A A A

FileMind - foldery pod nadzorem

PC Format 4/2013
W miarę użytkowania komputera liczba znajdujących się na nim plików i katalogów szybko rośnie i coraz trudniej się po nich nawiguje. Poruszanie się w takim gąszczu usprawni darmowy program FileMind. MARIUSZ MIKOS

Ten nowy, darmowy menedżer plików nie ma skomplikowanych opcji ani zawansowanego interfejsu. Zgodnie z zamierzeniem jego twórców program jest prosty i intuicyjny, a jego interfejs przypomina wyglądem systemowego Eksploratora Windows (program można znaleźć w naszym serwisie PC Format Programy). FileMind został skonstruowany tak, by jego działanie było szybsze i płynniejsze od systemowego rozwiązania. Jedną z wielu ciekawych funkcji programu jest oznaczanie katalogów, które były niedawno otwierane, co przydaje się przy częstym korzystaniu z tych samych dokumentów. Ponadto program FileMind ułatwia przechodzenie między folderami, tworzenie zakładek i szybkie filtrowanie plików, co zawęża i uskutecznia poszukiwania.

Wygodna nawigacja po zawartości folderów

FileMind został stworzony w taki sposób, by nawet mało zaawansowany użytkownik się w nim odnalazł. Program łączy w sobie zalety przeglądarki internetowej oraz menedżera plików znanego z systemu Windows.


Nawigacja po programie, chociaż intuicyjna, wymaga pewnego wprowadzenia. Strzałki na górnym pasku narzędziowym programu służą do poruszania się wstecz oraz do przodu po otwieranych katalogach, natomiast pole znajdujące się obok pełni podwójną funkcję: pokazuje ścieżkę odwiedzanego w danej chwili katalogu oraz służy jako wyszukiwarka plików i folderów.


Kolejny pasek narzędziowy pozwala na szybkie wybranie napędu przechowującego dane, poczynając od dysków, przez dyski flash, na płytach CD/DVD kończąc. Naprowadzenie kursora na którąkolwiek z ikon powoduje wyświetlenie podstawowych informacji o napędzie, np. Local Disk (C:). Ostatnim elementem tego paska jest ikona z trzema kropeczkami przekierowująca użytkownika na forum, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje o programie w języku angielskim, a także podzielić się uwagami na jego temat.


Ostatni już pasek narzędziowy jest paskiem zakładek. Można na nim umieszczać odnośniki do katalogów, plików, a nawet programów przez proste przeciągnięcie ich i upuszczenie na pasku. Aby się pozbyć niechcianego odnośnika, wystarczy kliknąć na nim prawym klawiszem myszy, a następnie wybrać przycisk Remove.


Jedną z największych zalet programu jest menu wyszukiwania znajdujące się po prawej stronie okna. Poszukując pliku, wystarczy ograniczyć listę wyników za pomocą dostępnych tu kryteriów. W sekcji Date wybierz czas, w którym poszukiwany plik ostatni raz był modyfikowany, np. wczoraj. Następnie z sekcji Kind wybierz rodzaj pliku, a na koniec jego rozszerzenie w sekcji  Extension. Możesz skorzystać ze wszystkich kryteriów bądź wybrać jedno z nich.


Program ma również filtr nazwy, znajdujący się u dołu ekranu  Filter. Wystarczy wpisać tu nazwę poszukiwanego pliku, np. rys08, a w polu powyżej wyświetlą się pliki odpowiadające wpisanej nazwie.

Wyróżnione pliki

Program FileMind ma bardzo przydatną funkcję o nazwie EyeCatch. Zaznacza ona foldery i dokumenty, które były niedawno używane, dzięki czemu są wyraźnie wyróżnione na liście wszystkich plików. Funkcja ta bywa bardzo przydatna przy częstym poruszaniu się w obrębie tych samym katalogów.

Wyszukiwanie plików

Pasek informujący o ścieżce przeglądanego katalogu ma również funkcję wyszukiwania zaczerpniętą z przeglądarki internetowej. Należy wpisać w pole ścieżki folderu poszukiwane hasło (może to być nazwa katalogu, pliku czy programu), a zostanie rozwinięta lista pasujących elementów. Wystarczy wybrać i kliknąć plik, aby do niego przejść.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto