A A A

Ekran jak w kinie

PC Format 3/2008
Ceny projektorów jeszcze kilka lat temu sięgały kilkunastu tysięcy złotych. Dzisiaj dobry projektor można kupić taniej niż 32-calowy telewizor LCD. Przetestowaliśmy osiem modeli o niedużej rozdzielczości w cenie od 1900 do 3100 złotych i oceniliśmy ich przydatność w zastosowaniach domowych.

Słownik: trudne terminy

HD DVD
format zapisu danych, podobny do płyt DVD, ale znacznie bardziej pojemny; dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera pozwala na gęstsze zapisywanie danych na nośniku; nośniki mają pojemność od 15 do 60 GB

Blu-ray
format zapisu danych, konkurent HD DVD, również wykorzystuje wiązkę niebieskiego lasera do odczytu i zapisu danych, ale potrafi je gęściej upakować; płytki Blu-ray mają pojemność od 25 do 100 GB

ANSI lumen
jednostka natężenia światła opracowana przez organizację ANSI, najczęściej wykorzystywana do opisu jasności projektorów multimedialnych; pomiar natężenia światła odbywa się w dziewięciu różnych punktach ekranu

temperatura barw
parametr obrazu określający skład spektralny światła, wyrażany w kelwinach; za barwę neutralną przyjmuje się wartość temperatury 6500 K; niższe wartości oznaczają kolory ciepłe, a wyższe to barwy zimne

HDMI
ang. High-Definition Multi-media Interface – złącze cyfrowe do przesyłania nieskompresowanego obrazu i dźwięku; jest następcą DVI i pozostaje z nim zgodny; transmituje sygnał zabezpieczony przed kopiowaniem

konwergencja
inaczej zbieżność kolorów; określa precyzję, z jaką wyświetlane są poszczególne składowe RGB pikseli; jeśli któraś składowa jest przesunięta względem pozostałych, punkt jest rozmyty, a obraz ma słabą konwergencję

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 8 projektorów w cenach od 1900 do 3100 złotych, niemal wszystkie o rozdzielczości 1024x768. W sprzedaży są jeszcze tańsze modele o rozdzielczości 800x600 (od 1400 zł), jednak przy takich parametrach nawet korzystanie z Windows jest utrudnione. Z kolei modele o lepszych matrycach (1280x1024 czy panoramiczne 1280x800) są zwykle o ok. 1000 zł droższe, choć zdarzają się wyjątki, jakim jest Benq MP730 uwzględniony w naszym teście. Jednak ogólnie można przyjąć, że właśnie modele 1024x768 są obecnie optymalne do podstawowych zastosowań domowych.

Większość przetestowanych urządzeń wykorzystuje technologię DLP, a trzy modele korzystały z technologii 3LCD. W naszym zestawieniu lepiej wypadły te pierwsze, jednak w praktyce różnice nie są aż tak zauważalne.

DLP i LCD w praktyce

Projektory LCD mają relatywnie niski kontrast (300:1), podczas gdy niektóre modele DLP uzyskały niemal trzykrotnie wyższe wyniki (za sprawą dużej jasności, a jednocześnie bardzo głębokiej czerni). Trzeba jednak przy tym dodać, że nawet kontrast na poziomie 300:1 jest dobry do oglądania filmów.

Prawie wszystkie przetestowane urządzenia dobrze radziły sobie z odwzorowaniem kolorów, bo tylko w przypadku dwóch modeli kolory były znacznie zniekształcone (Hitachi CP-RX70, Sanyo PLC-XW56). W przypadku większości modeli nie mieliśmy zastrzeżeń do równomierności podświetlenia (różnice były widoczne jedynie przy bokach obrazu), lecz ponownie dwa modele miały wyraźnie widoczne defekty oświetlenia (Hitachi CP-RX70, Epson EMP-X5).

Sporną kwestię stanowi występowanie efektu tęczy w projektorach DLP, co może wręcz uniemożliwić oglądanie obrazu, a w niektórych przypadkach doprowadzić do bólu głowy (z powodu szybkich zmian wyświetlanego koloru). Taka sytuacja należy jednak do rzadkości, a większości użytkowników taka technika wyświetlania obrazu nie przeszkadza w odbiorze. Trudno ocenić to zjawisko, gdyż zależy od czułości oka i różni się u indywidualnych osób. Nam żaden projektor nie uniemożliwił oglądania obrazu, mogliśmy jedynie stwierdzić obecność efektu tęczy, co zostało uwzględnione jako jeden z defektów obrazu.

Najważniejsze cechy

Zwycięzcami testu okazały się projektory firmy Optoma (modele EP728 i EP7155). Wysoką ocenę zawdzięczają niewielkim zniekształceniom kolorów, wysokiemu kontrastowi, a także brakowi innych defektów obrazu (słaba ostrość czy konwergencja ). Do ich zalet należą niewątpliwie niewielkie gabaryty – są to urządzenia najmniejsze w teście. Taki projektor można bez problemu zabrać ze sobą, co dodatkowo ułatwia dołączona w zestawie torba (większość urządzeń ma ten dodatek). Projektory Optoma mają też najwygodniejszy pilot, który w dodatku jest wyposażony w laserowy wskaźnik.

Konfiguracja i ustawienie niektórych z przetestowanych urządzeń nie było łatwe. W projektorach Sanyo i Acer nie można było uregulować wysokości nóżek (a więc położenia obrazu na ekranie), a kilka innych modeli (Benq MP730, Benq MP622 i Acer XD1250P) nie dawało się poprawnie skalibrować (z użyciem zestawu ColorVision Spyder2 Pro), w celu uzyskania jak najlepszej wierności i temperatury kolorów. Co ciekawe, w tych modelach można było ustawić lepszą jakość barw, zmieniając niektóre parametry w menu. Wadliwe były jedynie ustawienia fabryczne.

Uciążliwe projektory

Każdy projektor ma lampę o mocy około 200 watów, którą trzeba chłodzić. W odróżnieniu od telewizora czy monitora urządzenia te głośno pracują. Większość projektorów w normalnym trybie pracuje głośno, dlatego nie za bardzo się nadają do użytkowania w mniejszych pokojach, gdzie stopień szumu ma znaczenie. Na szczęście prawie każdy (poza Acerem XD1250P) zapewniał ustawienie praktyczniejszego trybu ekonomicznego. Okazuje się, że również w tym trybie występują różnice w emisji dźwięku. Nie są one jednak duże – na ogół wynoszą 1–2 dB. Projektor pracujący w tym trybie nadal jest słyszalny, ale już nie dokuczliwy. Ponadto okazuje się, że w trybie ekonomicznym, przy mniejszej jasności lampy, wierność odwzorowania kolorów się poprawia.

Warto zwrócić uwagę na czas włączania i wyłączania projektora, który również jest dłuższy niż w telewizorze czy monitorze. Ponownie wynika to z konieczności nagrzania i schłodzenia lampy. Najlepiej zaprezentował się pod tym względem Epson EMP-X5, który do pełnej gotowości potrzebował tylko 25 sekund, a wyłączał się w zaledwie 3 sekundy. Na tym polu wyróżnić można również oba projektory Optoma, które włączały się ok. 30 sekund i wyłączały nieco ponad 10 sekund. Najdłużej trwało to w wypadku projektorów Sanyo PLC-XW56 i Acer XD1250P – pierwszy potrzebował na wyłączenie dwóch minut, a model firmy Acer – aż 2,5 minuty. Projektor Sanyo uzyskał także najdłuższy czas przechodzenia w stan gotowości (50 sekund).

Jak widać, projektory mają nie tylko zalety, ale także wady. Świetnie się sprawdzają podczas prezentacji czy oglądania filmów na dużym ekranie, ale trudno wyobrazić sobie, by mogły całkowicie zastąpić telewizor czy monitor.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Kotototo
opera
2 czerwca 2008, 16:43
Prawie jak w kinie, tylko popcornu brak
Oj tak rzutniki są wspaniałe. choć przyznam sie że podchodziłem bardzo ostrożnie do tematu. no bo jak obraz rzucany na "prześcieradło" ma niby być lepszy od mojego 21' monitora? dodatkowo gdy byłem na wieczorze kawalerskim u kolegi i oglądaliśmy filmy "z rzutnika" byłem przerażony straszną jakością obrazu. dopiero niedawno dziewczyna wymusiła na mnie kupno rzutnika bo chciała mieć właśnie "kino domowe". padło na rzutnik firmy BenQ(szczerze polecam) i byłem totalnie zaskoczony ponieważ film wyglądał lepiej niż na moim komputerze ( no i te wymiary!). koniec końców teraz rodzina przyjeżdża do nas oglądać filmy :)
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto