A A A

Graficzne efekty

PC Format 2/2009
GIMP w kolejnych odsłonach staje się coraz lepszy i bardziej przyjazny. O jego ogromnych możliwościach przekonali się ci, którzy mieli okazję go używać. Poznaj i ty potencjał tego programu w zakresie tworzenia i edycji grafiki bitmapowej.

Wiele osób wychodzi z założenia, że to, co jest darmowe, jest do niczego. W przypadku GIMP-a takie przekonanie to wielki błąd. Program ten nie odstaje aż tak bardzo od lidera zastosowań graficznych, jakim jest Photoshop. Spora część zarówno narzędzi, jak i technik pracy jest niemalże identyczna ze znanymi z tamtego programu. Dlatego warto pouczyć się pracy z GIMP-em, by w przyszłości można było bez problemów przejść na korzystanie z Photoshopa. W artykule prezentujemy dwa ciekawe efekty wykorzystywane przez poważne studia graficzne do uatrakcyjnienia ilustracji reklamowych. W przyszłości zaprezentujemy dodatkowe sztuczki pozwalające na manipulację obrazami i zapewniające zadziwiające efekty końcowe.

Odbicie przedmiotu w błyszczącej powierzchni

Często używanym przez studia graficzne trikiem, stosowanym w folderach reklamowych, jest dodawanie atrakcyjnego odbicia do prezentowanego produktu. Efekt ten stwarza wrażenie zdjęcia wykonanego na błyszczącej powierzchni i uatrakcyjnia fotografię.

Lustrzane odbicie

Na początek musisz uzyskać lustrzane odbicie grafiki podstawowej. W tym celu stwórz kopię warstwy, byś mógł na niej operować.


Otwórz w GIMP-ie zamieszczone na naszym krążku zdjęcie monety. Z przybornika wybierz Skalowanie . Teraz kliknij na monecie, a kiedy pojawi się wokół niej obramowanie, chwyć kursorem myszy lewy dolny róg i przytrzymując klawisz [Ctrl], przeskaluj monetę do 500 pikseli. Przytrzymanie przycisku [Ctrl] zagwarantuje ci skalowanie z zachowaniem proporcji.


Zmieniając skalę, obserwuj wskazania wielkości ilustracji w okienku Skalowanie. Gdy osiągnie zamierzoną wielkość, kliknij przycisk Przeskaluj.


Z przybornika wybierz narzędzie Przesunięcie i przesuń monetę w poziomie na środek ilustracji. Następnie przesuń ją lekko ku dołowi. W okienku Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie kliknij znajdujący się pod listą warstw przycisk Duplikuj warstwę, a zostanie utworzona kopia warstwy z monetą.


Z menu głównego wybierz kolejno: Warstwa, Przekształcenie, Odbij pionowo. Z przybornika wybierz narzędzie Przesunięcie. Kliknij na monecie i przytrzymując klawisz [Ctrl], przesuń kopię monety tak, by lekko stykała się z dolną krawędzią oryginału.


W tym kroku musisz zmienić wymiary granic warstwy, by wprowadzane efekty nie były przycinane i ograniczane do automatycznych wymiarów warstwy. Prowadziłoby to do niezbyt atrakcyjnych rezultatów. Dlatego w okienku Warstwy, Kanały, Ścieżki prawym przyciskiem myszy kliknij Kopia: Wklejona warstwa.


Z menu kontekstowego wybierz opcję Wymiary granic warstwy. W otwartym oknie zwiększ teraz szerokość oraz wysokość warstwy do 700 pikseli. Następnie kliknij przycisk Wyśrodkuj. W celu zastosowania zmian kliknij przycisk Zmień rozmiar.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto