A A A

Gdy film nie ma lektora

PC Format 11/2010
Potrzebujesz szybko pobrać napisy do filmu, który zapisałeś na dysku twardym? Pokażemy, jak za pomocą kilku kliknięć stać się posiadaczem dopasowanej listy dialogowej, gotowej do natychmiastowego użycia. [Paweł Bijata]

Problem brakujących tłumaczeń dialogów do filmu przerabiał już niejeden użytkownik komputera. Nawet po pobraniu tłumaczenia często okazywało się, że lista dialogowa nie jest dopasowana do filmu i wyświetlane napisy spóźniają się lub pojawiają wcześniej niż dialogi aktorów. Z pomocą PC Formatu uda ci się ograniczyć problemy do minimum. Pokazujemy, jak skorzystać z aplikacji Napiprojekt, która automatycznie wyszukuje napisy dopasowane do wersji filmu, którą masz zapisaną na dysku twardym. Obsługa programu jest łatwa, a czas potrzebny na pobranie listy dialogowej to mniej niż minuta. Warto także przeczytać tekst w ramce „Serwisy z napisami”, w której prezentujemy najpopularniejsze polskie serwisy gromadzące listy dialogowe do filmów i seriali.

Serwisy z napisami

Hatak.pl – zdecydowanie najlepsza strona z listami dialogowymi do zagranicznych seriali. W grupie Hatak codziennie pracuje wielu tłumaczy, którzy na bieżąco przekładają teksty. Napisy pojawiają się już w kilka godzin po premierze odcinka serialu za oceanem. Hatak.pl to też doskonała baza napisów do filmów fabularnych.

Napisy.com.pl – baza ponad 62 tysięcy tłumaczeń zarówno do filmów, jak i seriali telewizyjnych. Na łamach witryny działa sprawna wyszukiwarka tekstów oraz licznie odwiedzane forum dyskusyjne. Na tym ostatnim internauci mogą podyskutować oraz, co najważniejsze, podpytać, czy już są (i gdzie) poszukiwane przez nich listy dialogowe.

Napisy24.pl – witryna należąca do grupy Hatak.pl Witryna gromadzi napisy do filmów zarówno fabularnych, jak i zagranicznych seriali. Wyszukiwanie tłumaczeń ułatwia solidnie przygotowany katalog napisów oraz dosyć dokładna wyszukiwarka. Korzystanie z zasobów serwisu wymaga rejestracji konta (przed tą czynnością treść nie jest widoczna).

Kinomania.org – kolejny zbiór tłumaczeń do filmów i seriali. Niezwykle przydatną ciekawostką jest spis napisów, które są obecnie w trakcie tłumaczenia. Postęp prac widać na paskach postępu, dzięki czemu wiemy, kiedy mniej więcej spodziewać się danej listy dialogowej. Opcję docenią osoby, które chociaż raz czekały na napisy :).

Napiprojekt – wyszukiwanie i dopasowanie napisów

Najłatwiejszym i zarazem bardzo skutecznym sposobem na pozyskanie napisów jest aplikacja Napiprojekt. Program sam wyszukuje plik tekstowy w swojej bazie i pobiera go na dysk twardy. Program dobiera ścieżki dialogowe według rozmiaru, długości, rozdzielczości oraz liczby klatek na sekundę, co prawie zawsze gwarantuje, że pobrane napisy będą idealnie dopasowane do dialogów.


Otwórz stronę  www.napiprojekt.pl, a następnie pobierz aplikację Napiprojekt na dysk twardy. Zainstaluj program. W tym celu kliknij ikonę NapiProjekt, a następnie kliknij Dalej, zaznacz pole obok Akceptuję warunki umowy, kliknij DalejInstaluj. Aby zakończyć instalację, kliknij  Zakończ.


Aplikacja uruchomi się automatycznie. Jej działanie w tle jest sygnalizowane przez ikonę widoczną w zasobniku systemowym. Aby pobrać napisy, kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Napisy i polecenie Pobierz.


W wywołanym oknie dialogowym Windows kliknij dwukrotnie plik z filmem, do którego chcesz pobrać tekst. Możesz wykorzystać drugi sposób pobierania ścieżki dialogowej. Wystarczy od razu przejść do katalogu z filmem.


Znajdując się w wybranym folderze zawierającym klip, skorzystaj z menu kontekstowego Windows. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy film. Z wywołanego menu wybierz polecenie Znajdź i dopasuj napisy do filmu.


Program rozpocznie wyszukiwanie napisów oraz automatycznie pobierze je na dysk twardy (do katalogu, w którym jest plik z filmem). Pobieranie ścieżki dialogowej trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu sekund. O pomyślnym transferze pliku tekstowego zostaniesz poinformowany komunikatem wyświetlonym obok zasobnika systemowego. Napiprojekt informuje także za każdym razem, czy w napisach znajdują się wulgaryzmy, oraz określa ich poziom – wszystkie informacje znajdziesz w wyświetlonym komunikacie.


Tagi: internet film
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto