacić 14 zł

Adres: www.veturilo.waw.pl/rower-elektryczny

BLINKEE.CITY


Blinkee.city to wypożyczalnia elektrycznych skuterów i rowerów. Po zarejestrowaniu się za pośrednictwem mobilnej aplikacji i znalezieniu na mapce najbliższego skutera należy go zarezerwować. Na dotarcie do pojazdu jest 15 minut, następnie trzeba sprawdzić, czy akumulator jest naładowany, dezaktywować blokadę za pomocą apki i jednoślad jest gotowy do jazdy. Maksymalny zasięg to ok. 70 km. Gdy dojedziesz do celu, należy zaparkować pojazd, schować kask do schowka i zakończyć użytkowanie w mobilnej aplikacji.

GDZIE?
Białystok, Giżycko, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, powiat ostrowski

ILE TO KOSZTUJE?
Minuta jazdy – ok. 60 gr., minuta postoju – ok. 9 gr, maksymalna dzienna opłata za korzystanie ze skutera – 69 zł

Adres: blinkee.city

NEXTBIKE


Największy w Polsce system samoobsługowych wypożyczalni rowerów działa od 2011 roku, jest w kilkudziesięciu miastach w całym kraju. Rowery są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Aby wypożyczyć rower, można skorzystać z aplikacji Nextbike. Dzięki niej zarejestrujesz konto, dokonasz stosownych opłat, zlokalizujesz najbliższą stację i odblokujesz znajdujący się tam pojazd.

GDZIE?
Kilkadziesiąt miast w całej Polsce, szczegóły na stronie WWW

ILE TO KOSZTUJE?
Wysokość opłaty zależy od lokalizacji, średnio 10 zł (opłata na start), do 15/20 minut jazdy za darmo, pełna godzina – 1 zł, druga godzina 3 zł, trzecia i każda następna godzina – 4 zł

Adres: www.nextbike.pl

LIME


Lime powstało jako start-up w USA. Jest to system umożliwiającym wypożyczanie na godziny hulajnóg o napędzie elektrycznym. Aby skorzystać z usługi, najpierw należy pobrać i zainstalować na smartfonie aplikację Lime, następnie rejestrujemy konto i podłączamy kartę, z której pobierane będą środki (można też dokonać przedpłaty). Po znalezieniu hulajnogi (i sprawdzeniu stanu naładowania akumulatora) trzeba ją odblokować, skanując telefonem kod QR lub wprowadzając specjalny numer. Dojechawszy do celu, na powrót należy aktywować blokadę. Zasięg naładowanego pojazdu wynosi ok. 30 km.

GDZIE?
Poznań, Warszawa, Wrocław

ILE TO KOSZTUJE?
Odblokowanie hulajnogi – 2 zł, minuta jazdy – 50 gr

Adres: www.li.me/pl/

ACRO BIKE


System rowerów miejskich bez stacji dokujących. Do wypożyczenia sprzętu potrzebna jest aplikacja na smartfonie, w której trzeba się zarejestrować i dokonać opłat. Następnie lokalizuje się najbliższy wolny rower, korzystając z mapy, zamek odblokowuje się za pomocą telefonu. Po skończonej jeździe można zaparkować jednoślad w dowolnym punkcie miasta. Należy pamiętać, aby na koniec zablokować zamek (robi się to ręcznie).

GDZIE?
Warszawa

ILE TO KOSZTUJE?
Depozyt – 99 zł (zwracany w całości w dowolnym momencie), 1 zł za 30 minut jazdy

Adres: www.acro.bike

GEOVELO


System wypożyczalni rowerów czwartej generacji, które nie wymagają stacji dokujących. Aby skorzystać z usługi, najpierw należy zainstalować i aktywować aplikację na smartfonie oraz zasilić konto środkami. Lokalizujemy rower na mapce, odblokowujemy go skanując kod QR i można ruszać. Po zakończeniu jazdy trzeba odstawić pojazd na wyznaczonym miejscu, zablokować i zakończyć jazdę w aplikacji.

GDZIE?
Kozienice, Pawłowice, Rybnik, Tarnobrzeg, Złotoryja, Żory

ILE TO KOSZTUJE?
Opłata aktywacyjna – 10 zł, każde rozpoczęte 30 minut - 1,5 zł, nie więcej niż 9 zł za dzień; dostępne są również abonamenty

Adres: geovelo.pl


Tagi: porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto