A A A

Fabryka muzyki

PC Format 09/2014
MAGIX Music Maker Silver 2014 to jeden z najpopularniejszych programów do wizualnego komponowania muzyki. Aby z niego korzystać, nie musisz znać nut. Wystarczy dobry słuch, poczucie rytmu i wyobraźnia. SYLWESTER ŻOCHOWSKI

Utwory komponuje się w Music Makerze z gotowych próbek dźwiękowych, układając je myszką na ekranie jak klocki. Program ma wszystko, co jest potrzebne do tworzenia własnych ścieżek, rytmów i dźwięków. Do dyspozycji dostajesz razem z Music Makerem trzy darmowe banki próbek. Każdy zawiera pętle instrumentów charakterystycznych dla muzyki w stylu dance, hip-hop oraz rock. Oczywiście nie jesteś ograniczony tylko do tych pętli, bo w internecie znajdziesz setki darmowych instrumentów w formacie WAV, których możesz używać podczas komponowania swoich utworów. Oprócz tego program ma wbudowany komputer perkusyjny, dzięki któremu można tworzyć własne podkłady rytmiczne i wykorzystywać je do aranżacji utworu. Ciekawostką jest też moduł Song Maker, który sam tworzy utwory muzyczne na podstawie zdefiniowanych przez użytkownika programu kryteriów. Gotowy skomponowany utwór zapiszesz jako plik w formacie MP3 i będziesz mógł go później legalnie wykorzystywać, np. jako własny podkład audio do filmów, które będą publikowane na YouTube lub do innych swoich projektów.

Jak układać utwór rockowy z klocków

Komponowanie muzyki za pomocą Music Makera odbywa się w sposób wizualny. Próbki instrumentów ustawia się myszką w panelu projektu. Uzyskany w krótkim czasie efekt możesz wyeksportować do pliku MP3.


Music Maker po zainstalowaniu na dysku uruchomi się automatycznie i wyświetli się plansza Let's make music now! – zamknij ją ikoną X. Wyświetli się okno powitalne. Na początek proponujemy wybrać opcję Wczytaj utwórz demo, następnie z rozwiniętego poniżej menu wybierz opcję np. Rock_Pop_Basic i zatwierdź wybór przyciskiem OK.Do panelu projektu zostanie załadowany utwór przykładowy ukazujący możliwości programu Music Maker. Kliknij przycisk Play i posłuchaj utworu demonstracyjnego.


Teraz pora skomponować coś własnego. Z menu Plik wybierz opcję Nowy projekt. Panel projektu zostaje wyczyszczony. Przejdź do dolnego panelu i kliknij zakładkę Soundpool.


W kolumnie Style wybierz jeden z dostępnych zestawów brzmień. W naszym przykładzie wybraliśmy zestaw Rock Pop Vol.8.


W kolumnie Instrumenty wybierz jedną z grup instrumentów, np. Guitar – gitary. W kolumnie po prawej stronie wyświetlą się wszystkie dostępne próbki instrumentów gitarowych. Aby je odsłuchać, kliknij na jednej z nazw. Stopień głośności odtwarzanej muzyki dostosujesz za pomocą suwaka w lewej części panelu odtwarzania.


Gdy już odnajdziesz odpowiednią próbkę, złap ją myszką, przeciągnij i upuść w obszar pierwszej ścieżki na panelu projektu. Tak umieszczoną próbkę możesz rozciągać, wydłużając w ten sposób czas jej odtwarzania.


Wróć do kolumny Instrumenty. Zaznacz inną grupę instrumentów, np. Drums – perkusję. W opisany wcześniej sposób wybierz kolejną próbkę i umieść ją na panelu projektu, na drugiej ścieżce. W ten sposób komponuje się utwór. Aby odsłuchać efekt pracy, kliknij przycisk Play.


Jeśli dodane do panelu projektu próbki instrumentów przestają się już mieścić na ekranie, naciśnij klawisz F12. Wielkość ikon próbek zostanie automatycznie dopasowana tak, abyś miał pełną kontrolę nad komponowanym utworem. Aby powiększyć widok, naciśnij klawisz Tab.


Jeśli jedna z dodanych próbek okazuje się zła i chcesz się jej pozbyć, zaznacz ją i naciśnij klawisz Delete. Próbka zostanie usunięta z panelu aranżacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto