A A A

Filmy prosto z sieci

PC Format 10/2009
Płyty CD, DVD, a nawet blu-ray nie są wystarczająco pojemne, by pomieścić współczesne kolekcje filmów. Sieciowe odtwarzacze DMR, wyglądające jak niewielkie pudełka, nie tylko potrafią pomieścić wszystkie multimedia, ale również odtwarzać je na ekranie telewizora albo na sprzęcie audio.

Moim zdaniem

  • Sebastian Kręzel
    redaktor działu Hardware
Urządzenia multimedialne DMR są następcami klasycznych odtwarzaczy DVD/DivX, a nawet nagrywarek DVD/DivX. Potrafią odczytywać wiele formatów filmów, a także polskie napisy. Na razie większość z nich umożliwia odtwarzanie filmów w klasycznej, telewizyjnej rozdzielczości (jak filmy DVD). Oczywiście są też droższe konstrukcje, obsługujące filmy HD. Te jednak w niedalekiej przyszłości powinny sporo stanieć.
W artykule znajdziesz:
  • Wyjaśnienie, czym są DMR-y
  • Porady dla kupującego
  • Cechy dobrego odtwarzacza DMR
  • Opisy sześciu odtwarzaczy w cenie od 360 do 700 zł

Odtwarzacz DMR (ang. Digital Media Receiver) pozwala odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia z własnego dysku, z komputera, a nawet z internetu. Gdy podłączysz urządzenie do telewizora, możesz oglądać na nim zdjęcia i filmy. Jeśli dodatkowo podłączysz DMR do wzmacniacza audio, będziesz mógł się cieszyć lepszym dźwiękiem, a także odtwarzać pliki MP3 i inne nagrania. DMR jest niezależny od komputera.

zewodową lub Wi-Fi, możesz się dostać do plików zapisanych w odtwarzaczu DMR z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Samo urządzenie wyglądem przypomina obudowę zewnętrznego, 3,5-calowego dysku twardego (choć niektóre modele są większe), ma za to znacznie bogatszy zestaw złączy – nie tylko USB, ale też porty sieciowe oraz audio i wideo.

Na zakupy

W sprzedaży są dwa rodzaje urządzeń: wyposażone w dysk twardy i bez dysku. Pierwsze są gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka, drugie z kolei wymagają zainstalowania dysku twardego w ich wnętrzu. Dodatkowo użytkownik musi sam taki dysk skonfigurować. Jest też trzecia grupa urządzeń – bez dysku twardego i bez możliwości jego zainstalowania. Kupno takich odtwarzaczy odradzamy, gdyż ich funkcje są mocno ograniczone.

Wszechstronność

Odtwarzacze wyposażone w dyski twarde są urządzeniami wszechstronnymi. W wielu przypadkach stanowią dobrą alternatywę dla sieciowych pamięci typu NAS, a urządzenia wyposażone w porty USB mogą także pełnić rolę zewnętrznego dysku twardego. Jeśli dodatkowo mają porty USB do podłączenia np. pendrive’a, możliwe jest odtwarzanie filmów bezpośrednio z pamięci flash, zewnętrznych dysków twardych, a nawet zewnętrznych napędów optycznych. Część urządzeń pozwala na bezpośrednie przegrywanie plików z nośników zewnętrznych na dysk zewnętrzny.

Sam odtwarzacz pozwala na odtwarzanie filmów zapisanych w różnych formatach, zdjęć oraz muzyki. Niektóre modele odtwarzają także filmy o wysokich rozdzielczościach, skompresowanych z użyciem nowoczesnego kodeka H.264. Co więcej, bez przeszkód można też wyświetlać napisy w filmach.

Część urządzeń pozwala na przechwytywanie filmów z analogowych źródeł wideo, np. z telewizora albo kamery. Dostępne są też urządzenia wyposażone w tuner TV – pozwalają na rejestrowanie programów telewizyjnych na wbudowanym w nie dysku twardym. Możliwe jest też tworzenie list, według których DMR zadba o nagranie wskazanych przez użytkownika programów telewizyjnych.

Wyposażenie

Większość odtwarzaczy ma zarówno złącza USB umożliwiające podłączenie urządzenia do komputera, jak i złącza USB do podłączania zewnętrznych napędów (np. przenośnych dysków twardych, czytników kart, pamięci USB flash). Na tylnym panelu urządzeń znajdują się niezbędne złącza audio i wideo.

Niemal wszystkie DMR-y mają port LAN. Lepsze konstrukcje są dodatkowo wyposażone w interfejs bezprzewodowy. Urządzenia pozbawione obsługi sieci bezprzewodowej często mogą współpracować z bezprzewodową kartą USB, rozszerzającą możliwości urządzenia właśnie o Wi-Fi. DMR-y z wbudowanym tunerem mają oczywiście złącze anteny telewizyjnej. Zdarzają się też modele potrafiące odbierać cyfrowy sygnał DVB-T.

Obsługa

Sterowanie funkcjami urządzenia odbywa się za pomocą pilota oraz menu ekranowego. To ostatnie z reguły jest graficzne, ładnie dopracowane i intuicyjne. Zazwyczaj, choć nie zawsze, jest to menu polskojęzyczne. Poruszanie się po zasobach dysków twardych nie stanowi żadnego problemu, można też łatwo konfigurować urządzenie. Ułatwieniem jest upodobnienie systemu sterowania do znanego z komputerów.

W prosty sposób można przeglądać zasoby sieciowe, ale mogą się pojawić problemy w sytuacjach, kiedy jest wymagane podanie hasła w celu uzyskania dostępu do sieci. Część sprzedawanych urządzeń po prostu nie daje takiej możliwości, a przez to nie da się przeglądać filmów z zabezpieczonych dysków sieciowych. Jednak w większości urządzeń można podać nazwę użytkownika i hasło, a służy do tego klawiatura ekranowa. Jest ona wprawdzie mało wygodna, a korzystanie z niej czasochłonne, jednak pozwala na przeglądanie zabezpieczonych sieci.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto