A A A

Ergonomia i wygoda

PC Format 1/2009
Zamierzasz nabyć myszkę lub klawiaturę? W artykule przeczytasz, które urządzenia najlepiej się sprawdzają w poszczególnych zastosowaniach, na przykład w pracy biurowej czy w grach komputerowych. Dowiesz się, na jakie cechy zwrócić uwagę podczas zakupu. Poznasz przykładowe modele z różnych przedziałów cenowych.

Podkładka ważna rzecz

Podkładka pod myszkę to bardzo często niedoceniany gadżet. Tymczasem sensor myszki przesuwanej po blacie biurka o niejednolitej fakturze może mieć kłopoty z poprawnym odczytaniem ruchu. Dodatkowo spód myszki jeżdżącej po podkładce znacznie wolniej się brudzi niż przesuwanej po blacie biurka. Aby myszka dobrze współpracowała z podkładką, jej powierzchnia powinna być jednolitego koloru – najlepiej jasna. Podkładka może mieć grubość zaledwie 2 milimetrów, jak i blisko centymetra – wybór zależy od preferencji użytkownika. Dostępne są też różne wymiary (długość i szerokość) podkładek. Tu najlepiej się kierować ilością wolnego miejsca na biurku, jednocześnie pamiętając, że im podkładka większa, tym wygodniej się jej używa.

Najtańsze – od 25 zł – są giętkie podkładki tekstylne, które zapewniają mały poślizg, ale są bardzo miękkie i nie ścierają ślizgaczy. Mają za to tendencję do strzępienia się na rogach. Sztywne podkładki, które są droższe od szmacianek, mogą mieć wierzch tekstylny lub plastikowy. Ten pierwszy nie ściera ślizgaczy, ale plastik zapewnia lepszy poślizg myszki.
Najdroższe są podkładki z hartowanego szkła. Zapewniają najlepszy poślizg, ale są grube i mocno ścierają ślizgacze. Wymagają także częstego czyszczenia – drobiny brudu niszczą ślizgacze.

Mysz i klawiaturę możesz kupić oddzielnie lub w zestawie, ale największy wybór będziesz miał, kupując obydwa urządzenia osobno. Zestaw z kolei warto nabyć do zastosowań biurowych – można w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście złotych.

Zanim udasz się do sklepu po klawiaturę, zastanów się, czy ma być bezprzewodowa oraz jaki ma mieć profil klawiszy – niski czy wysoki. Z urządzenia bezprzewodowego znacznie wygodniej się korzysta. Użytkownik nie jest ograniczony przewodem, a klawiatury można używać już nie tylko, siedząc przed monitorem komputera, ale także z daleka od niego – łączność bezprzewodowa ma zazwyczaj zasięg około 10 metrów. Bezprzewodowa klawiatura może być używana jako substytut pilota, np. do sterowania programem odtwarzającym filmy albo muzykę.
Wybierając myszkę, podobnie jak w przypadku klawiatury możesz się zdecydować na urządzenie przewodowe lub pozbawione kabla.

Bezprzewodowość – nie tylko zalety

Urządzenia bezprzewodowe komunikują się z komputerem za pomocą niewielkiego odbiornika, umieszczanego w porcie USB komputera. Niestety użytkownik ma przez to o jedno złącze USB mniej. To problem w starszych komputerach, które mają mniej portów tego typu. Rozwiązaniem jest zakup rozgałęziacza, tzw. huba USB. Większość urządzeń przewodowych także wykorzystuje złącze USB, ale można tu zastosować przejściówkę USB – PS2, i podłączyć klawiaturę lub mysz do domyślnego portu na płycie głównej. Do obsługi bezprzewodowego zestawu myszka-klawiatura wystarczy jeden wspólny klucz USB.

Drugą wadą urządzeń bezprzewodowych jest to, że pracują na baterie. Stosowanie zwykłych nieodnawialnych ogniw jest nieopłacalne. Dlatego do kosztu zakupu bezprzewodowej klawiatury lub myszy trzeba od razu doliczyć cenę kompletu akumulatorów i ładowarki. Najlepiej kupić dwa razy więcej ogniw niż potrzeba do urządzenia, aby zawsze mieć zapas w chwili wyczerpania pierwszego kompletu akumulatorów. Wybierając akumulatory, warto się zainteresować ogniwami, o których piszemy w ramce poniżej.

Wybierając myszkę bezprzewodową, pamiętaj, że modele bez kabla są cięższe niż przewodowe z powodu znajdujących się w ich wnętrzu akumulatorów. Może to przeszkadzać w pracy, ale nie dyskwalifikuje tych urządzeń. W odróżnieniu od klawiatur niektóre myszki mają wbudowane akumulatory, a ładowanie odbywa się za pomocą dołączonej do urządzenia stacji dokującej.

Odpowiednie zasilanie

Do zasilania bezprzewodowych klawiatur i myszek warto stosować akumulatory niklowo-wodorkowe typu eneloop, które znacznie wolniej niż tradycyjne ogniwa ulegają samorozładowaniu. Dzięki temu czas między kolejnymi ładowaniami może być znacznie wydłużony, nawet jeśli z klawiatury i myszki nie korzysta się zbyt często. Ogniwa typu eneloop nie są przy tym dużo droższe od tradycyjnych akumulatorków. Zestaw dwóch ogniw – takich jak widoczne na zdjęciu ET-AA 2100NH – firmy Easy Touch można kupić za około 20 zł.

Urządzenia bezprzewodowe mają większą niż modele z kablem zawodność działania. Zazwyczaj wynika ona ze słabych baterii – tylko niektóre sygnalizują stan ich naładowania (zwykle za pomocą dołączonego oprogramowania). Objawy to opóźnienia w reakcji komputera lub brak reakcji na wciskanie klawiszy. Podobne kłopoty występują, gdy klawiatura nie może się skomunikować z odbiornikiem USB. Powodem są zazwyczaj inne urządzenia wykorzystujące tę samą co bezprzewodowy zestaw radiową częstotliwość 2,4 GHz. Na szczęście takie sytuacje należą do rzadkości.

Komfort pracy

Zarówno myszki, jak i klawiatury mają również inne cechy, od których zależy komfort korzystania z obu urządzeń.

Klawiatury np. mogą mieć klawisze niskie lub wysokie. Wybór profilu klawiszy powinien zależeć od osobistych preferencji. Klawiatury z niskimi klawiszami przypominają te znane z laptopów. Urządzenie działa ciszej i szybciej się na nim pisze – czas potrzebny na wciśnięcie klawisza jest krótszy. Niskie klawisze są zazwyczaj „twardsze”. Dodatkowo wyposażone w nie klawiatury są najczęściej bardzo płaskie, przez co powierzchnia klawiszy nie jest mocno nachylona pod kątem do powierzchni biurka. Powoduje to szybsze zmęczenie nadgarstków i rąk. Tego utrudnienia nie powodują klawiatury z wysokimi klawiszami. Niestety, są one głośniejsze i jeśli domowy komputer ma być wykorzystywany w pokoju, gdzie przebywają inni domownicy, może im to przeszkadzać.

Myszki kulkowe zostały wyparte przez urządzenia optyczne, w których pwierzchnia pod myszką jest oświetlana diodą LED lub wiązką światła laserowego. Światło po odbiciu jest rejestrowane na matrycy CCD. Analiza zmian w rejestrowanym obrazie pozwala odczytać kierunek i szybkość ruchu myszki. Myszki diodowe mają niższą niż laserowe rozdzielczość. Im wyższy jest ten parametr – opisywany jako CPI lub DPI – tym dokładniej i szybciej przemieszcza się kursor. Dodatkowo myszki laserowe mają mniejsze potrzeby co do powierzchni, na których pracują. Prawidłowy odczyt ruchu jest możliwy na taflach szklanych lub blacie biurka o niejednolitej powierzchni. Wadą urządzeń laserowych jest większe zużycie energii, co ma duże znaczenie w przypadku myszy bezprzewodowych działających na baterie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Gacek1992
opera
17 maja 2009, 10:48
PC Format 1/2009 - Ergonomia i wygoda
Bardzo dobry i przydatny poradnik.
zgłoś do moderacji »
avatar
damian-Win2000
opera
26 kwietnia 2009, 14:29
Ciekawy artykuł
Bardzo mi się spodobał. Szkoda że jak kupowałem komplet myszka i klawa to go nie czytałem heh... Najbardziej ciekawe są 3 pierwsze strony a teraz ocena 9/10
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto