A A A

Filmy z wakacji

PC Format 09/2015
Wakacje w pełni, a karty pamięci kamer i smartfonów wypełnione zdjęciami i plikami wideo. Zamiast zaśmiecać dysk komputera gigabajtami multimediów, lepiej szybko przygotować efektowne filmy i wrzucić je do internetu. Pomoże w tym pełna wersja programu PowerDirector 12 LE z naszej płyty. Sylwester Żochowski

Przegląd interfejsu

PowerDirector należy do czołówki programów służących do obróbki i montażu wideo. Zamieszczona na naszej płycie pełna wersja 12 LE to połączenie rozbudowanych możliwości edycji dla bardziej zaawansowanych użytkowników z prostotą obsługi interfejsu dla nowicjuszy.

Import składników

Znając już rozkład elementów w oknie programu, możesz rozpocząć składanie filmu. Zacznij od zaimportowania do programu plików wideo i audio. Pokażemy też, jak umieścić pierwszy obiekt w polu edycji oraz jak uzyskać dostęp do internetowej biblioteki obiektów DirectorZone.

Import multimediów i tworzenie planszy tytułowej

Pierwszym etapem edycji wideo będzie import materiału. Pliki wideo skopiowane z kamery na dysk twardy komputera należy dodać do biblioteki mediów, skąd będzie je można pobrać, by umieścić w obszarze roboczym. Film rozpoczynać się będzie od planszy tytułowej.


W oknie głównym przełącz się do trybu Edycja. Następnie kliknij przycisk Importuj i z rozwiniętego menu wybierz jedną z opcji Importuj pliki multimedialne. pozwala wskazać pojedyncze pliki, a Importuj folder multimediów służy do importowania całej zawartości wskazanego foldera. Oprócz plików wideo możesz importować pliki audio oraz zdjęcia.



Miniatury importowanych plików pojawią się w bibliotece mediów poniżej. Możesz zaznaczyć jedną z miniatur i, korzystając z okna podglądu po prawej stronie, sprawdzić, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał.


Niech film rozpocznie się od planszy tytułowej. Przejdź do biblioteki Ekran Tytułu i wybierz jedną z miniatur plansz. W oknie podglądu zobaczysz, jak prezentuje się ta plansza.



Jeśli nie znalazłeś odpowiadającej ci planszy, kliknij opcję Pobrane, a następnie kliknij miniaturę Pobierz szablony, która wywoła stronę internetową DirectorZone. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych plansz tytułowych (o tym, jak uzyskać dostęp do DirectorZone, piszemy dalej).


Wybrawszy planszę, złap jej miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki napisów. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.



Przejdź do biblioteki Ekran Multimediów, złap miniaturę klipu wideo, którym rozpoczynać się będzie film, i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki audio/wideo nr 1. Klip pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.


Przejdź do edycji planszy tytułowej. Kliknij dwukrotnie prostokąt reprezentujący planszę umieszczoną na ścieżce napisów. Wywołasz okno: Projektant napisów.



W oknie projektanta napisów możesz wpisać własny tekst oraz zmienić parametry czcionki: wybrać styl, opcje rozmycia, przezroczystości, zmienić odstępy między wierszami i znakami, określić sposób wyrównywania itp. Uwaga! Wpisując nowy tekst za pomocą klawiatury, nie wprowadzisz polskich znaków. Aby je uzyskać, najpierw napisz tekst w systemowym Notatniku, następnie zaznacz go, skopiuj do schowka kombinacją Ctrl+C i wklej w polu tekstowym na planszy (Ctrl+V).


Obiekt tekstowy możesz przemieszczać po planszy za pomocą myszy. W ten sposób ustaw jego pozycję na ekranie. Gdy wszystkie parametry planszy będą ustawione, kliknij  Zapisz. Po powrocie do okna głównego kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, następnie naciśnij przycisk Zatrzymaj i w oknie podglądu kliknij przycisk Odtwórz, aby zobaczyć, jak prezentuje się plansza tytułowa w połączeniu z pierwszym klipem wideo.


Domyślny czas wyświetlania każdej planszy tytułowej to 10 sekund. Możesz go wydłużyć lub skrócić. Kliknij prostokąt reprezentujący planszę tytułową na ścieżce i naprowadź kursor myszy na jego prawą krawędź. Kursor zmieni się w dwie strzałki. Kliknij i, nie puszczając lewego przycisku myszki, rozciągnij prostokąt w prawą stronę, wydłużając w ten sposób czas wyświetlania planszy. Aby precyzyjnie go dopasować, możesz przybliżyć oś czasu, korzystając z suwaka dostępnego w lewym dolnym narożniku ekranu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto