Hardware

Telewizja w komputerze
Test tunerów telewizyjnych
Tunery telewizyjne do niedawna nie stanowiły standardowego wyposażenia przeciętnego peceta. Jednak w dobie rosnącej popularności komputerów Media Center sytuacja ta powoli ulega zmianie i urządzenia tego typu znajdują jeszcze więcej odbiorców.

Pecet nie działa!
Rozpoznawanie i usuwanie awarii komputera
Jeśli komputer odmówi posłuszeństwa, to stanie się to na pewno w najmniej odpowiednim momencie. Zwykle zaczyna się wprawdzie od niestabilnej pracy peceta, ale bywa i tak, że po prostu nagle w ogóle nie można go uruchomić. Podajemy kilka sposobów rozpoznania i usunięcia usterki.

Szybki dysk na zewnątrz
Podłączanie zewnętrznego dysku twardego
Jeżeli potrzebujesz bardzo pojemnego i szybkiego dysku przenośnego, USB 2.0 to za mało. Szybszym portem jest FireWire 800 oraz eSATA. Jednak twój komputer musi mieć odpowiednie interfejsy.

Więcej i lepiej
Test monitorów LCD
Obecnie za około tysiąc złotych można kupić niezły jakościowo 22-calowy panoramiczny monitor LCD. Zalety monitorów LCD są już tak oczywiste, że właściwie trudno wskazać osobę, dla której duży monitor kineskopowy byłby odpowiedniejszy. Przedstawiamy 8 modeli 22-calowych, a także 8 o nieco mniejszej przekątnej.

Poprawianie DVD
Aktualizacja firmwareu napędu optycznego
Firmware napędów optycznych to wbudowane oprogramowanie, od którego zależy funkcjonowanie czytnika czy nagrywarki DVD. Ponieważ nie jest ono doskonałe, producenci udostępniają nowe wersje. Pokażemy, jak te wersje zainstalować.

Ciszej i chłodniej
Wyciszanie komputera poprzez BIOS
Jeśli twój komputer pracuje zbyt głośno, nie musisz od razu wymieniać wentylatorów ani zestawu chłodzenia procesora. Włącz odpowiednie funkcje w BIOS-ie.

Do kieszeni i na biurko
Test dysków zewnętrznych 2,5 oraz 3,5
Współczesne formaty plików zajmują coraz więcej miejsca i często standardowy nośnik DVD okazuje się niewystarczającym medium. Można wówczas sięgnąć po przenośny dysk twardy, który umożliwi przechowanie nawet kilkuset gigabajtów danych. Jaki dysk wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opisie przeprowadzonego przez nas testu.

W zasięgu sieci
Wykrywanie sieci bezprzewodowych
Denerwują cię stosy przewodów? Myślisz o tym, żeby komputer podłączyć do internetu przez sieć bezprzewodową? Wystarczy laptop z kartą Wi-Fi, abyś mógł samodzielnie sprawdzić, jakie sieci znajdują się w twoim zasięgu.

Tylko jeden kabel
Prosta wymiana danych między komputerami
Wymiana danych między komputerami jest coraz łatwiejsza, głównie za sprawą prostych w budowie sieci komputerowych, a także pojemnych nośników, takich jak dyski zewnętrzne czy pamięci USB flash. Jednak, by przenieść dane z komputera na komputer, nie potrzeba ani sieci, ani nośników wystarczy jeden kabel.

Cicha praca
Wyciszanie wentylatorów chłodzących
Wraz z modą na wyciszanie komputerów wzrósł popyt na ciche wentylatory i regulatory obrotów. Okazuje się jednak, że te pierwsze można wyciszyć bez wydawania nawet grosza, wykonując własny, bardzo prosty regulator. Alternatywnym rozwiązaniem jest niedrogi regulator, który można kupić w sklepie.

Za ciepłe chłodzenie
Konserwacja zestawów chłodzących
Jeśli procesor mocno się nagrzewa, a wentylator chłodzenia wydaje odgłosy wycia podczas pracy, może to wskazywać na problemy z zestawem chłodzenia procesora. Z naszą pomocą bez problemu naprawisz tę usterkę.

Czas dwóch rdzeni
Test procesorów dwurdzeniowych
Jeszcze przed rokiem dominowały w sprzedaży modele układów jednordzeniowych. Teraz świetnie się sprzedają te z dwoma rdzeniami, co jest wynikiem dobrej wydajności i niskich cen, zarówno w przypadku AMD, jak i Intela. Przetestowaliśmy 16 procesorów, wśród nich 13 dwurdzeniowych pozostałe mogą stanowić tylko punkt odniesienia.

Kojąca cisza
Instalowanie chłodzenia pasywnego
Korzystanie z komputera utrudnia ci jego głośna praca? Musisz więc uciszyć wentylator procesora, który jest źródłem dokuczliwych dźwięków. Zrobisz to, wymieniając zestaw chłodzący procesora na chłodzenie pasywne.

Pamięciowe klucze
Test pamięci USB Flash
Blisko dwa lata temu przeprowadziliśmy test pamięci USB flash. Teraz przetestowaliśmy współczesne pamięci przenośne w porównaniu z tymi starszymi są znacznie szybsze, no i o wiele bardziej pojemne.

Lepsze brzmienie
Instalacja karty dźwiękowej w komputerze
Każdy komputer jest wyposażony w układ zdolny do odtwarzania i rejestrowania dźwięku, jednak zazwyczaj za niego nie płacimy, bo jest to układ zintegrowany z płytą główną. W tym przypadku powiedzenie, że tanie nie zawsze jest dobre, okazuje się szczególnie trafne.

Składamy peceta
Jak wybrać komponenty do komputera
Do jakich zadań potrzebujesz komputera? Ma być maszyną głównie do gier, opracowywania materiałów wideo czy pisania w edytorze tekstu? A może do surfowania po internecie albo oglądania filmów wysokiej rozdzielczości? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór podzespołów do twojego peceta.

Żyj kolorowo!
Test drukarek atramentowych
Drukarki atramentowe do zastosowań domowych są coraz bardziej uniwersalne. Umożliwiają szybsze drukowanie, a jakość uzyskiwanych dokumentów jest coraz lepsza. Ale nie tylko dokumenty zyskują lepsza jest także jakość drukowanych fotografii. Przetestowaliśmy 16 urządzeń, żeby ułatwić wybór najwłaściwszego.

Więcej miejsca!
Instalowanie drugiego dysku twardego
Dysk twardy jest niedrogim komponentem, który może znacznie zwiększyć możliwości komputera nie tylko pojemność, ale i wydajność. Pokazujemy zatem, jak wybrać odpowiedni napęd i jak go sprawnie zamontować.

Nowa pamięć komputera
Jak kupić i wymienić RAM
Zwiększenie pamięci RAM w komputerze to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów przyspieszenia jego działania i zapewnienia sobie komfortu pracy. Przed zakupieniem nowych modułów warto jednak uzyskać kilka informacji.

450 złotych w kwadrans
Podkręcanie procesora Pentium Dual-Core
Podkręcanie procesorów zawsze było dobrą metodą na darmowe zwiększenie wydajności komputera. Wraz z pojawieniem się procesorów Intel Core 2 Duo stało się prostsze, powszechniejsze i daje jeszcze lepsze efekty.

Najnowsze aktualności


Indie zakazały aplikacji TikTok
21 kwietnia 2019
Indyjski rząd nakazał Apple oraz Google zbanować aplikację TikTok w swoich sklepach z aplikacjami. Powód? Wykorzystywanie jej przez dzieci i...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto