A A A

Harmonijny rozruch Visty

PC Format 7/2009
82 sekundy zamiast 8 minut o tyle przyspieszyliśmy start jednego z naszych redakcyjnych komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows Vista.

Uruchamianie się systemu Windows Vista trwające nawet 5 minut nie jest niestety niczym nadzwyczajnym. Problem ten wcale też nie musi dotyczyć starszych maszyn, z wolniejszymi procesorami i niewielką, jak na wymagania Visty, pamięcią RAM. Po prostu, jeżeli instalujesz dużo programów, to wcześniej czy później twój komputer zacznie się uruchamiać znacznie dłużej. Można jednak temu zaradzić, i to w stosunkowo prosty sposób.

Zacznij od deinstalacji niepotrzebnych aplikacji. Nie będziemy szczegółowo przedstawiali procedury deinstalacji, ponieważ Windows Vista wyposażono w odpowiedni do tego, wygodny w obsłudze program – możesz go wywołać z panelu sterowania. Gdy już usuniesz z systemu naprawdę zbędne programy, zabierz się do konfiguracji tych elementów, które są uruchamiane razem z systemem operacyjnym. W ten sposób przyspieszyliśmy start jednej z redakcyjnych maszyn pracujących pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium z 8 minut do 82 sekund.

Usuwanie programów uruchamianych przy starcie systemu

W starszych niż Windows Vista systemach Windows do zarządzania startem aplikacji ładowanych do pamięci wraz z systemem Windows służył program o nazwie Konfiguracja systemu. Jest on również w Windows Vista. Jednak proponujemy, byś do skonfigurowania programów uruchamianych razem z Windows użył innego narzędzia – programu Windows Defender.


Program Windows Defender jest instalowany razem z systemem operacyjnym. Uruchom go, wybierając jego skrót z menu Start lub klikając jego ikonę Windows Defender widoczną na pasku zadań w zasobniku systemowym.


W oknie głównym Windows Defendera kliknij widoczny w górnej części okna przycisk-ikonę Narzędzia.


Wygląd okna ulegnie zmianie. W grupie Narzędzia kliknij Eksplorator oprogramowania.


W oknie Eksploratora oprogramowania zobaczysz wszystkie automatycznie uruchamiane razem z systemem programy – są wyświetlone na liście po lewej stronie. Domyślnie wszystkie widoczne pozycje są w kolumnie Klasyfikacja oznaczone jako Jeszcze niesklasyfikowany lub Dozwolony. W obu przypadkach oznacza to, że programy są uruchomione i zajmują pamięć, wpływając tym samym na wydajność systemu. Czas to zmienić.


Gdy zaznaczysz jakikolwiek element na liście, zobaczysz po prawej stronie okna szczegółowy opis co to jest za program (czy też usługa), gdzie się znajduje itp. Nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć, które z działających w twoim systemie programów możesz bezpiecznie wyłączyć. Sugerujemy jednak, byś pozostawił działające elementy cyfrowo podpisane i wydane przez Microsoft. Są to najczęściej składniki dostarczane razem z systemem operacyjnym.


Pozostałe programy możesz, po zaznaczeniu na liście, usunąć z puli aplikacji automatycznie uruchamianych wraz z systemem – kliknij przycisk Usuń, lub wyłączyć (będą ładowane do pamięci, ale nie działając, nie będą zajmowały czasu procesora) – kliknij przycisk Wyłącz.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto