A A A

Dziesiątka zawsze aktualna

PC Format 02/2016
Narzędzie aktualizujące Windowsa 10 pobiera i instaluje niemal wszystkie ukazujące się poprawki. By zapanować nad tym, co trafia do systemu, warto sięgnąć po opisane programy. Maciej Piotrowski

Popularność Windows 10 stale rośnie. Spora w tym zasługa zarówno darmowego aktualizowania starszych wersji, jak i zapewnianej przez system wygody podczas codziennego użytkowania. Za tą ostatnią kryje się jednak cały szereg ograniczeń i mechanizmów mocno ingerujących w prywatność. Co więcej, dzięki przeprowadzanemu po cichu aktualizowaniu systemu możliwości ukrytych modułów mogą być stale poszerzane. I choć nadal ma się dostęp do historii dokonanych zmian, zarządzanie poprawkami już po fakcie może przysporzyć wielu problemów. Dlatego zamiast polegać w całości na domyślnych rozwiązaniach lepiej skorzystać z jednego z dwóch darmowych narzędzi – Windows Update MiniToola bądź WHDownloadera. Pozwolą one sprawdzić wszystkie zainstalowane komponenty systemowe, zweryfikować przydatność oczekujących poprawek, a nawet wyłączyć systemową autoaktualizację.

Windows Update MiniTool – podstawowa kontrola

Pomimo skromnego interfejsu program stanowi bogatsze rozwinięcie systemowego narzędzia służącego do aktualizacji. Wyszukuje on istniejące poprawki nie tylko do samego systemu, ale i do ewentualnych sterowników zainstalowanych urządzeń. Pozwala także ukryć niektóre aktualizacje, tak by więcej nie pojawiały się podczas skanowania. Wszystkie funkcje są dostępne bez potrzeby instalacji programu, od razu po starcie aplikacji umieszczonej na naszej płycie.


Po uruchomieniu programu w wersji odpowiadającej posiadanemu systemowi (32- bądź 64-bitowej) na ekranie zobaczysz okno główne. Zwróć uwagę na boczny pasek pozwalający włączyć jeden z czterech widoków. Bezpośrednio po uruchomieniu jedyną automatycznie zaktualizowaną biblioteką jest historia dotychczasowych poprawek – Update History. Wszystkie pozostałe wymagają wcześniejszego odświeżenia stanu programu. Aby tego dokonać, naciśnij przycisk Refresh.


Program skontroluje system pod kątem dostępności nowych oraz już zainstalowanych aktualizacji. Postępy skanowania możesz obserwować na pasku bocznym. Po zakończeniu przeszukiwania oczekujące poprawki, pogrupowane w kategorie, wyświetlone zostaną w oknie programu. Przy okazji zaktualizowane zostaną też pozostałe zakładki. Za każdym razem zostaniesz poinformowany o liczbie znalezionych modyfikacji, np. Installed.


Zaznaczenie pola obok wybranej aktualizacji, pozwala skorzystać z kilku nieaktywnych dotąd przycisków. Klikając Install, zainicjujesz ściąganie, a następnie natychmiastową instalację danej poprawki. Strzałka skierowana w dół pozwoli ci pobrać ją na dysk do późniejszego użycia, a użycie przycisku z dwoma strzałkami sprawi, że dana aktualizacja będzie pomijana podczas skanowania aż do czasu reaktywacji, jeśli się na to zdecydujesz.


Na podobnej zasadzie możesz odinstalować już znajdującą się w systemie aktualizację. Aby to zrobić, po jej zaznaczeniu w zakładce Installed musisz kliknąć w bocznym pasku ikonę z symbolem śmietnika. W każdej chwili możesz też sprawdzić bardziej szczegółowy opis dowolnej poprawki. Wystarczy, że klikniesz bądź wskażesz ją myszką, a obok wyświetlone zostaną potrzebne informacje.


Jeżeli zdecydujesz się na pobranie i natychmiastowe zainstalowanie wybranych poprawek, status tej operacji pojawi się zarówno na pasku bocznym, jak i u dołu okna, w panelu zawierającym komunikaty n. Niekiedy do sfinalizowania instalacji niezbędne będzie ponowne uruchomienie systemu, o czym powiadomi cię stosowny komunikat.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
16 maja 2016, 07:51
Witam! Tak czytam tego newsa - i zastanawiam się... Jaki ma sens to narzędzie, skoro "Windows 10" (zwłaszcza w wersji "Home") sam sobie ciągnie aktualizacje z "Windows Update" bez naszej wiedzy - i praktycznie ciągnie wszystkie aktualizacje jakie są? :oczy: Nie mamy w zasadzie wpływu na to, co się ściąga (w przeciwieństwie do "Windows 8" i starszych...).
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto