A A A

Dwa w jednym

PC Format 12/2008
Dzięki telefonii internetowej VoIP możesz rozmawiać dużo i płacić mało albo wcale. Do korzystania z VoIP zachęcają telefony hybrydowe, które pozwalają nawiązywać połączenia zarówno przez internet, jak i stacjonarną sieć telefoniczną.

Jak dzwonić

Aparat telefoniczny Siemens Gigaset C470 IP umożliwia ustawienie domyślnego sposobu wykonywania połączeń – mogą być kierowane na jedną z sześciu linii obsługiwanych przez operatora VoIP albo na linię stacjonarną. Użytkownik może też za każdym razem, gdy wybiera numer, decydować, który dostawca ma realizować połączenie. Wystarczy, że na końcu wybieranego numeru umieści #, a następnie 0 – dla linii stacjonarnej lub od 1 do 6 – dla jednej z linii internetowych.

Z telefonii internetowej VoIP może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu; przy czym dobrze jest, gdy minimalna przepustowość łącza wynosi 128 Kb/s. Główną zaletą VoIP są niższe niż w stacjonarnej telefonii koszty połączeń, np. 2 gr za minutę połączenia z telefonem stacjonarnym i 11 gr – z komórką, w usłudze Nonoh, oferowanej przez niemieckiego operatora Betamax. Wadą jest brak możliwości prowadzenia rozmowy, gdy jest wyłączony prąd.

Poza tym nie każdy operator VoIP obsługuje połączenia z numerami alarmowymi, a jakość dźwięku nie zawsze jest dobra. Z tych powodów wiele osób nie chce rezygnować z tradycyjnej linii telefonicznej. Właśnie dla nich są przeznaczone telefony hybrydowe łączące w jednym urządzeniu telefon stacjonarny z internetowym. Przykładem takiego urządzenia jest Siemens Gigaset C470 IP, w cenie ok. 250 zł.

Skąd VoIP

Usługę telefonii internetowej świadczy wielu dostawców w Polsce i na świecie. Ograniczeniem może być sposób rozliczania się z operatorem, np. w innej walucie lub na podstawie faktur, które nie każdy operator będzie chciał przesyłać do innego kraju po zakończonym okresie rozliczeniowym. Większość usługodawców VoIP stosuje jednak przedpłacany system rozliczania – klient wpłaca na konto operatora określoną kwotę doładowania, a następnie wykorzystuje ją na połączenia.

Z czym i jak połączyć telefon Gigaset C470 IP

Włóż do słuchawki akumulatory (1) i podłącz zasilanie do ładowarki (2). Kabel telefoniczny i zasilający podłącz do stacji bazowej (3) i do gniazdek sieci telefonicznej i zasilania (4). Stację bazową połącz z routerem (5). Wpięty do niego komputer (6) umożliwi dodatkową konfigurację stacji bazowej.

Niektórzy operatorzy VoIP umożliwiają w ramach promocji połączenia z numerami kierunkowymi niektórych państw za darmo. Voip Discount np. pozwala łączyć się za darmo ze wszystkimi numerami stacjonarnymi w Polsce, tyle że możesz łącznie wydzwonić do 300 minut tygodniowo.

Za darmo mogą też rozmawiać przez internet wszyscy użytkownicy telefonów Siemens Gigaset, bez względu na to, w jakim kraju się znajdują. Wystarczy, że wybiorą unikatowy, 12-cyfrowy numer przypisany do aparatu, z którym chcą nawiązać połączenie. Oczywiście oba komunikujące się telefony muszą być podłączone do internetu – jak to zrobić, piszemy w warsztatach.

Polscy operatorzy VoIP oferują darmowe rozmowy w obrębie swoich sieci, a poza tym atrakcyjne stawki za różnego rodzaju połączenia. Nad zagranicznymi operatorami mają tę przewagę, że rozliczanie się z nimi jest wygodniejsze. Oferują pomoc w języku polskim, a przede wszystkim mogą zaoferować stacjonarny numer telefonu z wielu stref numeracyjnych, niekoniecznie pokrywających się z twoim miejscem zamieszkania. Dzięki temu będzie można taniej do ciebie dzwonić z numerów stacjonarnych.

Co może Gigaset

Gigaset C470 IP obsługuje większość operatorów telefonii internetowej. Ustawienia dla kilku operatorów są zapisane w aparacie i trzeba je tylko aktywować. Można też samemu od początku skonfigurować usługę VoIP niemal dowolnego operatora. Wyjątkiem jest Skype, z którego nie można korzystać za pomocą telefonów Gigaset. Do tego celu przeznaczone są specjalne telefony, np. Philips VoIP 321 (cena ok. 250 zł).

Telefon hybrydowy umożliwia wykonywanie połączeń VoIP bez używania komputera. Należy tylko dostarczoną z telefonem stację bazową podłączyć do routera, przez który sygnał z sieci dociera też do komputera. Gigaset C470 IP obok jednej linii telefonii stacjonarnej pozwala na ustawienie do 6 linii operatorów internetowych VoIP. W warsztatach znajdziesz opis konfigurowania i wykonywania połączeń.

Do połączeń internetowych mógłby wystarczyć komputer, mikrofon i słuchawki. Jednak znacznie wygodniejszy jest telefon IP, w dodatku dostosowany do połączeń stacjonarnych. Po odpowiednim skonfigurowaniu obsługuje się go jak normalny telefon.

Autokonfiguracja operatorów VoIP

Gigaset C470 IP udostępnia funkcję autokonfiguracji ośmiu operatorów: Można jednak samodzielnie skonfigurować usługę niemal dowolnego operatora VoIP.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto