A A A

Ekran twojego komputera w internecie

PC Format 01/2011
Jeśli chcesz pokazać coś znajomemu na komputerze, nie musisz jechać do niego z laptopem. Wystarczy uruchomić narzędzie do udostępniania ekranu, które pozwala na pokazanie obrazu pulpitu i wszystkich uruchomionych programów na stronie internetowej. [Bartłomiej Mrożewski]

Możliwość udostępniania ekranu osobistego komputera w internecie przydaje się w wielu sytuacjach. Na przykład, gdy wyjaśniasz znajomemu zawiły problem, łatwiej ci pójdzie, jeśli mu pokażesz jednocześnie na ekranie poszczególne etapy rozwiązania omawianego zagadnienia. Z funkcji udostępniania pulpitu możesz skorzystać także przy okazji organizowania konferencji. Całą prezentację można zrobić w internecie, zapraszając uprzednio wszystkich dyskutantów do podłączenia się do konferencji o określonej porze.

W warsztatach pokażemy udostępnianie pulpitu komputera w internecie na dwa sposoby. Pierwszy warsztat prezentuje krok po kroku, jak to zrobić za pomocą usługi Join.me. Drugi – jak wykorzystać do tego celu Skype'a.

Na usługę Join.me zdecyduj się, jeśli ważniejsza jest komunikacja jednokierunkowa do dużej liczby odbiorców. Skype natomiast sprawdzi się lepiej w przypadku współpracy między dwiema osobami.

Udostępnianie pulpitu za pomocą usługi Join.me

Join.me obsługuje jednocześnie aż 250 użytkowników, więc to idealne narzędzie do wszelkich warsztatów, wykładów czy lekcji. Aby udostępnić ekran za pośrednictwem usługi Join.me, nie musisz zakładać konta, potrzebujesz natomiast programu służącego do transmisji obrazu. Znajdziesz go na stronie internetowej.


Otwórz stronę http://join.me, a następnie kliknij przycisk share. Rozpocznie się pobieranie do udostępniania pulpitu. Następnie rozpakuj i uruchom program (plik programu nazywa się join.me.exe). Pojawi się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, które możesz zignorować kliknięciem przycisku Uruchom.  


Program po starcie łączy się z serwerem usługodawcy. Następnie bez udziału użytkownika generuje 9-cyfrowy kod, który wygląda jak numer telefonu, np. join.me/636-208-037. Prowadzi on do strony WWW, na której jest wyświetlony twój pulpit. Kod jest widoczny w oknie programu Join.me tak długo, jak długo udostępniasz swój pulpit.


Teraz kliknij kod w oknie programu Join.me, wywołując w ten sposób menu, za którego pomocą możesz kod skopiować do schowka – Copy to clipboard, lub wysłać e-mailem – Send by email. Ewentualnie możesz przepisać kod i poprosić odbiorcę, żeby wpisał 9-cyfrowy kod na stronie domowej w polu join.


Program oprócz udostępniania ekranu ma kilka innych funkcji. Dostępna jest opcja czatu. W celu jej uruchomienia kliknij ikonkę z dymkiem w okienku Join.me. Po kliknięciu pojawi się lista użytkowników, którzy aktualnie obserwują twój pulpit. Domyślnie komunikat jest kierowany do wszystkich, ale można go też skierować do wybranej osoby.


Program, choć nie ma wbudowanej technologii VoIP, ma system komunikacji głosowej, który bazuje na zwykłym numerze telefonicznym. Zarówno prowadzący, jak i słuchacze mogą zadzwonić do skrzynki kontaktowej i w ten sposób rozmawiać głosowo w wirtualnym pokoju konferencyjnym. Numer i kod zobaczysz po kliknięciu ikonki z słuchawką telefonu.


Ciekawostką jest możliwość oddania kontroli nad własnym komputerem innemu użytkownikowi. W tym celu kliknij ikonkę z symbolem myszki i z listy wybierz widza, któremu chcesz dać możliwość zdalnej pracy na twojej maszynie. W ten sposób możesz skorzystać ze zdalnej pomocy w rozwiązywaniu problemów z pecetem.


Aby zakończyć udostępnianie ekranu, kliknij ikonę pauzy. W każdej chwili możesz wznowić udostępnianie, klikając Play. Opuszczając program, zobaczysz dymek z pytaniem o instalację programu na stałe. Warto to zrobić, jeśli planujesz częściej korzystać z Join.me. W tym celu zaznacz dostępną opcję i kliknij Yes. Skrót join.me, którym można rozpocząć sesję, pojawi się w menu Start.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto