A A A

Ile Googlea w Androidzie

PC Format 10/2014
Android pozbawiony programów Google byłby o wiele mniej funkcjonalnym systemem operacyjnym. Dlatego warto z nich korzystać. Przedstawiamy najważniejsze usługi i zdradzamy kilka trików. DAWID KOSIŃSKI

Zmień rozdzielczość odtwarzania filmu

Odtwarzacz YouTube
Teoretycznie z YouTube możesz korzystać za pomocą przeglądarki internetowej. Jednak usługa będzie działała znacznie stabilniej, jeśli użyjesz specjalnej aplikacji. Zyskasz także dostęp do większej liczby funkcji.
Jeszcze do niedawna mobilna aplikacja YouTube nie umożliwiała zmiany jakości odtwarzanych filmów, jednak zmieniło się to w jednej z ostatnich aktualizacji. By zwiększyć lub zmniejszyć jakość filmu wideo, trzeba podczas odtwarzania wybrać ikonę z trzema kropkami, a następnie kliknąć ikonę z symbolem koła zębatego i wybrać odpowiednią rozdzielczość, na przykład 720p.

Zdalne instalowanie aplikacji

Sklep Play
Ogromny asortyment znajdujących się w sklepie aplikacji jest powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na zakup urządzeń z oprogramowaniem Google. Dodatkowo sklep pozwala nie tylko na kupowanie aplikacji i gier, ale również filmów, książek i muzyki. Tym samym jest prawdziwym multimedialnym marketem, z którego każdy z nas może korzystać na swoim urządzeniu. Jego bardzo dużą zaletą jest fakt, że znajduje się w nim ogromna liczba bezpłatnych wersji programów zawierających reklamy.
Jeśli, korzystając z komputera, znalazłeś ciekawą aplikację, nie musisz sięgać po swoje urządzenie mobilne, by ją zainstalować. Wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj w oknie przeglądarki na komputerze. Jeśli twój telefon ma w tym momencie połączenie z internetem, rozpocznie się pobieranie.

Szukaj za pomocą komend głosowych

Wyszukiwarka Google
Najbardziej rozpoznawalna i najczęściej używana usługa. Aplikacja umożliwia nie tylko wyszukiwanie informacji, ale też automatycznie wyświetla dane na temat otoczenia i znajomych oraz przeszukuje zasoby urządzenia. Narzędzie, dzięki ciągłej rozbudowie i długiej historii, bardzo dobrze rozumie język polski i umożliwia łatwe znajdowanie potrzebnych informacji – dużo dokładniej niż konkurencyjny Bing i Yahoo.
Aby uprościć szukanie, możesz zrezygnować z wpisywania tekstu i podyktować komendę. Wystarczy w pasku wyszukiwania kliknąć ikonę mikrofonu. Interpretacja mowy może potrwać kilka sekund.

Jeden adres do wielokrotnej rejestracji

Poczta Gmail
Gmail jest jedną z najpopularniejszych usług pocztowych na rynku, a jej klient jest preinstalowany na każdym urządzeniu z systemem Android. Prowadzi to do małego zamieszania, ponieważ na sprzętach z oprogramowaniem Google zawsze znajduje się jeszcze jedna aplikacja pocztowa, tym razem umożliwiająca zalogowanie się do dowolnego konta pocztowego. Google daje w ten sposób do zrozumienia, że to Gmail jest usługą pocztową najlepiej zintegrowaną z Androidem. I nie tylko z nim. Dzięki możliwości automatycznego zapisywania dokumentów dołączonych do e-maili na Dysku Google i natychmiastowego edytowania ich za pomocą Dokumentów Google jest to kompleksowe narzędzie służące nie tylko do komunikacji, ale również do pracy.
Poczta Gmail ignoruje kropki znajdujące się w adresie e-mailowym. Z tego powodu możliwe jest rejestrowanie się wiele razy w tej samej usłudze internetowej (np. sklepie czy na forum) za pomocą tego samego konta Gmail. Wystarczy zamiast właściwego adresu xxx@gmail.com wpisać na przykład x.xx@gmail.com. Mechanizm strony internetowej uzna, że ma do czynienia z nowym adresem, a wszystkie powiadomienia i e-maile będą trafiały na właściwy adres Gmail (bez kropek w nazwie). Sztuczka ta przydaje się zwłaszcza na lotniskach, które oferują zaledwie kilkadziesiąt minut bezpłatnego dostępu do internetu dla każdej logującej się osoby.

Ogromne załączniki do e-maili

Dysk Google
Dysk w chmurze oferowany przez Google to bardzo ciekawa usługa konkurencyjna między innymi dla Dropboksa oraz OneDrive. Jego największą zaletą jest integracja z Dokumentami Google oraz pocztą Gmail. Dysk Google oferuje całkiem dużo, bo aż 15 GB pojemności. Warto jednak pamiętać, że jest to miejsce przeznaczone nie tylko na dokumenty, ale też pocztę Gmail oraz zdjęcia znajdujące się w serwisie Google+. Z tego powodu łatwo je zapełnić samymi e-mailami z załącznikami o dużej objętości. Jeśli jednak zamierzasz trzymać na dysku przede wszystkim krótkie filmy oraz skompresowane zdjęcia, nie masz się czym przejmować – zdjęcia o rozmiarze mniejszym niż 2048 x 2048 pikseli oraz filmy krótsze niż 15 minut nie wliczają się do limitu miejsca.
Poczta Gmail nie pozwala na załączanie plików większych niż 25 MB, jednak można łatwo obejść ten limit, używając Dysku Google i dołączając do e-maila sam link do pliku (o maksymalnej wielkości 10 GB). By to zrobić, należy najpierw wgrać wybrany plik na Dysk Google, a podczas wysyłania e-maila wybrać go jako załącznik. Podczas komponowania e-maila kliknij ikonę z symbolem spinacza, potem DyskMój Dysk. Wybierz plik, który chcesz dołączyć.

Pobierz mapy off-line

Dysk Google
Jedną z podstawowych usług oferowanych przez Google są Mapy. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które współpracuje z modułem GPS i pozwala łatwo poznać aktualną lokalizację. Oprócz tego Mapy umożliwiają wytyczenie najszybszej trasy między dwoma punktami dla pieszego oraz podróżującego samochodem lub rowerem. Aplikacja ta płynnie łączy się z usługami Google Earth oraz Street View. Dzięki temu jest nie tylko nawigacją GPS, ale też doskonałym narzędziem do planowania wycieczek, a nawet odbywania ich w sposób wirtualny.
Z Map możesz korzystać nie tylko, gdy masz dostęp do sieci. W celu zapisania mapy wybranej okolicy, aby była dostępna off-line, wybierz w aplikacji ikonę menu i zakładkę Twoje miejsca. W sekcji  Mapy offline wybierz Zapisz mapę, by używać jej offline. Umieść obszar, który chcesz oglądać off-line, na ekranie i kliknij  Zapisz.

Wszechobecny Google

Android, choć należy do Google, jest systemem otwartym i może z niego korzystać każdy. Google, dając gotowe narzędzia preinstalowane w systemie, ma nadzieję, że użytkownicy zostaną przy nich i nie będą korzystać z alternatywnych produktów innych producentów. Korzyścią dla internetowego giganta jest możliwość pozyskiwania danych na temat użytkownika (sposobu, w jaki korzysta ze smartfonu lub tabletu) oraz wyświetlania reklam w niektórych usługach. Ponieważ gama usług Google systematycznie rośnie, nie wszystkie znajdziesz fabrycznie zainstalowane w smartfonie. Część należy pobrać ze sklepu Google Play będącego częścią systemu Android.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto