A A A

Fotografie idealne

PC Format 11/2008
Współczesne aparaty cyfrowe są na tyle dobrymi urządzeniami, że wykonane nimi zdjęcia wyglądają doskonale bez żadnej dodatkowej obróbki. Niektórym fotografiom warto jednak dodać interesujący efekt czy nieco podrasować ujęcie.

Prezentujemy dwa programy umożliwiające łatwe i przyjemne opracowywanie zdjęć. W warsztatach pominęliśmy proces instalacji, gdyż w wypadku obu opisywanych aplikacji przebiega on standardowo, czyli tak jak podczas instalowania większości programów do systemu Windows. Polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji. Nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień. Po zakończeniu instalacji programy wystartują automatycznie, a w przyszłości możesz je uruchamiać, klikając dwukrotnie odpowiednią ikonę umieszczoną na pulpicie Windows. Proces instalacji najprościej rozpocząć za pośrednictwem menu naszego krążka (opisywane aplikacje znajdziesz na płycie dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu).

Szybka obróbka programem Photo! Editor 1.0

Ten niewielki darmowy program ma zestaw funkcji w zupełności wystarczający w domowych zastosowaniach, a dzięki czytelnemu interfejsowi oraz przejrzystemu układowi ikon narzędziowych wprowadzanie efektów i drobnych poprawek jest bardzo proste. Nawet mimo braku polskojęzycznego interfejsu.


Okno główne jest podzielone na cztery części. Na samej górze znajduje się, składający się z sześciu modułów, pasek ikon narzędziowych. Po lewej stronie, pod paskiem jest widoczny panel Eksploratora Windows, za którego pomocą wskazujesz pliki do edycji. Poniżej tego panelu znajduje się, pusty na razie, panel podglądu miniatur fotografii w aktualnie aktywnym folderze. Główną część zajmuje obszar roboczy wraz z zestawem znajdujących się pod nim ikon powiększenia.


Za pomocą panelu Eksploratora wskaż folder z fotografiami, które chcesz poddać obróbce. Po jego zaznaczeniu w panelu podglądu zobaczysz miniatury fotografii znajdujących się w danym folderze. Zaznacz (klikając) wybraną miniaturę. Zdjęcie zostanie wczytane do obszaru roboczego.


Krótko opiszemy teraz funkcje realizowane przez ikony narzędziowe. Ikona File służy do wczytywania i zapisywania plików ze zdjęciami. Praktycznie nie musisz z niej korzystać w celu odczytu zdjęć. Wystarczy przedstawiony przez nas w poprzednim punkcie sposób ładowania fotografii za pośrednictwem bocznych paneli programu. W kolejnym module ikon znajdują się dwie ikony Rotate Left i Rotate Right,których zadaniem jest obrót aktualnie edytowanej fotografii.Interesujące są kolejne trzy ikony w następnym module. Pierwsza Fix Red Eye odpowiada za usuwanie tzw. efektu czerwonych oczu. Klikając ikonę, wywołujesz tryb automatycznego usuwania tej wady, gdy jednak klikniesz strzałkę w dół, widoczną obok tej ikony, możesz z rozwijanego menu wybrać pozycję Manual Correction, która uaktywni tryb ręcznej korekty czerwonych oczu.


Druga ikona Enhance Color uaktywnia funkcję poprawy kolorów. Podobnie jak w przypadku usuwania efektu czerwonych oczu masz do dyspozycji pełną automatykę (ustawienie domyślne) bądź dostępny z rozwijanego menu tryb manualny.Trzecia ikona Denoise to funkcja odszumiania zdjęcia, szczególnie przydatna w przypadku zdjęć wykonanych z ustawioną dużą czułością ISO, przy której matryce aparatów cyfrowych często wprowadzają szum do fotografii.


Następny moduł paska narzędziowego to kolejne trzy ikony. Ikona Caricature, jak sama nazwa wskazuje, to funkcja przeznaczona przede wszystkim do karykaturalnego zniekształcania zdjęć. Po kliknięciu tej ikony zobaczysz nowe okno, w którym możesz zniekształcić fragment zdjęcia, wskazując go myszką i przeciągając kursor w wybranym kierunku. Aby ocenić stopień zmian, możesz w każdej chwili kliknąć ikonę View original, dzięki której w miejscu zmodyfikowanego zdjęcia zobaczysz oryginalną fotografię.


Ikona Make Up uaktywnia okno, w którym w sekcji Settings otrzymujesz zestaw ikon spełniających funkcje cyfrowego makijażu. Kolejno do dyspozycji masz narzędzia do punktowej korekcji skaz, redukcji odbłysków flesza, korekcji cery, wybielania zębów oraz wygładzania zmarszczek. Czy trzeba czegoś więcej? Po skończonej edycji kliknij OK, by zachować wprowadzone zmiany.Ikona Lighting służy do operowania efektami świetlnymi. Po jej kliknięciu zobaczysz okno z dziewięcioma miniaturami aktualnie opracowywanej fotografii. Oryginalny obrazek jest wyświetlany w środku zestawu miniatur. Każda z pozostałych miniatur obrazuje rezultat nałożenia określonego efektu świetlnego. Kliknij wybrany efekt, a następnie OK.


Ostatni moduł ikon to narzędzia prostowania zdjęcia do resamplingu, czyli zmiany wielkości oraz kadrowania zdjęcia. Gdy wybierzesz funkcję kadrowania, w nowym oknie będziesz miał możliwość wyboru, czy kadr ma być dowolny, czy też zgodny z określonymi proporcjami (które wybierasz z rozwijanej listy Area ratio w sekcji Settings). Po wykadrowaniu fotografii kliknij OK, by potwierdzić zmiany.


Za pomocą Photo! Editora bardzo łatwo wyprostujesz zdjęcie. Klikasz ikonę Strai­ghten, a następnie w kolejnym oknie kreślisz myszką linię wzdłuż jakiejś krawędzi widocznej na zdjęciu (np. krawędzi budynku), która powinna być pozioma bądź pionowa. Program wyrównuje zdjęcie. Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto