A A A

Elektroniczna partytura

PC Format 11/2008
Sibelius to nie tylko nazwisko żyjącego w XIX wieku fińskiego kompozytora, ale także nazwa programu do zapisywania nut nie za pomocą ołówka na papierowej pięciolinii, ale za pomocą myszki na ekranie komputera.

Nuty z klawiatury muzycznej

Poza „ręcznym” wpisywaniem nut za pomocą klawiatury i myszki podczas pracy w Sibeliusie istnieje możliwość użycia zewnętrznej klawiatury muzycznej. Jeśli masz takie urządzenie, podłącz je do wejścia midi w twojej karcie muzycznej, a następnie, naciskając na niej odpowiednie klawisze i ustalając długość nut za pomocą komputerowej klawiatury numerycznej, notuj dźwięki na pięciolinii.

Z założenia jest to program edukacyjny – wykorzystywany do pracy w szkole. Począwszy od zajęć muzyki w szkole podstawowej, na klasach kompozycji w akademiach muzycznych kończąc. Dlatego twórcy programu położyli szczególny nacisk na prostotę obsługi i łatwość nauki pisania nut, tak by nawet laicy byli w stanie po kilku godzinach spędzonych na ćwiczeniu elektronicznej notacji zacząć zapisywać swoje pierwsze melodie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe funkcje prezentowanego programu oraz jak w prosty sposób zanotować za jego pomocą skomponowaną samodzielnie melodię.

Instalacja i pierwsze uruchomienie programu Sibelius

Demonstracyjną wersję programu możesz zainstalować z płyty dołączonej do numeru. W celu poprawnej instalacji programu musisz mieć zainstalowany w swoim systemie pakiet .NET Framework w wersji 2.0.

Proces instalacji


Uruchom instalator programu. Zobaczysz ekran powitalny. Kliknij Next. Zaakceptuj licencję na użytkowanie programu, zaznaczając opcję I accept the license agreement, i kliknij Next.


W kolejnym oknie podaj ścieżkę katalogu na dysku, na którym chcesz zainstalować program, i zaakceptuj ją, klikając Next.


Ostatecznie potwierdź instalację, klikając na kolejnym ekranie Next. W tym momencie, jeśli chcesz zmienić ścieżkę instalacji, kliknij Back, a jeśli zamierzasz anulować cały proces instalacji, kliknij Cancel.Po zakończeniu instalacji kliknij na końcowym ekranie przycisk Finish, aby wyjść z instalatora i uruchomić program.

Pierwsze uruchomienie


Po raz pierwszy uruchomiony program powita cię fragmentem muzyki Jeana Sibeliusa oraz pytaniem, czy życzysz sobie uruchomić plik pomocy przy użyciu przeglądarki internetowej. Kliknij Nie, ponieważ zamiast poświęcać się lekturze tego dokumentu, wystarczy przeczytać nasz artykuł.


Pojawiający się panel Quick Start daje możliwość otwarcia ostatnio używanego dokumentu, otwarcia dowolnego dokumentu, rozpoczęcia pracy na nowym dokumencie, przeglądania bazy dokumentów i projektów pomocnych przy nauczaniu notacji muzycznej, otwarcia dowolnego pliku MIDI i przeniesienia go na zapis nutowy, wreszcie zeskanowania nut z dokumentu papierowego i przeniesienia ich w postaci elektronicznej do programu. Na wstępie możesz się także dowiedzieć więcej o funkcjach programu z przewodnika wideo, zaznaczając opcję Learn about w sekcji Tutorial Videos.


Aby rozpocząć pracę z nowym dokumentem, nową pięciolinią, zaznacz Start a new score i kliknij OK.


W nowym ok­nie wybierz opcję Blank i pozostaw niezmieniony układ strony. Pięciolinie, nuty i inne potrzebne znaki muzyczne będziemy ręcznie dodawać w kolejnych etapach tego warsztatu. Kliknij Finish i w następnym zapytaniu o dodanie instrumentu przycisk Nie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto