A A A

Dziecko programistą

PC Format 6/2017
Jeśli dziecko chce nauczyć się programowania, ma dziś do wyboru różne języki, kursy, aplikacje, a nawet uwaga! programowalne zestawy klocków LEGO. Możliwości jest wiele i bez trudu da się wybrać coś, co przyszłemu programiście będzie odpowiadać. Grzegorz Kubera


Programowanie to nie tylko umiejętność, która może przydać się w przyszłości i zapewnić zatrudnienie. To przede wszystkim sposób na wyrażanie kreatywności i ciekawości w „cyfrowych” czasach.

Nauka programowania różni się od typowej nauki w szkole. Nie ma tutaj tradycyjnego modelu edukacji akademickiej, gdzie na koniec trzeba zdać egzamin. Chodzi o uczenie się metodą prób i błędów i podejście, że każda pomyłka to cenna informacja, dzięki której posuwasz się naprzód i stajesz się coraz lepszy.

Najmłodsi mają ograniczony poziom utrzymywania koncentracji. To dlatego tak dużo kursów jest opracowywanych w taki sposób, że programowanie przypomina w nich tworzenie gry. Im bardziej „rozrywkowe” jest dane doświadczenie, tym lepiej podtrzymuje zainteresowanie dziecka.

Języki dla dzieci

1. Python: język programowania, którego składnia przypomina zwykłą mowę (ale po angielsku). Programista, który tworzy aplikację w Pythonie, rzadko musi dodawać do napisanego kodu komentarze, bo sam kod jest napisany na tyle zrozumiale, że inny programista – czytając go – szybko zrozumie, do czego on służy. To dlatego Python jest jednym z łatwiejszych języków do opanowania – szczególnie, jeśli wcześniej nie programowałeś. Jeśli ukończysz kilka kursów online, nauczysz się formułować własne pomysły programistyczne, które następnie będziesz mógł przetwarzać na konkretne instrukcje i kod. Co więcej, w przypadku Pythona rzadko kiedy zostaniesz na lodzie. W sieci – ale też w księgarniach – znajdziesz wiele materiałów edukacyjnych, gotowych wzorów i bibliotek programistycznych, wystarczy poszukać. Szansa na to, że ktoś rozwiązał już problem, z którym właśnie się borykasz, jest naprawdę duża.

2. Ruby to język programowania, który ma najbardziej czytelną dla początkujących koderów składnię. Nie musisz tracić czas na zrozumienie i tłumaczenie kodu, jaki należy pisać na komputerze, bo wiele funkcji już na pierwszy rzut oka wydaje się zrozumiałych i będziesz wiedział, do czego służą. To szczególnie ważne dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Język Ruby jest zresztą bardzo popularny i np. został wykorzystany do stworzenia serwisu społecznościowego Twitter.

3. Java: zdecydowanie trudniejsza do opanowania niż Python lub Ruby, ale jeśli wybierzesz Javę jako pierwszy język programowania do nauki, to następne będzie ci o wiele łatwiej opanować. Java jest dobrym wyborem dla tych, którzy myśleli o stworzeniu własnej aplikacji lub strony WWW, lecz nie wiedzieli, od czego zacząć. Język istnieje od ok. dwóch dekad, a to oznacza, że znajdziesz mnóstwo poradników i kursów online, jak również gotowych fragmentów kodu do wykorzystania. Za pomocą Javy można tworzyć w zasadzie wszystko, i to od samych podstaw. Możesz pisać np. aplikacje na Androida, aplikacje webowe czy też aplikacje natywne (takie, które są przechowywane i uruchamiają się na komputerze użytkownika, a nie w internecie).

4. Scratch: najlepszy język do nauki programowania. Najlepiej sprawdza się podczas nauki w grupie, choć oczywiście można uczyć się też samodzielnie. Scratch pozwala tworzyć interaktywne animacje i historie, w dodatku za darmo i w oknie przeglądarki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto