A A A

Graj komfortowo

PC Format 6/2017
O laptopach z nowymi procesorami Intela i grafikami Nvidii pisaliśmy nie raz. Obecnie w sklepach jest już sporo takich konfiguracji, więc przetestowaliśmy najpopularniejsze z nich i możemy wskazać sprzęt, który ucieszy każdego gracza. grzegorz łukasik, artur wyrzykowski

Podsumowanie testu

Kryterium wyboru laptopów do testu była obecność procesora Core 7. generacji (Kaby Lake) oraz grafiki GeForce GTX 1050 (Ti). W sklepach można znaleźć setki takich konfiguracji, różniących się szczegółami: pamięcią RAM, dyskami czy obecnością systemu operacyjnego. Podobnie jest z laptopami marki Hyperbook czy Dream Machines, bazujących na plaftormach Clevo: podstawa jest ta sama, jednak różne kombinacje dodatkowych elementów pozwalają stworzyć setki konfiguracji.

Wyposażenie

W tej kategorii oceniamy wszystkie elementy wyposażenia z wyjątkiem tych wpływających na wydajność. Największe znaczenie ma ekran: rozdzielczość, kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. Bardzo dobrze wypadają laptopy z ekranami IPS, interesujący jest też Asus GL553VD z ekranem EWV (Enhanced Wide Viewing). Dostępne opisy sugerują, że EWV to TN o poprawionych parametrach, ale z testów wynika, że to raczej ulepszony IPS. Ma wysoką jasność, świetny współczynnik kontrastu oraz najmniejszy błąd odwzorowania kolorów.

Niemal wszystkie laptopy do grania mają podświetlane klawiatury. Mogą świecić na czerwono (Acer, Lenovo) lub biało (Hyperbook, Dream Machines, MSI GP62), natomiast laptop Asusa ma podświetlenie RGB podzielone na cztery strefy. Jedynie MSI GL62M jest pozbawiony podświetlenia.

Jeśli chodzi o wyposażenie, na plus wyróżniają się laptopy Hyperbook oraz Dream Machines. Mają aż trzy wyjścia wideo, a także czytniki linii papilarnych. Osoby korzystające z płyt CD i DVD powinny wybrać Asusa GL553VD lub MSI GP62.

Obudowę laptopów trudno obiektywnie ocenić, bo to kwestia gustu. Ale z pewnością Acer i Lenovo mają najbardziej „rasowy” gamingowy wygląd z czerwonym wykończeniem. Hyperbook i Dream Machines to na pierwszy rzut oka „zwykłe” laptopy, zupełnie nie wyglądające jak sprzęt do grania.

Wydajność

Na pierwsze miejsca tabeli trafiły laptopy z grafiką GeForce GTX 1050 Ti. Najszybszy był Lenovo Legion, który dodatkowo ma procesor Core i7, a także dwa moduły pamięci RAM. Jednak w takiej specyfikacji jest to laptop bardzo drogi – jego ceny zaczynają się od 3900 zł, ale w znacznie słabszych konfiguracjach.

Lepszą relację ceny do wydajności mają laptopy Dream Machines oraz Hyperbook. Pierwszy ma procesor Core i5, ale za to dwa dyski SSD i HDD. Drugi ma lepszy procesor, ale w tej cenie tylko mały SSD 120 GB.

Wśród laptopów Acera, Asusa i MSI najwyższe noty za wydajność zdobyły te ostatnie. Wynika to z użycia wydajnego procesora, a w modelu GL62M także dwukanałowej pamięci i dysku NVMe (choć w standardowych konfiguracjach prawdopodobnie jest SATA).

Mobilność w laptopach dla graczy nie ma kluczowego znaczenia. Świetnie wypadł Acer (ze względu na czas pracy na baterii) i laptopy korzystające z konstrukcji Clevo (niezłe baterie, niewielka waga).

Podsumowanie

Nie ma jednego laptopa z samymi zaletami. Jeśli ma mieć dobry ekran, może to być Asus GL553VD lub laptop z ekranem IPS. Jeśli ma „rasowo” wyglądać, – Lenovo Legion lub Acer Aspire VX 15. Dobrą relację wydajności do ceny zapewnią laptopy Dream Machines i Hyperbook.

Z systemem czy bez?

Czy zakup laptopa bez systemu ma sens? Oczywiście, jeśli jesteś już właścicielem systemu, na przykład Windows 10 po migracji z Windows 7. Microsoft bardzo idzie na rękę, jeśli chodzi o przesiadkę na Windows 10 – system można przypisać do swojego konta OneDrive, by następnie, używając tego samego konta, z łatwością aktywować go na innym komputerze. To samo dotyczy migracji np. z dysku HDD na SSD – wystarczy legalnie pobrać obraz systemu ze strony Microsoftu, zainstalować go na nowym dysku i aktywować przez OneDrive. Co więcej, do najnowszych kompilacji Windows 10 pasują także numery seryjne Windows 7. Dlatego pozyskanie i używanie legalnego systemu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto