A A A

Dwie konfiguracje

PC Format 03/2014
Konstruując samodzielnie konsolę do grania, nie jesteś skazany na jeden czy dwa modele możesz wybierać wśród setek dostępnych komponentów. My proponujemy dwie konfiguracje, przeznaczone dla mniej i bardziej zaawansowanych graczy.

Pierwsza jest w cenie około 1500 zł, wykorzystuje najlepszą zintegrowaną grafikę Radeon R7, więc pozwoli uruchomić wszystkie gry w trybie HD, a niektóre również w Full HD. Druga konstrukcja jest znacznie droższa, większa i bardziej prądożerna, ale to produkt dla zaawansowanych graczy. Pozwoli uruchomić każdą grę w rozdzielczości Full HD i z przynajmnej wysokimi ustawieniami obrazu.

Sprzęt na każdą kieszeń – za 1500 zł


Od lat firma AMD dąży do tego, by układy graficzne zintegrowane z procesorami były wystarczające do gier. Jeszcze długo nie zastąpią „rasowego” Radeona czy GeForce’a, ale każda generacja stanowi spory postęp. Dlatego sercem naszej tańszej konsoli jest właśnie układ AMD z najnowszej serii.

Podstawowe komponenty

W roli procesora proponujemy wykorzystanie układu AMD A8-7600, który ma wszystkie najnowsze funkcje, w tym grafikę Radeon R7 korzystającą z architektury GCN, oraz wsparcie dla nowej technologii przetwarzania dźwięku TrueAudio. Ten model procesora jest interesujący również z innego powodu – użytkownik może zdecydować, czy ma to być standardowy procesor 65-watowy czy energooszczędny 45-watowy (pracuje wtedy wolniej, ale komputer jest cichszy i bardziej energooszczędny).

Procesor AMD A8-7600 będzie wystarczający do gier w trybie HD, ale bardziej zaawansowani gracze mogą go zastąpić modelem A10-7850K. Różnica w cenie wynosi 200–250 zł, ale układ A10 pracuje z wyższą częstotliwością, ma więcej jednostek cieniujących, więc jest ogólnie szybszy (oczywiście kosztem poboru energii i temperatury wewnątrz urządzenia).

Najnowsze układy AMD wymagają nowej podstawki FM2+, ale ta już od kilku miesięcy jest dostępna w wielu płytach głównych. My proponujemy model ASRock FM2A88X-ITX+ w formacie mITX, bo dzięki temu obudowa nie będzie duża. Płyta ma wiele zalet: dobry chipset A88X, zintegrowany układ Wi-Fi, wejście HDMI, wielokanałowe wyjście audio oraz wyjście optyczne, dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy.

Całości dopełnia pamięć RAM – firma AMD zaleca stosowanie modułów DDR3-2133, by wykorzystać pełnię możliwości nowych procesorów. Są one na razie dość drogie – za 4 GB trzeba zapłacić przynajmniej 350 zł. Na tym elemencie można bardzo łatwo zaoszczędzić 150–200 zł, wykorzystując pamięci DDR3-1866, co też zrobiliśmy. W tym wypadku znacznie niższa cena kompensuje niewielki spadek wydajności związany z niższą częstotliwością pracy.

Dodatkowe elementy

W niedrogim produkcie nie ma możliwości wykorzystania takich elementów, jak np. dysk SSD czy napęd blu-ray. Postanowiliśmy użyć standardowego dysku SATA, Seagate Barracuda ST1000DM003. Jego osiągi są świetne, szybkość zapisu i odczytu danych sięga 200 MB/s, a pojemność 1 TB powinna wystarczyć na kilkadziesiąt gier. Jeśli to za mało, można go zastąpić modelem ST2000DM001, który jest droższy o 100 zł, ale dwukrotnie większy, a przy tym jeszcze szybszy.

W proponowanych przez nas konfiguracjach zrezygnowaliśmy też całkiem z napędów optycznych. System wygodnie instaluje się z pamięci USB. Można na nią wgrać również komplet sterowników, by mieć cały pakiet instalacyjny dla swojej konsoli. Filmy są częściej oglądane z internetu niż z płyt, również w sieci nie brakuje serwisów muzycznych, więc muzyki z płyt słucha się sporadycznie. Napęd optyczny nie jest potrzebny nawet do instalacji gier – wystarczy w programie Steam wpisać klucz do gry, bo została zarejestrowana i pobrana z internetu na dysk, i to w najnowszej wersji.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować napęd optyczny, tyle że musi to być taki model, jak do laptopów (tzw. slim), który bez problemu zmieści się w proponowanej przez nas obudowie. Koszt nagrywarki DVD to ok. 80 zł, a czytnika blu-ray – 250–300 zł.

Obudowa wydaje się tylko dodatkiem, ale prawdę mówiąc, to od niej zaczynaliśmy konfigurację sprzętu. Niełatwo znaleźć taką, która zmieści płytę z procesorem AMD i dosyć wysokim układem chłodzącym, zapewni odpowiednie zasilanie (przynajmniej 120–150 W), miejsce na dysk 3,5” i ewentualnie na napęd optyczny. Postawiliśmy na całkiem ładny, niedrogi i funkcjonalny model Chieftec FI-01, który ma jeszcze jedną zaletę – jest dostępny w wersji białej i czarnej, jak konsole do gier (jest to odpowiednio wersja FI-01W oraz FI-01B).


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Efektowna obudowa na pilota
17 czerwca 2019
Wydajne podzespoły wymagają porządnej oprawy. Genesis Irid 400 RGB to nowy model obudowy, który może przypaść do gustu miłośnikom...


Monitor graficzny BenQ PD2720U
17 czerwca 2019
BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer – model PD2720U. Zaprojektowano go z myślą o pracy kreatywnej czyli...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto