Hardware

Kapryśne porty
Rozwiązywanie problemów z działaniem USB
Po kilku latach obecności USB na rynku możemy stwierdzić, że jest to interfejs uniwersalny. Podłączymy do niego niemal każde urządzenie. Rodzi to jednak problemy, bo USB miewa zagadkowe uwarunkowania.

230 V bez zakłóceń
Zasilacze UPS
Komputer jest wrażliwy na awarie zasilania. Krótka przerwa w dopływie prądu może poważnie zakłócić jego pracę, a nawet spowodować utratę danych. Istnieje jednak prosty i niedrogi sposób zabezpieczenia go przed tym użycie zasilacza UPS.

Grafika z przyszłością
Test popularnych kart graficznych
Przed niespełna rokiem pojawiły się pierwsze układy graficzne zgodne sprzętowo z interfejsem DirectX 10. W czasie, jaki dotąd minął, zadebiutowało na rynku niewiele gier wykorzystujących jego możliwości. Jednak producenci układów graficznych zdążyli już zaprezentować kompletne linie produktów zgodnych z DirectX 10. Sprawdziliśmy, czego można się spodziewać po najnowszych kartach graficznych.

Szybsza grafika
Wymiana BIOS-u karty graficznej
BIOS kart graficznych można w prosty sposób zmodyfikować. W jakim celu? Oczywiście z zamysłem ich przyspieszenia, a w przypadku niektórych modeli, ustawienia wyższego napięcia zasilającego układ graficzny i pamięci karty w celu zwiększenia podatności na podkręcanie.

W gąszczu przewodów
Wtyczki w zasilaczach komputerowych
Przy zakupie zasilacza do komputera nie należy zapominać o jego wtyczkach i przewodach, bo również one obok mocy poszczególnych linii zasilających wpływają na możliwości i przydatność urządzenia.

Włamania do BIOS-u
Odgadywanie i usuwanie haseł z BIOS-u
Dawno temu założyłeś hasło na BIOS komputera. Teraz potrzebujesz zmodyfikować ustawienia i nie możesz sobie tego hasła przypomnieć! Nie martw się jest kilka sposobów na złamanie zabezpieczenia BIOS-u, bez otwierania obudowy komputera.

Sprawa fundamentalna
Test płyt głównych do procesorów AMD i Intel
Jeszcze w ubiegłym roku na rynku płyt głównych panował niemały rozgardiasz spowodowany ogromną różnorodnością podstawek do procesorów. Teraz dominują dwa rodzaje płyt głównych, więc wybór jest łatwiejszy. Żeby ułatwić go jeszcze bardziej, przetestowaliśmy oba rodzaje i prezentujemy nasze spostrzeżenia i oceny.

Połączenie bez kabli
Jak wyposażyć komputer w porty IrDA i Bluetooth
Bezprzewodowa wymiana danych zyskuje coraz większą popularność. Większość urządzeń, m.in. notebooki, jest obecnie wyposażona w port podczerwieni albo Bluetooth umożliwiający korzystanie z takiej wymiany. Jednak starsze komputery nie mają odpowiednich interfejsów. Nie oznacza to jednak, że nie można ich przystosować do pracy w charakterze urządzeń bezprzewodowych.

Ochrona przed kurzem
Montowanie w komputerze filtra przeciwpyłowego
Zainstalowane w komputerze wentylatory usprawniają obieg powietrza wewnątrz obudowy, chłodząc poszczególne elementy. Wraz w powietrzem wędruje jednak kurz, który osiadając na wewnętrznych komponentach, utrudnia ich chłodzenie. Błędne koło? Tak, ale można z niego wybrnąć, stosując filtry przeciwpyłowe.

Radiatory jak nowe
Chłodzenie pamięci karty graficznej
Na pamięciach większości kart graficznych nie ma radiatorów chłodzących. Jeśli zamierzasz podkręcać kartę, musisz jej wszystkie kości pamięci w takie radiatory wyposażyć. Nie oznacza to jednak, że trzeba je kupować. Wykonasz je sam, wykorzystując do tego nieużywany radiator ze starego procesora.

Przenośne dwa rdzenie
Test notebooków
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na komputer przenośny z dwurdzeniowym procesorem mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi użytkownicy. Dzisiaj przyzwoitą konfi gurację tego typu można nabyć już w cenie od 3000 do 3500 złotych. Czy takie notebooki mogą zastąpić stacjonarne pecety?

Najnowsze aktualności
Automatyczny odkurzacz i mop w jednym
21 lutego 2019
Najnowszy robot sprzątający RoboJet Duel 3 jest połączeniem automatycznego odkurzacza i mopa. Urządzenie umożliwia dodatkowo mapowanie...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto