A A A

Dyskretny sejf

PC Format 04/2015
Bezpieczny sejf na ważne pliki powinien znaleźć się na dysku każdego laptopa. Na naszej płycie mamy jedną z najlepszych aplikacji tego typu. Sylwester Żochowski

Steganos Safe tworzy na dysku komputera dodatkowy, bezpieczny dysk wirtualny o określonej przez użytkownika pojemności. Aby uzyskać dostęp do zgromadzonych tam zasobów, należy podać hasło. Dysk wirtualny zachowuje się jak tradycyjny dysk twardy, ma przydzieloną w systemie kolejną literę i jest widoczny we wszystkich aplikacjach Windowsa. Po zakończeniu pracy dysk zamyka się jednym kliknięciem. Program Safe potrafi też utworzyć dysk wirtualny na przenośnej pamięci USB oraz zaszyfrować pliki umieszczone na popularnym dysku sieciowym Dropbox.

Tworzenie wirtualnego sejfu

Program Steganos Safe to bezpieczny dysk wirtualny, na którym możesz przechowywać ważne pliki i poufne informacje, mając pewność, że nikt się do nich nie dostanie. Aby go stworzyć, należy wykonać następujące czynności.

Konfiguracja nowego dyskretnego sejfu


Po zarejestrowaniu programu powrócisz do okna głównego. Tam, w sekcji Your secure drives, najedź kursorem myszki na ikonę Create a Safe i z rozwiniętego menu wybierz opcję Create. Wyświetli się okno Steganos Safe. Do wyboru masz tu trzy funkcje: Safe – tworzy bezpieczny dysk wirtualny, Portable Safe – tworzy zaszyfrowany dysk przenośny oraz Dropbox Safe – szyfruje pliki na dysku sieciowym Dropbox. Funkcje drugą i trzecią opisujemy w dalszej części artykułu.


Po wybraniu pierwszej opcji, Safe, wyświetla się kolejne okno. Nadaj w nim nowo tworzonemu sejfowi nazwę, np. Bezpieczny, i kliknij Next. W kolejnym etapie za pomocą suwaka How big should your Safe be? określ rozmiary tworzonego sejfu (im będzie on większy, tym więcej plików będziesz mógł w nim umieścić, ale równocześnie mniej miejsca pozostanie na zwykłe, niezaszyfrowane dane). Gdy to zrobisz, kliknij Next.
W następnym etapie należy wprowadzić hasło główne, które będzie chroniło zgromadzone w sejfie pliki przed niepowołanymi osobami. Wpisz je dwukrotnie w polach New password. Im hasło będzie bardziej skomplikowane (a co za tym idzie, trudniejsze do złamania), tym więcej ikon kłódek zostanie podświetlonych przy napisie Password quality. Gdy ustalisz hasło, kliknij Next. Wirtualny dysk-sejf zostanie utworzony – czas potrzebny na stworzenie sejfu zależy od jego rozmiarów. Po zakończeniu kliknij Finish.

Korzystanie z bezpiecznego dysku


Po powrocie do okna programu widoczna jest ikona nowoutworzonego dysku–sejfu, np. Bezpieczny. Najedź na nią kursorem myszy i z wyświetlonego menu wybierz opcję Open. Wyświetli się okno, w którym należy podać hasło. Gdy je wpiszesz, kliknij OK.


Wyświetli się okno z informacją, że dysk jest otwarty. Zaznacz pole Do not show again i kliknij OK. Od tej pory dysk widoczny jest we wszystkich aplikacjach jako kolejny dysk z przyporządkowaną mu literą. Możesz normalnie z niego korzystać. Dodatkowo skrót do dysku umieszczony został na pulpicie.


Jeśli zakończysz pracę i będziesz chciał zamknąć dysk-sejf, wywołaj okno główne programu Steganos Safe, najedź kursorem myszy na ikonę dysku i z wyświetlonego menu wybierz opcję Close. Wyświetli się okno z informacją, że dysk zamknięto. Zaznacz pole Do not show again i kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto